خطر ابتلا به دیابت در زنان کمتر از 40 مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک

2

رئیس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولیدمثل پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: نتایج بررسی محققان این مرکز نشان می دهد خطر ابتلا به دیابت و پیش دیابت در زنان زیر 40 سال مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، بیشتر از غیر مبتلایان است. 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

طبیب من– به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، محققان مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم با استفاده از جمعیت تحت مطالعه قند و لیپید در تهران، پژوهشی برای تعیین خطر بروز دیابت و حالت پیش دیابت در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک انجام دادند.
دکتر فهیمه رمضانی تهرانی گفت: این سندرم احتمال ابتلا به دیابت و پره‌ دیابت را در زنان بالای 40 سال افزایش نمی‌ دهد.
وی با اشاره به مخاطرات درازمدت و غیرقابل بازگشت دیابت افزود: با توجه به افزایش ریسک ابتلا به دیابت در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در سنین زیر 40 سال باید با اصلاح سبک زندگی خطر ابتلا به اختلال تحمل گلوکز یا همان وضعیت پیش دیابت و دیابت در این سنین را کاهش داد.
این متخصص زنان و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: از این یافته که حاصل یک پژوهش بومی روی جمعیت ایرانی است، باید در تعدیل راهنماهای بالینی موجود استفاده کرد.
وی با توجه به تفاوت های موجود در نژادهای گوناگون یادآور شد که توجه به نتایج مطالعاتی از این دست به عنوان فرصتی مغتنم، توسط مدیران، سیاستگذاران عرصه بهداشت و نیز سایر محققان می تواند در ارتقای بهداشت عمومی جامعه ثمربخش باشد.
به گفته رمضانی، این مطالعه نشان داد که علیرغم اثرات سندرم تخمدان پلی کیستیک در بروز دیابت در زنان کمتر از 40 سال، این سندرم بعد از سنین 40 سال برای ابتلا به دیابت و پیش دیابت خطر افزوده‌ ای ایجاد نمی کند، لذا برای بعد از 40 سال روش های سختگیرانه غربالگری برای دیابت فراتر از آنچه برای غیر مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک وجود دارد، ضروری نیست.
‘تخمدان پلی کیستیک’ به شایع‌ ترین اختلالات غدد درون‌ریز در زنان اطلاق می شود که شایع‌ ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک‌ گذاری است.
نامگذاری این سندرم به دلیل وجود تخمدان‌ های بزرگ محتوی تعداد زیادی کیست کوچک (در اغلب زنان مبتلا و نه در همه) است که در لایه بیرونی هر تخمدان قرار گرفته است.
قاعدگی‌ های نامنظم، رشد موهای زاید، جوش های پوستی (آکنه) و چاقی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مشاهده می‌شود. این عارضه می ‌تواند در نوجوانی با دوره‌ های قاعدگی نامنظم مشخص شود یا اینکه بعدها به دنبال افزایش وزن یا مشکل در باروری تشخیص داده شود.
ناباروری، چاقی و حالت پیش دیابت از جمله تظاهرات همراه این بیماری می باشد. حالت پیش دیابت که می تواند منجر به بروز دیابت نوع 2 در مبتلایان به این سندروم شود، شاید یکی از مهمترین عوارض همراه با تخمدان پلی کیستیک باشد که می تواند بصورت مادام العمر سلامت فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

منبع: ایرنا

پایان پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.