مصرف روغن حیوانی و بروز بیماری های قلبی

160

عضو هیات علمی گروه تحقیقات سیاستگذاری غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، گفت: مصرف بیش از حد روغن حیوانی به دلیل دارابودن اسیدهای چرب اشباع، برای سلامتی مضر است و احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.


دکتر عزیزاله زرگران روز دوشنبه، با بیان اینکه امروزه درصد زیادی از افراد جامعه ما رژیم غذایی مناسبی ندارند و مصرف غذاهای آماده (فست فودها) تهیه شده با روغن های ترانس و اشباع افزایش یافته است، تاکید کرد: برای اصلاح این رژیم غذایی و پیشگیری از بروز بیماری های قلبی باید مصرف اینگونه روغن ها به خصوص چربی حیوانی محدود شود.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان تغذیه بر این اعتقاد هستند که چربی حیوانی را باید کمتر مصرف کرد و یکی از توصیه های مهم سازمان بهداشت جهانی کاهش دریافت اسیدهای چرب اشباع است.
عضو هیات علمی گروه تحقیقات سیاستگذاری غذا و تغذیه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور گفت: امروزه ارتباط مستقیم بین مصرف روغن اشباع با بیماری های قلبی و عروقی اثبات شده است به طوری که افزایش دریافت چربی اشباع برابر با افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی است.
زرگران افزود: هرچه اسیدهای چرب اشباع در رژیم غذایی کمتر باشد، غذا سالم تر است و مطالعات متعدد علمی نیز این موضوع را ثابت کرده است.
وی در مورد علت اینکه در گذشته مردم به رغم استفاده از روغن اشباع سالم تر بودند، گفت: سلامت، موضوعی یک عاملی نیست و متغیرهای بسیار متعددی در آن وجود دارد؛ در گذشته مردم سایر مولفه های سلامت مانند فعالیت بدنی را رعایت می کردند و کمتر دچار مشکل می شدند.

چربی ها 
چربی ها یکی از مهمترین موادغذایی هستند که به مصرف سلول ها می رسند و انرژی تولید می کنند، علاوه بر این در ساخت ترکیبات هورمونی و ساختمان غشا سلول ها سهم مهمی دارند، غذا را مطبوع می کنند و پس از جذب زیرپوست جمع می شوند و انسان را از سرما محافظت می کنند و باعث لطافت پوست می شوند.
به طوری کلی چربی ها و روغن ها به دو گروه اصلی چربی های گیاهی و حیوانی و چربی های اشباع، غیراشباع و ترانس تقسیم می شوند.

چربی حیوانی
چربی های حیوانی عموما به صورت جامد هستند و با مصرف آنها انرژی زیادی تولید می شود؛ امروزه با توجه به عدم فعالیت های فیزیکی افراد و وجود تنش های عصبی، مصرف این چربی ها می تواند بیماری های قلبی و عروقی را به همراه داشته باشد.
چربی های حیوانی شامل دنبه، پیه، کره و روغن حیوانی یا روغن زرد و چربی موجود در سایر فرآورده های لبنی هستند. این چربی ها اشباع هستند و مصرف آنها در صورت نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب، موجب اضافه وزن و مشکلات قلبی عروقی می شود.

چربی اشباع 
چربی اشباع در دمای اتاق جامد است و به روغن جامد نیز معروف است. این چربی ها اشباع شده اند به این معنی که هر مولکول چربی با اتم هیدروژن پوشیده شده است. اگر چربی اشباع شده به مدت طولانی مصرف شود، سطح کلسترول خون را افزایش می دهد و خطراتی را متوجه سلامتی می کند.

چربی غیراشباع 
چربی های غیراشباع که شامل چربی های تک اشباع نشده و چند اشباع نشده هستند، در دمای اتاق مایع هستند. آنها بیشتر از روغن های گیاهی حاصل می شوند و به عنوان چربی “خوب” طبقه بندی شده اند.

چربی های ترانس
چربی های ترانس به طور مصنوعی ساخته می شوند و طبیعی نیستند. چربی های ترانس در یک فرایند صنعتی تولید می شوند که طی آن هیدروژن را به روغن های گیاهی مایع اضافه می کنند. این روغن ها همچنین به عنوان روغن های هیدروژنه نیز شناخته می شوند.
مصرف چربی های ترانس باعث افزایش کلسترول LDL و کاهش کلسترول HDL در خون می شود.
امروزه روغن های ترانس محبوبیت خاصی یافته اند چراکه این روغن ها ماندگاری طولانی دارند و طعم خوبی به غذا می دهند و شرکت های تولیدکننده موادغذایی آنها را برای استفاده آسان و ارزان تولید می کنند.

منبع: ایرنا

پایان پیام/

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.