طبیب من

کد خبر: 15960
تاریخ انتشار: ۱۷ام فروردین ۱۳۹۷ , ۰۰:۳۶

تحقیق پژوهشگران دانشگاه کلمبیا روی ۶۳۵ کودک نشان داد که بزرگ شدن دور کمر در سه سالگی احتمال ابتلا به بیماری های کبدی و کبد چرب غیرالکلی را در ۸ سالگی افزایش می دهد.

طبیب من– عارضه کبد چرب غیرالکلی زمانی رخ می دهد که حجم زیادی از چربی در کبد تجمع می کند و موجب التهابی می شود که در نهایت به کبد آسیب می رساند. این عارضه تنها در امریکا حدود ۸۰ میلیون نفر را مبتلا کرده است و متداول ترین عارضه حاد کبدی در کودکان و نوجوانان محسوب می شود.
بر اساس این تحقیقات، میزان شاخص ALT که نشان دهنده احتمال ابتلا به بیماری های کبدی است، در خون ۲۳ درصد از کودکان چاق تا سن ۸ سالگی افزایش یافت. احتمال افزایش شاخص ALT درکودکانی که در ۳ سالگی دور کمر بزرگتری دارند و آنها که بین ۳ تا ۸ سالگی دچار چاقی مضاعف می شوند، بیش تر است.
در برخی از اندازه گیری های بالینی شاخص ALT در کودکان حدود ۱۰ ساله شناسایی شده است، اما بر اساس تحقیقات جدید، این شاخص ممکن است در سن ۸ سالگی نیز در خون کودکان دیده شود. در نتیجه اقدام زودهنگام برای پیشگیری از چاقی در کودکان، دارای اهمیت حیاتی است.
بسیاری از والدین می دانند که چاقی می تواند منجر به دیابت نوع ۲ و سایر اختلالات متابولیک شود. اما سطح آگاهی آنها درباره احتمال بروز بیماری های کبدی در کودکان بسیار پایین است.
به اعتقاد محققان بهترین شیوه مقابله با کبد چرب برای کودکان و بزرگسالان، حذف مواد غذایی فرآوری شده از رژیم غذایی روزانه، کاهش وزن و فعالیت فیزیکی مرتب است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Pediatrics منتشر شده است.

منبع: ایرنا

پایان پیام/