خطوط قرمز مصرف دمنوش

19

ژاله علی‌اصل متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص دمنوش‌های بهاری گفت: طب سنتی طب مزاجی است. افراد باید نوشیدنی‌های موافق با مزاج خود را کمتر مصرف کنند ،هر مزاج دمنوش مناسب خود را دارد. البته تعدادی دمنوش متعادل وجود دارد که با هر مزاجی سازگار است.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی با اشاره به گسترش استرس در جامعه بخصوص در میان جوانان، مصرف دمنوش‌های آرامبخش مانند «به» را موثر خواند و گفت: دم کرده‌ آن برای معده وکبد مناسب بوده، تقویت کننده و نشاط‌ آور است.

علی‌اصل ادامه داد: افرادی که مزاج سرد دارند کافی است به دمنوش مقدار کمی عسل اضافه کرده تا طبع آن را گرم کند. همچنین افراد با مزاج گرم بهتر است آن را با نبات میل کنند.

متخصص طب سنتی گفت: در فصل بهار با گرم شدن هوا مصرف نوشیدنی‌های خنک توصیه می‌شود. در این فصل شربت سکنجبین با بیشتر مزاج‌ها سازگار است و خواص درمانی از جمله پیشگیری از گرفتگی عروق، پیشگیری و درمان کبد چرب دارد و برای افرادی مبتلا به سنگ کلیه مناسب است. البته به افرادمبتلا به زخم معده فعال، توصیه می‌شود این شربت را به صورت ترش مصرف نکنند.

وی گل‌گاو زبان و بابونه را نیز برای همه مزاج‌ها مناسب دانست و افزود: آن‌ها را باید ١٠ الی 15 دقیقه مانند چای دم کرد. جوشاندن گیاهان گل مانند اشتباه است. از طرفی آن‌ها را نباید غلیظ مصرف کرد به همین منظور یک قاشق غذا خوری کفایت می‌کند.

علی‌اصل با اشاره به فراوانی بهار نارنج در فصل بهار گفت: دمنوش این گیاه به افرادی که مزاجشان سرد است توصیه می‌شود با عسل مصرف کنند و افرادی که گرم مزاج‌اند آن را با کمی گلاب مصرف کرده تا حرارتش کاهش یابد.

به گفته متخصص طب سنتی باور مردم مبنی بر مضر بودن چای اشتباه است و اگر چای سیاه را کم‌رنگ و به اصطلاح سبک و بدون عطر و فاقد هر گونه مواد افزودنی استفاده کنیم بسیار مناسب است و باعث تقویت معده و انجام بهتر عمل هضم می‌شود.

وی عنوان کرد: مصرف چای با هل برای عطر آن و خوشبو کردن دهان و به دلیل تقویت گوارش افراد سرد مزاج توصیه می‌شود. علاوه بر آن افراد سرد مزاج از دارچین و زعفران در چای خود نیز می‌توانند استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه چای مانع جذب آهن غذا می‌شود به افراد مبتلا به کم‌خونی پیشنهاد کرد که چای را با فاصله از غذا بنوشند.

 

انتهای پیام/

 

 

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.