استفاده خودسرانه از قطره‌های چشمی برای رفع آلرژی ممنوع

64

عضو هیات اجرایی کنگره بهاره چشم‌‌پزشکی با اشاره به استفاده خودسرانه برخی افراد از قطره‌های چشمی برای رفع آلرژی، گفت: این مساله عوارضی همچون ایجاد آب مروارید، آب سیاه، کاهش دفاع موضعی چشم، ورود میکروب‌های فرصت طلب به چشم، عفونت و سوراخ شدن قرنیه را می تواند به همراه داشته باشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

طبیب من– دکتر محمد زارع جوشقانی در آستانه برگزاری کنگره بهاره در ارتباط با آلرژی‌های چشمی در فصل بهار اظهار کرد: این آلرژی ها در میان کودکان به ویژه پسرها شیوع بیشتری دارد و از سن سه تا پنج سالگی آغاز می شود و ممکن است به طور متوسط تا 10 سال ادامه داشته باشد.
وی افزود: گرده گیاهان و هوای آلوده عامل حساسیت آلرژی در چشم به شمار می‌رود همچنین قرمزی، خارش و ترشح چشمی از علائم ابتلا به آلرژی است که معمولا عفونی نیست. درمان آلرژی در افراد به شدت آن بستگی دارد و داروهای مختلفی برای درمان این افراد استفاده می‌شود، ولی به طور کلی درمان اصلی دور کردن فرد از محیط حامل آلرژی است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بسیاری از این افراد زمانی که آلرژی آنها رفع شد، باید داروهایی با توانایی و دوز کمتر مصرف کنند تا از آلرژی مجدد پیشگیری شود. در برخی افراد نیز ممکن است هر دو نوع داروی پیشگیرانه و درمان‌کننده لازم باشد.
جوشقانی در پاسخ به اینکه آیا رفع آلرژی، با شستن چشم با چای یا آب و شامپو می‌تواند مؤثر باشد، اظهار کرد: شست‌وشو و تمیز کردن چشم موردی ندارد ولی بهتر است از آب ولرم که قبلاً‌ جوش آمده و سردشده استفاده شود و از مصرف خودسرانه دارو به شدت پرهیز شود.
وی گفت: بیشتر مردم قطره‌های چشمی را تحت عنوان قطره‌های استریل می‌شناسند در حالی که داروی موثره این قطره‌ها متفاوت است و می تواند حاوی کورتون، آنتی بیوتیک و داروهای دیگر باشد.
عضو هیات اجرایی کنگره بهاره چشم‌پزشکی ادامه داد: باید از مصرف خودسرانه داروهای چشمی پرهیز و این موضوع با مشاوره پزشکی انجام شود چراکه مصرف خودسرانه می‌تواند عوارضی همچون ایجاد آب مروارید، آب سیاه، حساسیت به دارو، کاهش دفاع موضعی چشم، ورود میکروب‌های فرصت طلب به چشم، عفونت و سوراخ شدن قرنیه را به همراه داشته باشد.
همایش بهاره چشم‌پزشکی 29 فروردین ماه با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته این حوزه برگزار می شود.

منبع: ایرنا

پایان پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.