مردم باید توانمند و مسئولان باید حساس شوند/ کاهش سن ابتلا به سکته مغزی

35

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نهمین کنگره استروک ایران که امروز در کتابخانه ملی برگزار شد،گفت: انجمن ها به عنوان کانون علمی می توانند به وزارتخانه و وزارتخانه نیز میتواند به انجمن ها کمک کند.باید بدانیم شایع ترین علت مرگ و میر در ایران بر خلاف پنجاه سال قبل بیماری های غیر واگیر بوده که ۷۵ الی ۸۰ درصد آمارها را به خود اختصاص می دهد. در راس آن بیماری های قلب و عروق و بعد سکته های مغزی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد: طبق آمار ۳۵ درصد افراد در دنیا به دلیل بیماری های غیر واگیر فوت می کنند که دلیل آن بی تحرکی،مصرف دخانیات و الکل،رژیم غذایی نامناسب و سبک زندگی است. ما برای این امور تدابیری اندیشیدیم تا در سال های بعد شاهد کاهش ۲۵درصدی بیماری های غیرواگیر باشیم.

هاشمی با بیان اینکه بیش از۹۰ درصد از افراد تحرک ندارند یا تحرک بدنی کمی دارند، افزود: تحرک بدنی برای خانم ۱۵ ساله و ۶۰ ساله تفاوتی وجود ندارد. ما باید بتوانیم تحرک بدنی را به ۷۰ درصد برسانیم. همچنین باید تا ۱۰ درصد مصرف الکل، ۳۰ درصد مصرف نمک، 25 درصد فشارخون را کاهش دهیم. افزایش وزن و دیابت نیز باید کاهش یابد که در این امر به کمک سازمان های مختلف از جمله صدا سیما،صنایع ،کشاورزی و وزارت ارشاد نیاز داریم.

وی عنوان کرد: اسید های ترانس روغن خوراکی باید به صفر برسند و بتوانیم دارو های نوین را راحت تر در اختیار دوستان قرار دهیم.

وزیر بهداشت در خصوص نقش انجمن ها بیان کرد: انجمن ها باید در پیشگیری موثر واقع شوند و در این زمینه کارهای زیادی انجام دهند. بیماران باید بدانند هرچه قدر هزینه کنند سود کرده اند زیرا این دسته از بیماری ها ادامه دار می شوند و هزینه های درمانی افزایش پیدا می کند. ما با تمام مشکلاتی که در این زمینه داشتیم اقدامات خوبی صورت دادیم. هرچند باید از ۳۰ سال قبل اقدام این اقدامات را آغاز می کردیم. فاصله ما با سایر کشور ها در این موضوع حتی با کشورهای خاورمیانه هم قابل توجه و تامل است.

هاشمی اظهار داشت: ما باید در این زمینه به مسئولان و مردم واقعیت ها را بیان کنیم، باید بدانیم ما مسیر را تازه پیدا کرده ایم و باید آن را ادامه دهیم تا به جاهای خوب رسیده و از بروز این بیماری پیشگیری کنیم. مردم را باید توانمند و مسئولان را حساس کنیم. وزارت بهداشت باید پیشگیری و مردم هم باید رعایت کنند،سیستم درمانی هم باید به گونه ای باشد که کمترین آسیب را به همراه داشته باشد.

سکته مغزی؛دومین علت مرگ و میر در کشور

حجازی دبیر کنگره گفت: سکته مغزی در کشور ما رتبه دوم مرگ و میر را به خود اختصاص داده و اولین بیماری ناتوان کننده در تمام دنیا شناخته شده است. سکته های مغزی هزینه های بسیاری علاوه بر استرس های روحی و جسمی دارند و رسیدگی به انها در الویت منطقی قرار می گیرد.‌ از سه سال قبل خوشبختانه برای این امر اقدام های موثری توسط وزارت بهداشت صورت گرفت.

وی ادامه داد :حال حاضر ۵۵ بیمارستان در سطح کشور برای سکته های مغزی در نظر گرفته شده و در این کنگره به همه ی بعدهای این بیماری پرداخته شده است. از طرفی به نخبگان امروز و دانشمندان فردا فرصتی برای تعامل با یکدیگر داده شد.

نجات سالانه بیش از سه هزار نفر از مرگ

پاکدامن رئیس انجمن استروک ایران در خصوص اهمیت توجه به سکته مغزی گفت: در اهمیت سکته های مغزی همین بس است که جایگاه دوم مرگ و میر را به خود اختصاص داده است. طبق تحقیقات در دهه ۶۰، در این زمینه نسبت به سایر کشورها ۱۰ سال از نظر سنی کمتر هستیم که البته بعد از دو دهه دوستان با آمار دقیق تری به نتیجه ای مشابه دست یافتند.

وی افزود: ما در سال سه هزار و 400 مریض را می توانیم از مرگ و میر نجات دهیم که به نسبت امار خوبی است. سیستم بهداشت و درمان کشور یکبار قبل از حمله و یکبار بعد از بروز حمله و سکته مغزی می تواند به بیماران یاری برساند.

پدر علم نورولوژی ایران وضعیت پیشگیری در این حوزه را مطلوب دانست و ادامه داد: مسائل ژنتیکی، تغذیه، قند، چربی و فشار خون عواملی است که برای پیشگیری نیاز به توجه دارند. در این مرحله از بروز بیش از 50 درصد سکته های مغزی جلوگیری کرده‌ایم. در مرحله دوم نیز ۳۰ درصد افراد از مرگ و میر نجات پیدا می کنند. این آمار یک سوم آمار در کشورهای اروپایی و امریکایی است.

وی افزود: در برخی از کشور ها پرسنل در آمبولانس ها اموزش دیده اند تا بتوانند سی تی اسکن و یا آزمایش های خون را انجام دهند و سرعت بیشتری داشته باشند. ما در ایران برای سکته های قلبی 10ها مرکز درمانی داریم اما برای سکته های مغزی تا کنون مرکزی مجزا نداشتیم و قرار بر این است تا آموزش ها در این مراکز بیشتر شود.

اورژانس ها نیاز به آموزش دارند

محمد آقاجانی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: سکته های مغزی علل اصلی مرگ در یک سوم کشور های توسعه یافته دنیا هستند. سالانه ۱۷ میلیون ابتلا به این بیماری اتفاق می افتد و دومین علت مرگ و سومین علت ناتوانی می باشد که سالانه بیش از یکصد هزار مورد رخ می دهد. تاکنون ۵۵ مرکز استروک در ۴۵ شهر راه اندازی کرده‌ایم. البته باید آموزش ها بیشتر شود.

وی یادآور شد : این کنگره اهدافی از جمله کاهش مرگ و میر ،کاهش خونریزی ها ،کاهش شدت بیماری و کاهش ناتوانی و افزایش خدمات درمانی به بیماران را دنبال می کند. از ۷ اردیبهشت ۹۴ تا کنون، ۵۰ جلسه برای این موضوع برگزار شد که یکی از اقدامات خوب همراهی اورژانس در این زمینه بود. طی این اقدام کد مخصوص سما به این بیماران اختصاص داده و مقرر شد در بیمارستان ها آموزش هایی صورت گیرد. باید بدانیم آنچه صورت گرفته آغاز راه است و راه زیادی در پیش داریم. احیا بیماران حال همه ما را خوب می کند و تعجب مردم را هم به همراه دارد. همچنین برای رسانه ها هم خبر ساز می شود تا علت را جویا شوند.

برنامه ریزی 20 ساله برای سقوط جایگاه سکته مغزی در لیست بیماری‌های منجر به فوت

مهرپور رییس انجمن سکته مغزی گفت: با اینکه می دانیم دومین علت مرگ و میر به سکته های مغزی اختصاص داده شده و در برخی کشور ها به رتبه پنجم می رسد، یعنی جای امیدواری دارد.ما می توانیم با برنامه ریزی ۲۰ ساله از سومین عامل به پنجمین عامل برسیم.حتما در این زمینه نیاز به یک تیم خوب داریم.

وی اظهار داشت: در اورژانس در قبل کد سی پی آر را برای بیماران سکته قلبی داشتیم و حالا کد سما نیز برای بیماران سکته مغزی اضافه شده است. آماده باش مجزا در این زمینه در اورژانس آغاز شده اما هنوز نیاز به برنامه ریزی و اموزش بیشتر و بهتری دارد.

مهرپور عنوان کرد: پس از 2 ماه از راه‌اندازی سیستم سما متوجه شدیم ۲۰درصد افراد زیر ۵۵ سال بودند و این بیماری فقط مربوط به افراد سن بالا نیست. البته این نیز جای امیدواری دارد که ۲۸ درصد افراد زیر ۱۰ دقیقه رجوع کردند و کار با سرعت بیشتری روی آن ها انجام شد. این ۵۵ مرکز فعال شاید ایده ال نباشند اما باید بدانید ما در حال ارتقای انها هستیم تا بهتر فعالیت کنیم.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.