طبیب من

کد خبر: 16496
تاریخ انتشار: ۱۶ام اردیبهشت ۱۳۹۷ , ۰۰:۰۸

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که آلرژی های شایع خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش می دهند.

طبیب من– محققان بیمارستان عمومی Tri-Servic در تایوان در این مطالعه با تجریه و تحلیل داده های حدود ۲۰۰ هزار نفر، برای اولین بار متوجه ارتباط میان سه آلرژی شایع تب یونجه، آسم و اگزما با ابتلا به بیماری روانی شدند. رینیت آلرژیک (تب یونجه)، آسم و درماتیت آتوپیک (اگزما) از شایع ترین آلرژی ها هستند.
تب یونجه یک‌ واکنش‌ حساسیتی به‌ مواد حساسیت زا موجود در هواست که‌ چشم ‌ها، بینی‌، سینوس‌ ها، گلو، و لوله‌ های‌ برونشی در ریه‌ها را گرفتار می‌کند .
پیش از این تحقیقات صورت گرفته به ارتباطات علت و معلولی مختلفی میان برخی آلرژی ها و ابتلا به اختلالات خاص عاطفی یا روانی اشاره کرده اند اما این تصویر در کل مبهم بود.
به واقع مطالعه جدید نشان می دهد که میان این آلرژی ها و ابتلا به این اختلالات روانی ارتباط زیادی وجود دارد و به گفته کارشناسان، این یافته به پزشکان در پیش بینی و پیشگیری بهتر بیماری های روانی کمک می کند.
محققان معتقدند که التهاب ناشی از آلرژی ها می تواند احتمال ابتلا به وضعیت های روانی را افزایش دهند. همچنین آنها استرس ناشی از مقابله با آلرژی را از دیگر دلایل این ارتباط توصیف می کنند.
محققان در این مطالعه که در مجله Frontiers in Psychiatry منتشر شد، از داده های بیمه درمانی برای مقایسه۴۶ هزار و ۶۴۷ فرد مبتلا به آلرژی با ۱۳۹ هزار و ۹۴۱ فرد بدون آلرژی استفاده کردند و دریافتند گه خطر ابتلا به اختلال روانی در یک دوره ۱۵ ساله در افرادی که هیچ یک از سه آلرژی شایع تب یونجه، آسم و اگزما را نداشتند، ۶٫۷ درصد و این خطر برای افرادی که به یکی از این انواع آلرژی مبتلا بودند، ۱۰٫۸ درصد بود.

منبع: ایرنا

پایان پیام/