خواص دارویی کندر در طب سنتی

388

کندر صمغی رزینی است که از گیاه Boswellia serrata گرفته می شود. گیاهان مولد کندر در مناطق گرم کره زمین مانند کشور هندوستان و برخی از کشورهای آفریقایی نظیر اتیوپی و سومالی و مناطق حاشیه سواحل دریای سرخ می رویند. شهرت این شیرابه سفید رنگ مترشحه از درختان کندر به عنوان یک داروی سنتی و قدیمی به بیش از سه هزار سال قبل باز می گردد. این شیرابه پس از در معرض هوا قرار گرفتن، به مرور سفت شده و به صورت قطعات بدون شکل و به رنگ سفید تا زرد قهوه ای در می آید. از این ماده در مصر برای مومیایی کردن اجساد و درمان زخم های پوستی استفاده میشده است. در منابع قدیمی هندی ذکر شده که در هند باستان، فیل ها از گیاه کندر تغذیه می کرده اند. درمانگران سنتی هند با مشاهده مصرف این گیاه توسط فیل ها و قدرت و ظرفیت بالای این حیوانات به این باور دست یافتند که شاید مصرف این گیاه در انسان نیز دارای اثرات مشابه و سودمند باشد. بر اساس قدیمی ترین منابع طب سنتی، کندر جهت درمان ناراحتی های تنفسی، بیماری های گوارشی، درد مفاصل و التهاب استفاده می شده است.

گیاه Boswellia serrata

مهمترین قسمت دارویی کندر، بخش رزینی آن است که به صورت عمده از اسیدهای پنتاسیکلیک تری ترپنی با نام Boswellic acids تشکیل شده اند. این ترکیب ها دارای اثرات مهاری بر روی آنزیم ۵-لیپواکسیژناز هستند. به نظر می رسد که این آنزیم در متابولیسم آراشیدونیک اسید نقش اساسی داشته و بسیاری از اثرات درمانی کندر مربوط به مهار این آنزیم می باشد.

خاصیت ضدالتهاب و ضد درد

کندر در بهبود و توقف پیشرفت بیماری های التهابی مزمن مفید است. بر اساس قدیمی ترین منابع طب سنتی ایران و جهان، کندر برای درمان ناراحتی های تنفسی مثل آسم، بیماری های گوارشی، درد مفاصل و آرتریت استفاده میشده که در پاتوفیزیولوژی این بیماری ها، روند التهاب نقش مهمی دارد.

مکانیسم اثر ضدالتهابی کندر به اسیدهای تری ترپنوییدی به ویژه اسید بتا-بوسولیک و مشتقات آن بر می گردد. عصاره کندر با مهار تشکیل TH۱ و TH۲ (محصولات سیتوکین ها) باعث تعدیل سیستم ایمنی می شود. اسید بوسولیک و مشتقات آن باعث کاهش تخریب گلوکزآمین گلیکان ها می شوند که این خود سبب بهبود وضعیت غضروف در بیماران دچار استئوآرتریت و توقف پیشرفت بیماری در آن ها می شود. عصاره اسید بوسولیک دارای اثرات ضد درد و آرام بخش نیز می باشد.

 تاثیر بر سیستم ایمنی

عصاره های غنی از مشتقات اسید بوسولیک به دست آمده از کندر دارای اثرات آنتی کموتاکسی بوده و دیواره ماست سل ها را پایدار کرده و از دگرانوله شدن ماست سل ها جلوگیری می کند. همچنین مصرف دوز خوراکی اسید بوسولیک و مشتقات آن سبب جلوگیری از بروز واکنش های آلرژی تاخیری می گردد.

تاثیر بر بیماری های التهابی روده

عصاره کندر در درمان اسهال بیماران دچار سندروم التهاب روده ای بدون اینکه ایجاد یبوست کند، موثر می باشد. ترکیب های کندر با مهار نمودن انقباض عضلات صاف روده ای در درمان اسهال ناشی از استیل کولین و کلرید باریم موثر است

اثرات ضد سرطانی

بر اساس تحقیقات انجام شده عصاره الکلی کندر دارای اثرات آنتی کارسینوژنیک قابل ملاحظه ای می باشد. این اثرات درمانی ناشی از مداخله کندر در بیوسنتز DNA و RNA و تعدادی از پروتئین هاست. کندر باعث افزایش تمایز سلولی و تنظیم آپوپتوز می شود. اسید بوسولیک و مشتقات آن باعث مهار تکثیر سلول های گلیوما از طریق القای مسیرهای آپوپتوز در سلول های سرطانی می شوند. اسید بوسولیک و سایر تری ترپنوئیدهای موجود در قسمت اسانس کندر دارای اثرات آپوپتوتیک و مهاری علیه سلول های سرطانی  در درمان لوسمی انسان هستند. برخی ترکیبات کندر دارای خاصیت مهار توپوایزومراز هستند که با مهار رشد تومور در ارتباط می باشند.

اثر محافظتی بر کبد، ضد چربی و قند خون

عصاره کندر سبب محافظت کبدی با مهر فعالیت انزیم ۵-لیپو اکسیژناز می باشد. عصاره کندر میزان HDL را افزایش و کلسترول تام را کاهش می دهد.  همچنین عصاره کندر دارای اثر ضد دیابتی موثری بوده، این اثر ناشی از تاثیر بر روی گلوکونئوژنز کبدی است.

 تقویت کننده حافظه

کندر سبب تقویت حافظه، رفع فراموشی و بهبود ضعف حافظه می شود. کندر دارای تاثیر مثبت در روند تکامل مغز و احتمالا شکل گیری مناسب درخت های دندریتی و اکسون ها و برقراری ارتباط صحیح بین آن ها باشد. همچنین کندر می تواند از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری نموده و در درمان برخی علائم آن موثر باشد. بیماری آلزایمر از طریق تجمع پپتید بتا آمیلوئید و به دنبال آن فعال شدن مسیرهای وابسته به TNF-α باعث کاهش حافظه می شود. از آنجایی که کندر اثرات ضدالتهابی قابل توجهی داشته باعث مهار TNF-α می گردد، بهبود حافظه ناشی از کندر را می توان به راحتی با این آثار توجیه کرد.

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.