هل : دنیایی از خواص

589

هل دارای فواید فراوانی برای سلامتی است. این دانه کوچک با سطح مقطع مثلثی شکل به محافظت از دستگاه گوارش، کنترل کلسترول، کنترل سرطان، تسکین مشکلات قلبی و عروقی، بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند. همچنین برای درمان بیماری‌های دندان، عفونت‌های دستگاه ادراری مانند سیستیت (عفونت مثانه)، التهاب کلیه و سوزاک بسیار موثر است.  علاوه بر این هل دارای خواص تقویت کننده غرایز جنسی است و می‌توان از آن به عنوان درمان برای ناتوانی جنسی، اختلال در نعوظ و انزال زودرس استفاده کرد.

در پزشکی سنتی هند و چین، از هل به عنوان درمانی برای عفونت‌های دندان و لثه، مشکلات گلو، جمع شدن خلط در ریه ها، سل ریوی، التهاب پلک ها، اختلالات دستگاه گوارش استفاده می‌شده است. همچنین هل در از بین بردن سنگ کلیه و مثانه موثر و مفید بوده است. نکته دیگر در مورد هل استفاده از آن به عنوان پادزهر در مقابله با زهر و سموم بوده است. در طب سنتی ایران در کتاب حفظ الصحه ناصری در رابطه با هل و خواص آن اینطور آمده است: ” هال به فارسی هل می نامند. دو نوع می باشد صغیر و کبیر. طبیعت آن گرم در اول و خشک در دوم. منافع آن: مفرح و مقوی معده و هاضم طعام و مقوی جگر و قلب و به جهت خفقان نافع. مضر صدر و ریه. مصلح آن کتیرا.

ارزش غذایی هل

براساس اطلاعات وزارت کشاورزی ایالات متحده و  پایگاه ملی اطلاعات تغذیه ای برای ارجاعات استاندارد، هر ۱۰۰ گرم هل حاوی ۳۱۱ کالری انرژی، ۶۸ گرم کربوهیدارات، ۱۱ گرم پروتئین، ۲۸ گرم فیبر غذایی است و مقدار کلسترول در آن صفر است. هل همچنین حاوی ویتامین‌ها و ریز مغذی‌های فراوانی است که می‌توان به این موارد اشاره کرد: آهن، ویتامین C، وتامین B-6، منیزیم، کلسیم، پتاسیم و سدیم.

فواید هل برای سلامتی

همانطور که اشاره شد هل یک ادویه ایده آل با خواص مفیدی است که در ادامه مهم ترین خواص آن آورده شده است.

 • خواص ضد سرطانی

سرطان روده به عنوان سومین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می شود. هزینه‌های رو به افزایش درمان‌های مرسوم سرطان و همچنین عوارض جانبی این درمان‌ها، پژوهشگران را به این فکر انداخت تا به دنبال درمانی جایگزین و پایدار باشند. مطالعاتی که توسط Sengupta و همکاران در انستیتو ملی سرطان در کلکته انجام شد، نشان داده است که وجود هل در رژیم غذایی تاثیر مثبتی (تا ۴۸%) در مقابله با سرطان روده دارد.

 • مفید برای سلامت قلب و عروق

همچنین تاثیرات استفاده از هل در بهبود عملکرد قلب، کاهش فشار خون، کاهش ضربان قلب وکنترل ریتم قلب در مطالعات تحقیقاتی پژوهشگران در دانشکده داروسازی دانشگاه ملک سعود و مطالعات Gilani و Verma مشخص شده است.

 • کنترل کلسترول

ریز مغذی‌های موجود در دانه هل می‌تواند با موج چربی‌های درون بدن مقابله کند. در آزمایش‌هایی که در بخش دارویی و سم شناسی کارخانه آنتی بیوتیک هندوستان در شهر پونا انجام شد، آنزیم‌های آنتی اکسیدانی قلبی و کبدی که از هل گرفته شده است به موشی که رژیم غذایی پر چربی داشت، تزریق شد. نتایج مشخص کرد آنزیم‌های آنتی اکسیدانی بر روی سطح کلسترول تاثیر داشته و در کنترل آن موثر بوده اند.

 • ضد افسردگی

همچنین این باور وجود دارد که هل دارای خواص ضد افسردگی است. اسانس این دانه یکی از اسانس های اساسی است که در آروماتراپی/ عطر‌درمانی (عطردرمانی یا رایحه‌درمانی یکی از شاخه‌های پزشکی جایگزین است. عطردرمانی شاخه‌ای از طب گیاهی است که در آن از برخی روغن‌های گیاهی، به‌صورت استنشاقی یا همراه با ماساژ، به‌صورت موضعی (حمام یا کمپرس)، استفاده می‌شود. آروماتراپی استفاده از روغن عصاره‌ای گیاهان برای حمایت و تعادل ذهن، بدن و روح و روان است. مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسانس علاوه بر درمان افسردگی در طیف گسترده ای از بیماری‌ها مانند اختلالات معده تا بیماری‌های ریوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • درمان اختلالات دستگاه ادراری

در آیورودا (به معنی «علم زندگی» یک علم باستانی و کهن است که در هند مرکز توجه‌است. در آیوردا از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود.از هل به عنوان درمانی برای بیماری های دستگاه ادراری و عفونت‌هایی مانند سیستیت (عفونت مثانه)، التهاب کلیه و سوزاک استفاده می شود.

 • محافظت در برابر بیماری های دستگاه گوارش

هل به طور سنتی در آیورودا، پزشکی چینی و طب یونانی به عنوان درمانی برای اختلالات دستگاه گوارش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. ترکیبات متانولی که از هل گرفته می شود، ترکیباتی هستند که به کنترل اختلالاتی چون اسیدیته، نفخ شکم، گرفتگی عضلات شکم (درد شکم) کمک می‌کنند. مطالعاتی که توسط Jamal  و همکارانش در دپارتمان شیمی دانشگاه همدرد در دهلی نو صورت گرفت مشخص کرد روغن های فرار استخراج شده از هل تاثیرات مثبتی بر روی اختلالات دستگاه گوارشی دارند.

 • خواص ضد میکروبی

برای هزاران سال تصور شده است که هل دارای خواص ضد عفونت است. در پزشکی مدرن، این به آن معناست که هل دارای خواص ضد میکروبی است. این نظریه در دانشگاه Yüzüncü Yil در شهر وان ترکیه توسط Ağ Aoğlu و همکارانش مورد آزمایش قرار گرفت. آزمایش‌هایی بر روی عصاره فرار استخراج شده از هل انجام شد. مشاهده شد که روغن هل قادر است تا رشد و گسترش بعضی از میکروب‌های خطرناک که معمولا باعث مسمومیت غذایی می‌شوند را متوقف کند.

 • خواص ضد انقباض و تشنج

افراد مسن معمولا از اسپاسم های عضلانی شکایت دارند. انقباض ناگهانی عضلات اسپاسم خوانده می‌شود. زمانی که عضله منقبض می شود، ممکن است باعث درد ناگهانی شود. پژوهشگران در دانشگاه ملک سعود در عربستان سعودی یک تحقیق مبتنی بر حیوانات انجام دادند و نتیجه گرفتند هل می‌تواند یک عامل کنترل کننده در اسپاسم های عضلانی باشد.

 • بیماری های دهان و دندان

در طی قرن های گذشته هل در آیورودا و پزشکی سنتی چین به عنوان مرهمی برای مشکلات دهانی و دندانی مورد استفاده قرار گرفته است. بعد از کشف آنتی بیوتیک‌ها مشخص شد که این عوامل ضد میکروبی می‌توانند تاثیرات منفی هم داشته باشند که از این دست می‌توان به جلوگیری از عملکرد باکتری‌های مفید پروبیوتیک  موجود در روده (باکتریهای پروبیوتیک علاوه بر کمک به گوارش، مولکولهای پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین‌ها و آنتی بیوتیک‌های مختلف را تولید می‌کنند که برای بدن مفید می‌باشد.) اشاره کرد. البته از سویی دیگر، مصرف ادویه‌ها فقط منجر به از بین رفتن میکروب‌های عفونی می‌شود و بر روی جمعیت پروبیوتیک تاثیری نمی‌گذارد. در مطالعه ای که توسط Isao Kubo، Masaki Himejima، Hisae Muroi در بخش حشره شناسی و انگل شناسی در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد، وجود عوامل ضد میکروبی در هل به اثبات رسید.

 • خواص ضد آسم

هل می‌تواند درمانی برای آسم و دیگر اختلالات تنفسی باشد. یک مطالعه نشان داده است عصاره خام گرفته شده از هل در باز کردن نای بسته شده حیوانات آزمایشگاهی موثر واقع شده است. همچنین این ماده در آرام کردن بافت نای مفید بوده است. این مطالعات اولیه مثبت بوده‌اند و نیاز به انجام مطالعات و آزمایشهای بیشتر را نمایان می کنند.

 • خواص ضد التهابی

بر اساس آیورودا هل برای درد‌ عضلات و مفاصل مفید است. اخیرا شواهد تجربی نشان داده است که هل دارای خواص ضد التهابی و ضد سرطانی می باشد.

 • سم زدایی

فرآیندهای متابولیک درون بدن ما سموم و رادیکال ‌های آزاد تولید می‌کنند که باید خنثی شوند و به بیرون رانده شوند تا بدن ما در سلامت بماند. در غیر اینصورت، این سموم در بدن تجمع پیدا می‌کنند و می‌ توانند منجر به بیماری‌های گوناگونی از جمله سرطان و پیری زودرس شوند. هل به عنوان یک ماده سم زدا شناخته می شود. عصاره این دانه و مواد بیوشیمیایی موجود در آن اثرات سم زدایی را بر عهده دارند. در مطالعه ای که توسط Das و همکارانش انجام شد، تاثیر هل بر روی سلول‌های سرطانی مشاهده شد.

 • بهبود گردش خون

در درمان‌های سنتی مانند آروماتراپی/ عطر‌درمانی از هل برای درمان علایم آسم و برونشیت به وسیله بهبود خون‌رسانی به ریه‌ها استفاده شده است. از عصاره هل در مطالعه‌ای با حضور گروههایی از افراد پر استرس استفاده شد و در نتایج مشخص شد که هل باعث افزایش گردش خون در بدن می‌شود. این مطالعه در دانشگاه نیته در شهر منگلور هندوستان صورت گرفت.

 • مفید برای حالت تهوع و استفراغ

به طور سنتی هل به عنوان درمانی برای حالت تهوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. هل یک ماده مقوی و محرک است و همچنین در آرام کردن و برطرف کردن حالت تهوع و استفراغ مفید و موثر است.

 • خواص تقویت کننده غرایز جنسی

در طی قرون گذشته به علت طعم شیرینی هل این طور تصور می شود که این دانه دارای خواص تقویت کننده غرایز جنسی است. البته این تصور فقط منتهی به تقویت کنندگی این غرایز نمی‌شود بلکه این باور وجود دارد که هل می‌تواند درمانی برای ناتوانی جنسی و انزال زودرس باشد.

 • گلو درد

برای گلو درد هل یک درمان موثر است. می‌توان هل و دارچین را در آب جوشاند و هر روز صبح غرغره کرد تا درد گلو را کاهش دهد.

 • سکسکه

سکسکه مخصوصا برای کودکان می تواند بسیار آزار‌دهنده باشد. درمان‌های گوناگونی برای سکسکه در طب سنتی وجود دارد که یکی از پرطرفدارترین آنها، ترساندن فردی است که در حال سکسکه است. البته این روش ممکن است موثر واقع شود و یا نشود. در حالیکه هل یک درمان موثر است. چند عدد هل (با غلاف) را بردارید و در آب بجوشانید. با آشامیدن این آب، سکسکه سریعا رفع می‌شود.

 • خوشبو کننده دهان

می توان غلاف هل و دانه های آن را جوید تا نفسی تازه و خوشبو داشت.طعم و عطر موجود در هل به علت وجود روغن عصاره‌ای آن است. جای تعجب نیست که روغن عصاره‌ای هل یکی از اجزا اصلی تشکیل دهنده آدامس‌ها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.