علائمی که نشان می دهد یک عفونت سینوسی یک سرماخوردگی نیست!

704

طبیب من–  عفونت سینوسی، معروف به سینوزیت، شایع ترین عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. عفونت سینوسی زمانی که حفرات بینی شما متورم و ملتهب می شود، اتفاق می افتد، و معمولا توسط یک ویروس ایجاد می شود و حتی پس از رفع سایر علائم تنفسی فوقانی اغلب باقی می ماند. این نوع عفونت ممکن است حاد یا مزمن باشد. سینوزیت حاد تنها برای مدت کوتاهی طول می کشد، در حالی که عفونت مزمن سینوسی بیش از شش تا هشت هفته طول می کشد و یا خیلی اوقات عود می کند. یک عفونت سینوس درمان نشده می تواند به طور بالقوه به سینوس ها آسیب برساند و منجر به عفونت گوش، از دست دادن بینایی یا حتی مننژیت شود، بنابراین مهم است که آن را فورا درمان کنید. اما درمان عفونت سینوسی اغلب به تأخیر می افتد زیرا افراد عفونت سینوسی را در مراحل اولیه تشخیص نمی دهند.

نشانه های اولیه عفونت سینوسی و سرماخوردگی بسیار شبیه به هم هستند، این نشانه ها معمولا شامل گرفتگی بینی، تب خفیف، خارش گلو و احساس خستگی و بیماری است. در هنگام سرماخوردگی، علائم در عرض سه تا پنج روز بهبود می یابد و در عرض یک هفته شما احساس بهتر شدن دارید. اما اگر علائم بیش از یک هفته ادامه پیدا کنند، شما احتمالا عفونت سینوسی دارید. برخی از علائم عفونت سینوسی که به شما در تشخیص آن از سرماخوردگی کمک خواهد کرد شامل موارد زیر است:

۱) درد در صورت

یکی از بهترین روش های تشخیص بین سرماخوردگی عادی و عفونت سینوسی، درد و فشاریست که شما در صورتتان همراه با یک عفونت احساس می کنید. درد ناشی از عفونت سینوسی می تواند در اطراف بینی، در فک و دندان های بالا و بین چشم های شما رخ دهد. تجمع مخاط در سینوس ها نیز باعث احساس سنگینی یا فشار در صورت شما می شود. درد می تواند بدتر شود وقتی که سر خود را به جلو حرکت می دهید یا نواحی فوقانی حفره های سینوسیتان را لمس می کنید. همچنین سینوسهای آرواره ای زیر چشم شما ممکن است هنگام فشردن یا لمس شدن دردناک باشد. همانطور که التهاب کاهش می یابد و عفونت برطرف می شود، درد از بین خواهد رفت.

۲) ترشحات زرد یا سبز بینی

ترشح بینی – سبز یا زرد رنگ یا کمی خونی – نشانه دیگری از عفونت سینوسی است که عمدتا به دلیل ویروس در سیستم شما است، که موجب تغییر رنگ ترشحات بینی می شود. ترشحات نیز ممکن است از بینی شما عبور کند و به گلویتان جاری شوند، که منجر به احساس خارش در پشت گلو شما شود. همچنین در عفونت سینوسی میزان ترشحات زیاد خواهند بود و به سختی از بینی شما خارج می شود. این یکی دیگر از تفاوت های مهم بین عفونت سینوس و سرماخوردگی است. ترشحات بینی در یک سرماخوردگی به طورمعمول، شفاف و رقیق تر هستند. هنگامی که از یک عفونت سینوسی رنج می برید، متوجه خواهید شد که شما نیاز بیشتر به تخلیه بینی به طور مکرر دارید تا از مخاط انباشته شده غلیظ بینی تان خلاص شوید.

۳) سرفه توام با خلط

سرفه اغلب همراه با عفونت سینوسی است، اما بسیاری از افراد بر این باورند که این امر به علت سرماخوردگی یا برونشیت است. سرفه به علت عفونت سینوسی معمولا در شب و در صبح بدتر می شود. این عمدتا به این دلیل است که وقتی شما دراز می کشید، محتویات سینوس ها به پشت گلویتان تخلیه می شود، که باعث تحریک گیرنده سرفه در پشت حلق می شود. این نوع سرفه همچنین باعث تولید خلط می شود. خلط حاوی باکتری یا ویروس و همچنین سلول های التهابی تولید شده در پاسخ به عفونت است. بدن تلاش می کند تا خلطی را که به سمت ریه هایتان حرکت کرده از طریق سرفه خارج کند. شما می توانید تکرار و شدت سرفه خود را با خوابیدن به صورت نشسته کاهش دهید. این نیز به خواب بهتر شما کمک خواهد کرد، که برای بهبودی مهم است.

۴) گرفتگی طولانی بینی

گرفتگی بینی نشانه کلاسیک هم برای عفونت سینوسی و هم سرماخوردگی است، اما معمولا اگر به علت سینوزیت باشد بیشتر طول می کشد. این علامت عمدتا به علت عروق خونی ملتهب در سینوس ها است. سینوس های ملتهب، تنفس از طریق بینی را مشکل می سازند، به شما احساس گرفتگی بینی می دهد. صدای شما نیز ممکن است “خفه” باشد. برای رفع مشکل، استنشاق بخار مفید است یا برای رقیق شدن مخاط دوش داغ بگیرید تا مخاط رقیق شده و راحت تر خارج شود.

۵) سر درد

یکی دیگر از علائم رایج عفونت سینوسی سردرد است، اما اکثر افراد آن را با یک سردرد تنشی اشتباه می گیرند. عفونت سینوسی باعث می شود که ناحیه بینی و همچنین پیشانی احساس گرفتگی و در هم فشردگی کنند که این حالت آزار دهنده است و باعث ایجاد سردرد می شود. همچنین التهاب در ناحیه بینی موجب سفت شدن عضلات اطراف پیشانی و بالای سر شما می شود، و سردرد را حتی بدتر می کند. سردرد می تواند یک طرفه (در یک طرف) یا دو طرفه (در هر دو طرف) باشد. این نوع سردرد ناشب از عفونت سینوسی معمولا هنگامی که شما به جلو خم می شوید و بعد از بیدار شدن در صبح، بدتر می شود. همچنین درد می تواند بدتر شود اگر دمای محیط شما به طور ناگهانی تغییر کند، مانند زمانی که هوا در بیرون بسیار گرم است و شما وارد ساختمان با هوای مطبوع می شوید.

۶) بوی بد دهان

بوی بد دهان، که به لحاظ پزشکی به هالیتوز معروف است، یکی دیگر از نشانه های رایج عفونت سینوسی است. پشت زبان، که در گلو قرار دارد، خانه ای باکتری هایی است که باعث بوی بد نفس می شوند. در طی یک عفونت سینوسی، موکوس بیش از حدی که تولید می شود اغلب به پشت گلو سرازیر می شود. همچنین باکتری های موجود در مخاط، باعث بوی بد نفس می شود. این نوع از بوی بد دهان همین که عفونت سینوسی رفع شود، برطرف می گردد برای بهبود بوی دهان خود، بهداشت دهان را به وسیله دو بار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان یکبار در روز حفظ کنید. شما همچنین می توانید از دهانشویه با طعم نعنا استفاده کنید.

۷) درد دندان

باور دارید یا نه، درد در دندانهای فوقانی علامتی نسبتا عادی از عفونت سینوسی است. این درد نشانه ای از مشکل حقیقی دندان نیست. بلکه، درد ناشی از افزایش فشار در حفره های سینوسی در نقاط مختلف صورت شما، باعث احساس درد بدی در دندان می شود. همچنین این درد دو طرفه است، به این معنی که در هر دو طرف صورت رخ می دهد و بر روی دندان های فوقانی که نزدیک به سینوس های آرواره ای هستند، تاثیر می گذارد. اگر درد دندانی مداوم دارید، با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا این درد ناشی از عفونت سینوسی یا دیگر مسائل مربوط به دندانپزشکی مانند بیماری های لثه، دندان قروچه، یا آبسه دندان است.

۸) گرفتگی گوش

همراه با گرفتگی بینی، یک عفونت سینوسی می تواند باعث ایجاد گرفتگی گوش شود، احساسی مانند آنچه در زمان فرود آمدن هواپیما تجربه می کنید. کودکان کوچک ممکن است حتی از درد خفیف گوش شکایت کنند. سینوس ها و گوش های شما درون سر شما باهم مرتبط اند. بنابراین، احتقان و التهاب بینی می تواند فشار در گوش شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین ایجاد فشار در گوش داخلی می تواند موجب سرگیجه در برخی اوقات شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.