درمان میگرن توسط طب سوزنی، طب فشاری و پرسینگ

633

بر اساس تخمین ها ۱۵ درصد از مردم جهان به سردردهای میگرنی دچار هستند. در آمریکا نزدیک به ۴۰ میلیون نفر از میگرن رنج می برند، اگر شما هم جز افرادی هستید که مبتلا به میگرن هستید احتمالا درمان های مختلف برای از بین بردن درد ناشی از سردرد میگرنی خود را امتحان کرده اید. در حالی که دارو ممکن است برای تسکین درد کمک کننده باشد، اما برای همه مفید نیست و بعضی از داروها می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم به درمان های جایگزین مانند طب سوزنی، طب فشاری و یا حتی پرسینگ گوش روی می آورند . اگر درباره یکی از اینها فکر می کنید، ادامه مطلب را بخوانید:

طب سوزنی

این فرم طب سنتی چینی در حدود هزاران سال سابقه داشته است. طب سوزنی فرو کردن سوزن های مخصوص از طریق پوست در نقاط خاصی از بدن می باشد .تاریخچه ی این طب به حدود ۲۵۰۰ سال پیش می رسد. طب سوزنی که در آن نقاط مناسب درمان براساس اصول و ارتباط مدارها با هم و ویژگی های نقاط انتخاب می شوند امروزه جایگاه ویژه ای را در طب مکمل و جایگزین به خود اختصاص داده است.

طب سوزنی بر مبنای این ایده است که بدن شما یک جریان طبیعی انرژی به نام (QI) chi دارد، که در طول مسیرهای شناخته شده تحت عنوان ” meridian” حرکت می کند. جریان chi در بدن باعث تعادل دما و مایعات بدن می شود، اگر یکی از این مسیرها مسدود شده باشد، باعث عدم توازن chi شما می شود. به عبارت دیگر هرگونه تغییر در سیستم chi، بطور مثال افزایش یا کاهش آن در یک نقطه یا قطع شدن جریان آن به دلیل مسدود شدن مسیرهای این جریان باعث ایجاد بیماری می شود و در مقابل، طب سوزنی با برقراری تعادل در جریان chi باعث بهبود می شود.

در طی طب سوزنی، کارورز سوزن های نازک را در مناطق خاص کهacupoints  نامیده می شود، وارد می کند. سوزن ها، اعصاب شما را تحریک می کند و بدن شما را به آزاد کردن اندورفین وادار می کند. این مواد شیمیایی باعث می شود که احساس خوبی پس از یک تمرین عالی دریافت کنید. آنها همچنین عکس العمل  شما را به درد پایین می آورند .

طب سوزنی یکی از روش های درمانی سردردهای میگرنی محسوب می شود، انجام طب سوزنی به مدت ۴ هفته موجب سردردهای کمتر در ۵ ماه آینده شد.. در برخی کشورها مانند آلمان، مطالعات بسیار گسترده ای در زمینه بررسی اثرات درمانی طب سوزنی بر سردرد و میگرن و مقایسه آن با طب غربی در حال تکمیل و جمع آوری است که خود نشان دهنده اهمیت پژوهش در این زمینه می باشد . حتی “طب سوزنی”sham  یا “طب سوزنی ساختگی” زمانیکه سوزن ها در مکان هایی از بدن مورد استفاده قرار می گیرند که نقاط طب سوزنی شناخته نمی شوند، می توانند درد میگرن را کاهش دهند، هرچند نه به طور کامل.

با وجود اینکه مدت هاست که از طب سوزنی در طب غربی به منظور تسکین درد استفاده می شود، مکانیسم دقیق نوروفیزیولوژیک آن هنوز به درستی مشخص نشده است.  به نظر می رسد که طب سوزنی موجب اثرات تنظیمی بر سیستم عصبی neuromodulating و در نهایت بر ایمپالس های ورودی سیستم عصبی مرکزی می شود که می توانند سیستم های مختلفی را فعال نماید که همگی در تنظیم شدت درد دخالت دارند. از جمله آنها می توان به اپیوئیدهای داخلی (endogenous opioids) اشاره کرد. همچنین نشان داده شده که کسانی که تحت انجام طب سوزنی قرار گرفته اند میزان اندورفین های مایع مغزی نخاعی (CSF) آنها افزایش می یابد. این احتمال وجود دارد که فعال شدن این سیستم ها موجب کاهش دفعات، طول مدت و شدت سردردهای میگرنی شده باشد. شاید اختلال در تنظیم سیستم اعصاب خودکار  به عنوان یکی از عوامل پاتوژنیک در سردرد میگرنی دخیل باشد و طب سوزنی اثرات بارزی در این سیستم دارد .

در مورد درمان با طب سوزنی عوارض چندانی ذکر نشده است فقط می توان به واکنش های پوستی در محل ورود سوزن و همچنین احساس خستگی پس از درمان در بعضی افراد اشاره کرد که این ها نیز به نوبه ی خود نادرند و بصورت خود به خود برطرف می گردند. عارضه ی دیگری که احتمال وقوع آن بود، عفونت در محل ورود سوزنها است که چون ابزار مورد استفاده استریل است و محل ورود سوزن قبل از ورود آن با الکل استریل می شود، پس احتمال عفونت بسیار ناچیز و در حد صفر می باشد. همچنین به دلیل اینکه محل ورود سوزن ها بر پایه ی آناتومی بدن ریخته شده است، لذا در مسیر سرخرگ ها و سیاهرگ ها نمی باشد و ایجاد خونریزی نمی کنند. در صورتیکه شما به یک متخصص با تجربه که از سوزن های استریل استفاده می کند مراجعه کنید این روش به طور کلی ایمن است. از کسانی که تجربه کار کردن با افرادی که میگرن دارند سوال کنید، در اکثر بیماران عوارض جانبی منفی کمی وجود دارد. برخی از افراد طب سوزنی را روشی ارزان تر از داروهای تجویزی می دانند .

طب فشاری

طب فشاری نیز یک روش درمانی مکمل با قدمتی ۵۰۰۰ ساله است. این درمان شامل ماساژ نقاط خاصی در بدن برای آرامش ماهیچه ها، تعادل جریان انرژی طبیعی و تسکین استرس و درد است. طب فشاری به عنوان شاخه ای از طب سوزنی، نوعی مهارت در درمان سنتی است که به جای سوزن از انگشتان برای فشاردادن نقاط کلیدی در سطح پوست استفاده می شود. ولی هدف هر دو روش یکی است و آن تحریک انرژی بدن (chi) برای ایجاد بهبودی است. طب فشاری از جمله روش های غیردارویی است که غیرتهاجمی، نسبتا ارزان و بدون عارضه جانبی است. از دیدگاه طب چینی با روش طب فشاری می توان نامتوازن بودن انرژی حیاتی را برطرف کرده و بدین ترتیب موجب از بین رفتن درد، کاهش انقباض عضلانی، بهبود وضعیت گردش خون و انرژی در بدن و عملکرد فعالیت های حیاتی شد.

همچنین طب فشاری موجب ترشح نوروترنسمیترها، فعال کردن سیستم اوپیوئیدها، حذف اسید لاکتیک و مونوکسیدکربن تجمع یافته در بدن هنگام انقباض ماهیچه ها می شود. بنابراین، عملکرد طبیعی بدن را حفظ کرده و درد را نیز کاهش می دهد. مکانیسم عمل طب فشاری دقیقا مشخص نمی باشد، ولی بر اساس شواهدی به نظر می رسد پپتیدهای خاصی در نتیجه طب فشاری آزاد می شوند که خواص متعدد از جمله خاصیت کاهش ضد دردی دارند. این پپتیدها تا حدودی مکانیسم ضد دردی طب فشاری را توجیه می کنند. همچنین با تحریک این نقاط، ترشح اندورفین ها افزایش یافته و با اثر ضد دردی که دارند، باعث تسکین درد می شوند. مکانیسم دیگر نظریه کنترل دریچه ای درد است. بر اساس این نظریه، فشار میتواند با امواج درد تداخل کرده و در مسیر عصبی که از نخاع به مغز می رود، جایگزین حس درد شود .

یک مطالعه سال ۲۰۱۰ نشان داد که طب فشاری یک وظیفه بهتر برای درمان میگرن نسبت به شل کننده های عضله انجام می دهد، حتی تا شش ماه بعد. در یک مقاله دیگر بیان شده که استفاده از یک دوره شش هفته ای از طب سوزنی در درمان سردردهای میگرنی، اثرات درمانی مشابه یک دوره شش ماهه دارو درمانی پروفیلاکتیک دارد و این روش درمانی می تواند با روش دارو درمانی استاندارد موجود برای درمان بیماران در هم آمیخته شود .

این نقاط علاوه بر نقش داشتن در تسکین سردر میگرنی، دارای آرامبخشی روانی نیز هستند. این نقاط فشار را پیدا کنید و خودتان این نقاط را ماساژ دهید یا کسی آن را برای شما انجام دهد. حتی یک زمان ۴ یا ۵ ثانیه ای می تواند به کاهش درد شما کمک کند. شما می توانید چندین بار در روز آن را انجام دهید:

GB 20 یا Feng Chi

فنگ چی یا  GB 20(مریدین کیسه صفرا) به یک ناحیه پشت گردن اشاره دارد. برای پیدا کردن استخوان گوش، که ماستوئید نامیده می شود، اطراف سر خود را احساس کنید. آن را دنبال کنید تا جایی که گردن شما با جمجمه تان تلاقی می کند. استفاده کنید از انگشت شست تان برای انجام فشار سفت و برای چند ثانیه این ناحیه بمالید.

GB 21 یا Jian Jing

جیان جینگ یا GB 21 معمولا برای درمان استرس، درد گردن و سردرد استفاده می شود. این نقطه درعضله شانه شما قرار دارد و شما با فشار دادن این عضله بین انگشت شست و انگشت میانی خود، آن را ماساژ دهید.

Li  ۴ یا He Gu

He Gu  یا LI  ۴ (مریدین روده بزرگ) یک نقطه روی دست شما است که مانند GB 21 می تواند برای از بین بردن سردرد، استرس، درد گردن و غیره هدف قرار گیرد. شما آن را در بخش سفت عضله ی بین انگشت شست و انگشت اشاره خود پیدا خواهید کرد. موقعیت این نقطه در جایی است که جریان انرژی به سطح پوست نزدیکتر بوده و می تواند به راحتی و به آسانی با فشار، سوزن یا سرمای شدید تحریک شود. اگر شما باردار هستید نباید این قسمت را ماساژ دهید زیرا می تواند درد زایمان را تحریک کند.

TE 3 یا Zhong Zhu

Zhong Zhu یا TE 3 (منبع انرژی سه گانه) نقطه دیگری در دست است که بین مفصل انگشت کوچک و انگشت حلقه شما قرار دارد. ماساژ این نقطه می تواند به کاهش سردردهای تمپورال (زود گذر) و کشیدگی گردن و شانه کمک کند.

از مزایای عمده طب فشاری سادگی کاربرد و قابلیت یادگیری و اعمال آن توسط خود بیمار است. لذا طب فشاری به سادگی در دسترس است و به تجهیزات خاصی نیاز نداشته و بیماران می توانند با آموزش های ساده از آن برای کمک به درمان و مراقبت از خود استفاده کنند.

به طور خلاصه طب سوزنی و طب فشاری هر دو در جلوگیری از کاهش درد، کاهش نیاز به داروهای ضد درد و اپیوئید، استفاده می شوند. دانشمندان گزارش کرده اند که تحریک نقاط فشاری بدن می تواند در وضعیت عصبی مغز اثر بگذارد، بدین صورت که طب سوزنی و طب فشاری آزاد سازی آندورفین ها را تسهیل می کند و آندروفین ها هم به نوبه خود گیرنده های مخدر را تحریک کرده و این تحریکات قادر است ایمپالس های انتقال دهنده های درد را مهار کرده و باعث کاهش درد شود .

پرسینگ غضروف درونی

یک رویکرد غیرمعمول برای درمان درد میگرن، پرسینگ یک غضروف روی گوش شما درست بالای سوراخ کانال گوش است که پرسینگ غضروف درونی نامیده می شود. ایده این است که یک نقطه فشار خاص مانند طب سوزنی یا طب فشاری، اما به یک روش دائمی تر مورد هدف قرار گیرد. پرسینگ یک ناحیه در نزدیکی عصب واگ را متاثر می سازد که از مغز شما به ارگان های متعدد منتقل می شود. آن برخی از هورمونهای بدن شما را کنترل می کند. تحریک این عصب راهی برای درمان سردرد در گذشته بوده است.

اگر چه برخی از افراد مبتلا به میگرن های مکرر می گویند که پرسینگ به آنها کمک کرده است، هیچ مطالعه یا تحقیق برای اثبات اینکه این یک درمان موثر است وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.