ارتباط کمبود ویتامین D و میگرن.

410

تحقیق جدید مشخص میکند که تعدادی از افراد جوان که از میگرن رنج می برند، کمبود ویتامین دارند. دکتر سوزان هاگلر (پزشک فوق تخصص سردرد در بخش نورولوژی) در اخبار مرکز پزشکی بیمارستان کودکان Cincinnati گفت که مطالعات بیشتر نیازمند به روشن شدن این مطلب است که آیا مکمل ویتامینی به طور کلی در بیماران میگرن موثر است؟ و آیا بیماران با کمبود خفیف احتمال بیشتر به استفاده از مکمل دارند؟ این مطالعه، بیماران میگرنی کودک، نوجوان و جوان که در مرکز سردرد کودکان Cincinnati درمان شدند را شامل می شود. محققان گفتند: درصد بالایی از آنها در ویتامین D، ریبوفلاوین و کوآنزیم Q10- ترکیب شبه ویتامینی که در تولید انرژی برای رشد و نگهداری سلول نقش دارد- کمبود خفیف داشتند (۱).

به تعدادی از بیماران داروهای پیشگیری کننده از میگرن تجویز شد و مکمل ویتامینی (در صورت پایین بودن سطوحشان) دریافت کردند. محققان متوجه شدند از آنجایی که بیماران بسیار کمی ویتامین تنها دریافت کردند، تشخیص اینکه آیا مکمل ویتامینی می تواند به جلوگیری از میگرن کمک کند ممکن نبود. همچنین مطالعه نشان داد که دختران و زنان جوان بیشتر از پسران و مردان جوان احتمال کمبود کوآنزیم Q داشتند. پسران و مردان جوان بیشتر کمبود ویتامین D داشتند. و  احتمال کمبود کوآنزیم Q و ریبوفلاوین در بیماران با میگرن مزمن بیشتر از بیماران با میگرن اپیزودیک (گاه به گاه) است. محققان گفتند: تحقیقات قبلی اظهار کرده اند که کمبود ویتامین های معینی ممکن است در میگرن مهم باشد، اما در این مطالعه استفاده از ویتامین ها برای جلوگیری از میگرن با نتایج ترکیبی به دست آمده است.

نقش ویتامینD در بروز سردرد از جمله میگرن در مطالعات بیان شده است. ویتامینD  یک اثر ضد التهابی از طریق تنظیم اینترلوکین ها، TNF و فعالیت ماکروفاژها دارد. بنابراین مکمل ویتامین D ممکن است یک اثر سودمند روی درد به واسطه التهاب داشته باشد .

نقش دقیق ویتامین D در سردرد و حتی درد عضله و استخوان در بیمارانی که سطح ویتامین D ناکافی دارند، ناشناخته است. یکی از مکانیسم احتمالی سردرد در بیماران با کمبود ویتامین D، کمبود سطوح سرمی منیزیم خون می باشد. متابولیسم غیرطبیعی منیزیم در پاتوژنیستی سر درد تنشی دخیل می باشد. کمبود منیزیم در مغز، خون، اریتروسیت، مونوسیت و پلاکت ها در بیمارانی که سردرد از نوع تنشی (و انواع دیگر سردرد) دارند، مشاهده شده است. در حدود ۴۰-۵۰ درصد بیمارانی که سردرد تنشی درند، منیزیم سرم پایین دارند. جذب منیزیم غذایی از طریق روده بستگی به ویتامین D  (۱ و ۲۵ دی هیدروکسی ویتامین D) دارد. بنابراین کمبود ویتامین D ممکن است سبب سردرد تنشی از طریق محدود کردن جذب منیزیم شود. مکانیسم دیگر حضور گیرنده های ویتامین D، آلفا یک هیدروکسیلاز (آنزیم مسئول برای تشکیل فرم فعال ویتامین D) و پروتئین باند شده به ویتامین D در مغز به ویژه هیپوتالاموس می باشد .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.