تاثیر سبک زندگی بر میگرن

437

اگر شما در اطراف خود بیمار مبتلا به میگرن دارید، امکان دارد متوجه شده باشید که آن‌ها از الگوی غذایی و زندگی خاصی پیروی می­کنند. در واقع این الگوی خاص که یا خود بیمار تدریجی به آن رسیده است و یا از مشاور خود دریافت کرده است، سبکی از زندگی است که در آن حملات میگرن به حداقل خود می­رسند. بنابراین از آن جا که پیشگیری از بروز حملات میگرن، امکان پذیر و موثر است، اغلب بیماران سعی در رعایت الگوی خاصی برای زندگیشان هستند. بنابراین بسیار مهم است که خود بیماران از خودشان مراقبت کنند و راه کنار آمدن با میگرن خود را بیابند. بیایید اینگونه تصور کنیم، خواننده مشهور امریکایی “اولیس پریسلی” با آن حجمه از صدا، نور، فعالیت، پرواز‌های طولانی و کنسرت، چگونه بیماری خویش را تحت کنترل درآورد؟ مسلما دانش و امکانات امروزه ما خیلی پیشرفته‌تر از آن زمان است. پس حتما راه کار‌هایی وجود دارد. خبر خوب این است که سبک زندگی می­تواند بر روی شدت حملات و تعداد دفعات وقوع آن تاثیر چشمگیری بگذارد.

در ابتدا یک تقویم تهیه کنید و همه‌ی تغییراتتان را در آن بنویسید. از چیزاهایی که می­خورید و می­آشامید به همراه ساعت آن‌ها، اگر قرصی مصرف می­کنید، ساعت خواب، حالت خواب (بد خوابی یا خواب خوب و عمیق)، سخت به خواب رفتن، خستگی و دوران قاعدگی خویش را نیز در آن یادداشت کنید. این تقویم به منظور تهیه‌ی شرح حال و یافتن محرک‌ها است.

لطفا خوب بخوابید. امکان دارد میگرن مانع از بخواب رفتن شما شود یا شما را نیمه شب از خواب بیدار کند. به همین ترتیب ممکن میگرن به علت بد خوابی تحریک شود و حمله صورت بگیرد. هر روز سر وقت، مرتب و منظم به خواب بروید و از خواب بیدار شوید. از هر عاملی که باعث می­شود راحت‌تر به خواب بروید، استفاده کنید. مثل گوش دادن به موسیقی ملایم و آرامش بخش یا یک دوش آب گرم. اتاقتان را صرفا جهت خوابیدن طراحی کنید. تلویزیون، تلفن همراه و سایر عواملی که باعث اختلال در خواب می­شود را در اتاق خود نگذارید یا با خود به تخت خواب نبرید. قبل از اینکه به تخت خواب بروید کمی غذای سبک و غیر محرک میل کنید یا دم نوشی گرم و متناسب با مزاج و میگرنتان بنوشید. از خوردن و یا انجام مواردی که باعث تداخل در روند خوابتان می­شود، پرهیز نمایید. به طور مثال از ورزش شدید کردن، خوردن غذای سنگین، کافئین (قهوه)، نیکوتین (سیگار) و الکل بپرهیزید. دمای اتاقتان را متناسب با خودتان تنظیم نمایید. اگر خوابتان نمی­برد، سعی نکنید خود را مجبور به خوابیدن کنید. در این حالت سعی کنید مطلبی غیر هیجانی (همراه با نور کم) بخوانید یا کاری که به خواب آلودگیتان کمک می­کند، انجام دهید. اگر در نهایت خواب شما به مدت چند روز متوالی نامنظم شد و برای خوابیدن دچار مشکل شدید، به پزشک معالج خود مراجعه نمایید زیرا این حالت‌ها ممکن است به دلیل عوارض دارویی باشد .

خورد و خوراک نیز سهم ویژه‌ای در جلوگیری از میگرن دارند. هر روز سر ساعت مقرر غذایتان را میل کنید. وعده‌ای را حذف نکنید. از مصرف مواد غذایی که موجب تحریک بروز میگرن می­شوند، خود داری کنید. به طور مثال از خوردن پنیر‌های تخمیر شده، شکلات، میزان زیاد قهوه (به طور کلی کافئین بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز) و الکل بپرهیزید. استفاده از مکمل‌ها نیز می­تواند تاثیر ملموسی در روند پیشگیری از میگرن داشته باشد. بر اساس مطالعات، مصرف روزانه ۴۰۰ mg ریبوفلاوین (ویتامین B۲) به مدت سه ماه، میزان حملات میگرنی را به طرز چشمگیری کاهش داد . همچنین غذاهای غنی از منیزیم (Mg) نیز کمک به سرکوب مسیر‌های التهابی می­کند . مواد غذایی غنی از منیزیم شامل اسفناج، سیب زمینی، تخم آفتابگردان، برنج قهوه‌ای و غلات کامل است. مکمل CoQ10 نیز از دیگر مواد موثر در پیشگیری از میگرن به شمار می­رود.

استفاده از تکنیک‌های آرامش بخش و ریلکس کننده مثل ماساژ درمانی و یوگا نیز در پیشگیری از حملات میگرنی در این بیماران نقش بسزایی دارد. همچنین استفاده از داروهای گیاهی نیز می­تواند مثمر ثمر واقع شود. استعمال طب سوزنی زیر نظر متخصصین این امر در زمینه‌ی درمان میگرن نیز کمک شایانی به ترشح مواد طبیعی ضد درد در بدن، تقویت سیستم ایمنی و متعادل سازی متابولیسم بدن می­کند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.