مهارت مدیریت زمان

69

تکنیک‌های شگفت‌انگیز مدیریت زمان که زندگی‌تان را متحول می‌کند!

مراقب این سرمایه بانکی روزانه خود باشید، با مدیریت به بهترین نحو از آن استفاده کنید.

در ادامه مطالبی که برای شما عزیزان در طول هفته های گذشته در رابطه با سبک زندگی آماده کردیم و به معرفی چند مهارت برای اصلاح بنیادین سبک زندگی پرداختیم؛ این هفته می‌خواهیم در ارتباط با مهارت‌ مدیریت زمان با شما صحبت کنیم.

این سرمایه با ارزش آدمی که به گفته بزرگی مانند واریزی بانک است! هر صبح اول وقت ۲۴ واحد به حسابمان واریز می‌شود و ما تا انتهای روز وقت داریم تا از آن استفاده کنیم؛ وگرنه از حسابمان خارج می‌شود. در این مطلب سعی داریم به شما کمک کنیم از این سرمایه استفاده بهینه‌ای داشته باشید.

 1. قدم دوم در مدیریت زمان: ساعات طلایی

میزان انرژی افراد در ساعات مختلف روز بسیار متفاوت است، برخی افراد در ساعات اولیه روز انرژی بالایی دارند، در حالیکه برخلاف تصور ممکن است بسیاری در آغاز عصر تازه انرژی و توان برای انجام کارهای پیچیده را بیابند. به همین دلیل باید این ساعات را بشناسید تا بتوانید به درستی از آن‌ها استفاده کنید. تا از روند سطح انرژی در درون خودتان باخبر نباشید، نمی‌توانید زمان خود را به خوبی مدیریت کرده و بهترین استفاده را از آن ببرید.

پرواضح است که سخت‌ترین و پیچیده ترین کارها را باید در زمانی که بالاترین انرژی را دارید قرار دهید. برای اینکه از روند انرژی خود مطلع شوید نیاز است که جدولی مانند جدول زیر تهیه کنید:

نمودار سطح انرژی در طول روز

شب عصر بعدازظهر صبح سطح انرژی
۴ ۳ ۲ ۱ ۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱ ۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵
                                                خیلی بالا
                                                بالا
                                                متوسط
                                                پایین
                                                خواب

در ساعات مختلف سطح انرژی خود را به شکل یک نقطه بر روی این جدول نشان دهید در پایان روز این نقاط را به هم متصل کرده یک نمودار تهیه کنید.

دقت داشته باشید این تمرین را در یک روز معمولی انجام دهید. همچنین ممکن است احساس کنید نیاز است تمرین را برای چند بار تکرار کنید تا نتایج قابل اعتمادی بدست بیاورید، این کاملا طبیعی است.

 1. تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت

با اهداف مبهمی که دائم درحال تغییر هستند به جایی نخواهید رسید. اهداف خود را به شکل شفاف و مشخص لیست کرده و با نوشتن آن‌ها را خلق و قدرتمند کنید و هراز چند گاهی سری به این فهرست بزنید تا از مسیر خود منحرف نشوید. به شما قول می‌دهم با اجرای این ترفند تصمیم‌گیری هم برای شما آسانتر می‌شود. شاید راه‌کارهای زیر شما را در این مسیر یاری دهد.

چند نکته برای انتخاب اهدافتان

 • گاهی آنقدر هدف برای خود تعیین می‌کنیم که از پس آن برنمی‌آییم و در نهایت دل‌سرد شده و کلا روند تغییر را متوقف می‌کنیم. برای آنکه این اتفاق برای شما نیفتد، از اهداف کوچک ودر تعداد کم شروع کنید به این ترتیب با رسیدن به آن‌ها در ابتدا بیشتر تشویق شده و هرچه بیشتر در این راه پیش می‌روید.
 • اهداف و کارها را سلسله وار انتخاب کنید تا پشت سرهم و سریالی باشند.
 • به اختصار توضیح دهید که با انجام این کار یا فعالیت، در آینده چه اتفاقی در زندگی شما خواهد افتاد. مثلا: “دوره آرایشگری می‌گذرانم تا یک طراح ناخن شوم”.
 • برای موفقیت خود معیار سنجشی قرار دهید؛ برای مثال: در هفته یک ساعت دوچرخه سواری می‌کنم تا در پایان تابستان ۴ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشم.
 • مطمئن شوید که هدفتان واقع بینانه و قابل دستیابی بوده و تحت تأثیر عواملی نیست که از کنترل شما خارج است.
 • نتیجه نهایی کار خود را پیش‌بینی کنید و برای آن هدفی که تعیین کرده‌اید یک خروجی در نظر بگیرید. مثلا هرروز می‌دوم تا بدن خود را برای انجام کارهای روزانه ورزیده تر کنم یا سطح قند خونم را کنترل کنم و دیابتم درمان شود.

می توانید با پاسخ دادن به سوالاتی که در ادامه آورده شده شروع کنید:

 1. می‌خواهید چه چیزی را تغییر دهید؟

در روند تنظیم و کنترل زمان می‌خواهید چه چیزی را تغییر دهید (مثلا: تا به سه هدف کاری خود برسم، تا یادبگیرم چگونه فعالیت‌هایم را اولویت بندی کنم، تا “مهارت نه گفتن” را بیاموزم، تا بیشتر و بهتر از خودم محافظت کنم)؟ فهرستی از این اهداف تهیه کنید مراقب باشید بیشتر از ۵ مورد نشود.

 1. اهداف زندگیتان

فهرستی از چهار یا پنج رویا، آرزو و ارزش‌های اصلی زندگیتان تهیه کنید (برای مثال: سه دوست صمیمی داشته باشم، در سال a تومان عایدی داشته باشم و یا تمام اعضای خانواده‌ام تا پایان عمر تأمین باشند):

 1. سه یا چهار هدف را که در پنج سال آینده می‌خواهید بهشان دست‌یابید (از قبیل: داشتن یک رابطه دوستی عمیق، اتمام مدرسه تجارت، آماده کردن کودکانتان برای موفقیت بیشتر در تحصیل، آماده شدن برای بازنشستگی)
 2. حال تظاهر کنید که فقط ۶ ماه فرصت زندگی کردن دارید. با این اوصاف دوست دارید چه کارهایی را انجام دهید؟ آن‌ها را به ترتیب اولویت لیست کنید.
 3. بزرگترین هدف خود را به اهدافی کوچکتر تقسیم کرده و گام‌هایی را که باید برای رسیدن به آن در طول ۶ ماه آینده بردارید مشخص کنید. این اهداف کوچک را به ترتیب اولویت بچینید.

درانتخاب هدف دقت کنید

خود مطالب و تمرینات گویای هدف خود هستند. نیازی نیست اهدافی که انتخاب می‌کنید خیلی آرمانی باشد یا باری از دوش بشریت بردارد، همینکه شما را به فردی خوشحال در این جامعه تبدیل کند که کار خود را با عشق و علاقه انجام می‌دهد به خودی خود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

منبع:

 1. UK cooperative extension service, university of Kentucky – college of Agriculture
 2. ۱۰۰۰ Best Quick and Easy Organizing Secrets Paperback – April 1, 2006, by Jamie Novak (Author)
 • Adejo (2012) The effective time management for high performance in an organization. Journal of managerial psychology, Vol.10(2). 58-70

 

داروی درمان میگرن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.