تایید تاثیر داروی ACTEMRA بر بیماری کرونا

948

تایید سریع داروی اکتمرا Actemra (tocilizumab) برای درمان بیماران که دچار بیماری کرونا شده اند در فاز وخیم بیماری امیدهایی را برای درمان این بیماری ایجاد کرده است. 

به نظر می‌رسد که یکی از دلایل وخامت شدید حال بیماران و از دست رفتن برخی از ازگان های بدن در بیماری کرونا، تولید و فعالیت بیش از اندازه سایتوکاین‌ها باشد که اصطلاحا به آن طوفان سایتوکاینی گفته می‌شود. به همین علت داروهایی که در گذشته برای سندرم آزاد سازی شدید سایتوکاین‌ها cytokine release syndrome (CRS) مورد استفاده قرار می‌گرفته اند به عنوان کاندیداهای درمان بیماری کرونا در نظر گرفته شده و برخی از آنها در بیماران با شرایط وخیم مورد آزمون قرار گرفته اند.

تاثیر اکتمرا بر بیماری کرونا:

کمسیون بهداشت چین اخیرا استفاده موفقیت آمیز از داروی Actemra را در بیماران فاز حاد کرونا تایید کرده و این دارو را به عنوان یکی از داروهای مناسب برای درمان بیماری کرونا معرفی کرده است. اگرچه معرفی یک دارو برای بیماری نیازمند مطالعات گسترده و بررسی‌های دقیق است اما به علت شرایط ویژه بیماری کرونا و میزان بالای مرگ و میر این بیماری ارزیابی اولیه داروی اکتمرا به عنوان دلیل کافی برای استفاده دارو در بیماران با حال بسیار وخیم در نظر گرفته شده است.
البته با توجه به اینکه این دارو برای درمان طوفان سایتوکاینی مورد تایید FDA قرار دارد و طوفان سایتوکاینی در بیماری کرونا در برخی بیماران مشاهده شده است، می‌توان گفت که استفاده از اکتمرا به نوعی استفاده از داروی تایید شده در شرایط مشابه به حساب خواهد آمد.

همزمان با این موضوع، برنامه کارآزمایی بالینی این دارو توسط محققان چینی نیز آغاز گردیده که تخمین زده می‌شود که این کارآزمایی بالینی دست کم تا 3 ماه دیگر به طول انجامد.

 داروی اکتمرا چیست؟ 

توسیلیزومب Tocilizumab  که با نام آتلیزومب هم شناخته می‌شود، یک داروی مهار کننده اینترلوکین 6 است که بیشتر در درمان روماتیسم مفصلی و درمان آرتریت ایدیوپاتیک فعال سیستمیک جوانان استفاده می‌شود. این دارو، آنتی بادی مونوکلونال علیه گیرنده اینترلوکین ۶ است. اینترلوکین ۶ یکی از انواعِ سیتوکین‌هاست که نقش حیاتی و مهمی در سیستم ایمنی بدن انسان ایفا می‌کند اما تولید و فعالیت بیش از اندازه آن موجب بیماری‌هایی خودایمنی شده و در برخی بیماری‌ها از جمله برخی سرطان‌ها و بیماری کرونا موجب تخریب بافت‌های بدن می‌شود.

Actemra-Roche شرکت دانش بنیان میم دارو - تایید تاثیر داروی actemra  بر بیماری کرونا

 اگرچه این دارو امیدهای زیادی را برای درمان بیماری کرونا ایجاد کرده است اما بایستی توجه داشت که  این دارو داروی بسیار حساسی بوده و در دامنه محدودی از بیماران، در رنج سنی خاص و با رعایت شرایط ویژه قابل استفاده است و تنها ویژه بیمارانی است که میزان اینترلوکین 6 آنها بالاتر از حالت نرمال باشد.   همچنین با توجه به تضعیف سیستم ایمنی  این دارو  دارای خطرات زیادی بوده و در شرایط تحت کنترل بایستی مورد استفاده قرار گیرد.

شاید برای شما هم جالب باشد: خطر بروز سکته مغزی در مبتلایان به میگرن

کمسیون بهداشت چین اخیرا استفاده موفقیت آمیز از داروی Actemra را در بیماران فاز حاد کرونا تایید کرده و این دارو را به عنوان یکی از داروهای مناسب برای درمان بیماری کرونا معرفی کرده است. اگرچه معرفی یک دارو برای بیماری نیازمند مطالعات گسترده و بررسی‌های دقیق است اما به علت شرایط ویژه بیماری کرونا و میزان بالای مرگ و میر این بیماری ارزیابی اولیه داروی اکتمرا به عنوان دلیل کافی برای استفاده دارو در بیماران با حال بسیار وخیم در نظر گرفته شده است.
البته با توجه به اینکه این دارو برای درمان طوفان سایتوکاینی مورد تایید FDA قرار دارد و طوفان سایتوکاینی در بیماری کرونا در برخی بیماران مشاهده شده است، می‌توان گفت که استفاده از اکتمرا به نوعی استفاده از داروی تایید شده در شرایط مشابه به حساب خواهد آمد.

همزمان با این موضوع، برنامه کارآزمایی بالینی این دارو توسط محققان چینی نیز آغاز گردیده که تخمین زده می‌شود که این کارآزمایی بالینی دست کم تا 3 ماه دیگر به طول انجامد.

همچنین در ایران بر اساس گزارشی غیر رسمی، پزشکان بیمارستانی در شهر اصفهان داروی داروی اکتمرا ( actemra ) را برای یک بیمار فاز حاد بیماری کرونا مورد استفاده قرار داده و نتایج بسیاری خوبی از این دارو دریافت کرده اند.

قیمت داروی اکتمرا:

داروی اکتمرا داروی گران قیمتی بوده و قیمت جهانی: هر آمپول 10میلی‌لیتری این دارو در حدود  ۱۲۱۳ دلار است. . با توجه به تولید این دارو در کشور امید است که این دارو پس از ورود رسمی به بازار دارویی ایران با قیمتی بسیار کمتر از نمونه خارجی به دست مصرف کنندگان داخلی برسد.

تولید اکتمرا در ایران:

قیمت بسیار بالای داروی اکترما و نیاز بالای بازار به این دارو که از سالهای پیش مورد استفاده قرار میگرفته است باعث شده که بسیاری از شرکت‌های داروسازی دنیا به دنبال ساخت این دارو بوده و در ایران شرکت داروسازی آریوژن فرایند تولید این دارو را در دست اجرا داشته است.

شرکت آریوژن توانسته است داروی اکتمرا را تولید نماید. در بیانیه شرکت آریوژن آمده است که کلیه داروهای تولید شده به صورت مستقیم به وزارت بهداشت تحویل شده و این دارو در داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش دارویی توزیع نشده است.

aryogen شرکت دانش بنیان میم دارو - تایید تاثیر داروی actemra  بر بیماری کرونا

منبع: https://www.instagram.com/p/B9leZKfpAjt/?igshid=wcns3ulxqsrx

شرکت میم دارو ضمن قدردانی از همت بالا و تلاش همکاران در شرکت داروسازی آریوژن در جهت رفع آلام ملت شریف ایران، آرزوی بهبودی برای تمامی مبتلایان به بیماری کرونا و توقف گسترش ویروس کرونای 2019 را داراست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.