آزمایش PCR چیست ؟

84

یکی از سوالات جدید بسیاری از مخاطبین، آزمایش PCR و تفاوت آن با بقیه آزمایشاتی که در گذشته داشته ایم است. در واقع PCR چیز جدیدی نیست و سالهاست که در آزمایشگاه های مختلف برای تشخیص انواعی از ویروس ها مانند ایدز و هپاتیت استفاده میشده. اما امروزه با شیوع بیماری کرونا اسم این آزمایش بیشتر به گوش میرسد.

پی سی آر مخفف کلمه های Polymerase Chain Reaction است که در یک زنجیره تکرار شونده از واکنش، قطعه کوتاهی از DNA هزاران برابر تکثیر میشود.

این تکثیر به کمک قطعات کوچکی به نام پرایمر و آنزیمی به نام پلیمراز به همراه مواد مصرفی این آنزیم انجام میشود.

برای اینکه قطعه مشخصی از DNA تکثیر شود ابتدا بایستی طراحی و سنتز پرایمر انجام شود. پرایمر به نحوی طراحی میشود که بتواند به بخش مشخصی از DNA متصل شود. مهمترین نکته در PCR همین بخش مشخص DNA است. یعنی پرایمر ما به نحوی طراحی شده که بتواند دقیقا به نقطه ای که ما میخواهیم متصل شود.

به عنوان مثال در مورد تشخیص کرونا، نقطه مورد نظر ما ژن اختصاصی کرونا ویروس است.

فرض کنید یک یا چند عدد از ویروس کرونا درون نمونه شما وجود دارد. ویروس به قدری کوچک است که از نظر عملی امکان شناسایی مقادیر کم آن در نمونه وجود ندارد. در اینجا بهترین راه این است که ما نشانه ای از وجود ویروس را به صورت اختصاصی هزاران برابر تکثیر کنیم. در واکنش PCR برای شناسایی ویروس کرونا، ما با استفاده از پرایمر اختصاصی ژن کرونا، قطعه کوچکی از ژن کرونا را هزاران برابر تکثیر میکنیم.

این قطعه ژنوم کاملا بی خطر است و تکثیر آن هیچ خطری را برای ما ایجاد نمیکند اما به ما اجازه میدهد که ویروس را به سادگی شناسایی کنیم. اما نکته ای که در مورد PCR معمولی است این است که ما بایستی تا پایان عمل PCR منتظر بمانیم و بعد از آن به روش های دیگری وجود یا عدم وجود ژن مورد نظر را در نمونه بررسی کنیم. اما برای تشخیص بیماری این روش کمی زمان بر است و باید روش سریع تری پیدا کنیم.

دستگاه Real Time PCR یکی از پیشرفت های تکنیک PCR است و دستگاهی است که همزمان با تکثیر ژن مورد نظر، وجود یا عدم وجود ژن و میزان آن را از طریق سیستم کامپیوتری خود به ما گزارش میکند.

جواب تستی که شما از آزمایشگاه دریافت میکنید در واقع جواب تست Real time PCR است.

امروزه برای تشخیص ویروس کرونا دو بخش مختلف ژنوم کرونا ویروس با پرایمرهای جداگانه ای مورد بررسی قرار میگیرند و نمونه ای که دارای ویروس کرونا باشد هر دو ژن در آن مثبت خواهد شد.

تست PCR برای کرونای دلتا

2 نظرات
  1. vahid می گوید

    سلام . من شنیده ام که تست PCR برای کرونای دلتا جواب نمیده. این درسته ؟

    1. sziaee می گوید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.