نتیجه منفی PCR در فرد مبتلا به کرونا

45

” مادرم بسیار بد حال بود. از فرط خستگی و بی حالی چندین بار تا مرحله غش کردن رسید. تب داشت و حس خفیفی از تنگی نفس. با اضطراب به بیمارستان مراجعه کردیم. اکسیژن نرمال بود و تست PCR کرونا منفی بود. بیمارستان از بستری او خودداری کرده و دلیل ضعف را به چیزی مانند اضطراب یا فشار روزانه مربوط دانستند. دوباره حال مادرم بد شد. اینبار به اورژانس تماس گرفتیم و آمبولانس آمد. اما پزشکی که همراه تیم آمده بود گفت، با این حال ایشان را ببریم به بخش کرونایی ها منتقل شده و آنجا به کرونا مبتلا میشود. سعی کنید در خانه از او مراقبت کنید. مادر شما کرونا ندارد. باز هم پالس اکسیمتر اکسیژن نرمال را نشان میداد و مادر من همچنان بدحال. اینبار دست به کار شدیم او را به بیمارستان بردیم و تقاضای CT اسکن کردیم. گفتند سه روز دیگر نوبت به شما میرسد ! بالاخره با داد و فریاد و پارتی و آشنا CT گرفتیم. بیشتر از نیمی از ریه درگیر شده بود ! باز هم بستری نمیکردند ! اما بالاخره با تلاش زیاد مادر ما بستری شد و خوشبختانه بعد از چند روز سلامت خود را به دست آورد. “

چند وقتی است که خبرهای مختلفی در مورد کرونا با تست PCR منفی یا همان منفی کاذب در تست کرونا بویژه کرونای دلتا به گوش میرسد. افراد مختلفی از مدیران کشوری تا پزشکان و مسئولان آزمایشگاه از تجربه تست های منفی PCR که دارای علایم بوده و حتی نیاز به بستری پیدا کرده اند خبر میدهند.

اما نکته جالبی که در این بین وجود داشت عدم توضیح علت یا کنکاشی در مورد دلیل منفی شدن تست در کرونای دلتا است. در مطالب مختلف در اینستا و وب سایت های خبری از اعدادی بین 30 تا 50 درصد به عنوان خطای تست PCR برای کرونای دلتا یاد میشود بدون اشاره به دلیل این مورد.

ممکن است در اولین نظر تصور کنید که ژن هایی که در PCR شناسایی میشوند تغییر کرده اند اما اول از همه اینکه ژن هدف PCR تغییر پیدا کرده را از ذهن خود خارج کنید چون پرایمرهای تشخیص علیه نواحی حفاظت شده طراحی شده اند و این نواحی به ندرت تغییر پیدا میکنند و چون پرایمرها دو بخش مختلف را تکثیر میکنند امکان اینکه در یک ویروس به صورت همزمان هر دو بخش تغییر پیدا کند ممکن نیست.

تست PCR منفی برای کرونای دلتا

در وب سایت شخصی دکتر سعید ضیایی آمده است که: تفاوت ویروس دلتا و سایر نسخه های کرونا در محل اتصال ویروس با سلول ها انسانی است. به نظر میرسد ویروس دلتا تمایل زیادی برای توقف در ناحیه حلق و انتهای بینی ندارد و به سرعت به بخش های پایین تر دستگاه تنفسی و ریه نقل مکان کرده و گاهی مستقیما ریه را درگیر حضور خود میکند. به عبارتی محل اصلی کلون شدن ویروس کرونای دلتا بخش نازوفارنژ نیست.

شاید یکی از دلایل سرعت غافلگیر کننده کرونای دلتا، همین موضوع بوده و حضور ویروس در بخش های پایین تر و یا حتی مستقیما ریه فرد موجب آسیب های شدید این سویه از ویروس کرونا می شود.

در این شرایط هر نمونه ای از بخش فوقانی دستگاه تنفسی مانند بینی و یا لوزه ها میزان کافی از ویروس برای مثبت شدن تست را ندارد و شما در حالی که حامل ویروس کرونای دلتا هستید و این ویروس را به دیگران منتقل می کنید اما دارای تست PCR منفی هستید.

البته این توضیح یک نتیجه علمی مطلق نیست و شاید یک حدس نزدیک به حقیقت باشد که با رویداد متناظر آن همخوانی دارد. اما این حدس در سایت هلث وی هم ارائه شده است.

البته این نقل را محمدجواد غروی، دبیر انجمن متخصصان علوم آزمایشگاهی، نیز بیان کرده اند. به‌ گفته او افزایش تست‌های کاذب منفی کرونا به دو دلیل اتفاق افتاده است؛ یکی این که محل استقرار ویروس دلتا در انتهای مجرای تنفسی است و نه ابتدای آن، به همین دلیل چون نمونه‌گیری از حلق و بینی صورت می‌گیرد بنابراین ویروس شناسایی نمی‌شود. دلیل دوم هم ضعیف‌بودن تکنیک‌های نمونه‌گیری است. غروی تغییر کیت های PCR رو تکذیب کرده و گفته کیت ها همان کیت های گذشته هستند.

در نهایت به نظر می رسد، همچنان PCR بهترین راه برای شناسایی ویروس کووید 19 است اما میتوان در مراحل پیشرفته تر بیماری به تست های مبتنی بر آنتی بادی نیز استناد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.