چگونه از بروز سکته قلبی پیشگیری کنیم؟

12

منصور افشاری کارشناس تغذیه در گفتگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت: آمارهای بالای گرفتگی رگ‌های کرونر بیانگر تغذیه و سبک زندگی نامناسب اغلب مردم کشور دنیاست که اگر از همان ابتدا ، سبک زندگی و تغذیه کودکان ، صحیح باشد، می توان از بروز سکته قلبی در بزرگسالی  پیشگیری کرد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی ادامه داد:عوامل اکتسابی مثل کشیدن سیگار، بالا بودن  فشار و چربی خون، دیابت و استرس زیاد از مهمترین عوامل بروز سکته قلبی محسوب می‌شوند.

به گفته وی، اگر تغذیه حاوی چربی های اشباع باشد، باعث ایجاد رسوب در دیواره رگ ها و در نتیجه سفتی آنها می شود، به این ترتیب رگ ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و انتقال جریان خون کاهش می یابد و اگر این کاهش، خیلی شدید باشد منجر به سکته قلبی می شود.

افشاری ابراز داشت: با انجام نرمش سبک، حداقل سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه، کاهش مصرف چربی های حیوانی و جایگزین کردن گوشت قرمز با گوشت سفید و غذاهای دریایی به ویژه ماهی (که دارای امگا3 و چربی مفید هستند)، می توان تا حد زیادی از بروز سکته قلبی پیشگیری کرد.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه گنجاندن میوه و سبزیجات در برنامه غذایی روزانه ضروری است؛ افزود: به طور کلی، احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی در افراد دیابتی، ۲٫۵ برابر بیشتر از بقیه افراد است. کنترل دیابت اولین گام برای کاهش خطر سکته قلبی است؛ دیابت را می توان با استفاده از دارو، برنامه غذایی مناسب و یا کاهش وزن کنترل کرد، همچنین مصرف مداوم میوه و سبزیجات تیره رنگ و عدم استفاده از آبمیوه های صنعتی نیز نقش مهمی در پیشگیری از سکته قلبی دارند.

وی یادآور شد: آن دسته از افرادی که علاقه به گوشت قرمز ندارند برای دریافت اسید آمینه های ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتیین ها در بدن، می توانند گوشت سفید را به مقدار کم استفاده و پروتیین های گیاهی مانند حبوبات و سویا را جایگزین گوشت قرمز کنند.

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.