حرکت صنعت دارویی به سمت فراورده های بیولوژیک

42

دارو یا فراورده دارویی ترکیب یا ماده ای است که بتواند در بهبود، درمان و یا پیشگیری از یک بیماری در فرد موثر باشد. این فراورده دارویی ممکن است یک مولکول کوچک شیمیایی، ترکیبی خام و جداسازی نشده از فراورده گیاهی یا جانوری و یا یک ترکیب زیستی باشد. شاید دانستن این نکته برای شما جالب باشد که در سال 2020 نزدیک به 50 درصد از داروهای موجود در بازار را فراورده های بیولوژیک تشکیل میدهند. فرآورده بیولوژیک داروهایی هستند که از منابع زیستی گرفته شده باشند. این دسته از داروها از داروهای سنتز شده شیمیایی یا داروهای طبیعت محور متمایز هستند. در قانون کشور ایران فراورده بیولوژیک اینگونه تعریف شده است: “

موادی که دارای منشا انسانی یا حیوانی بوده و برای تشخیص، پیشگیری و یا درمان بیماری ها مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از رویدادهای جالب توجه در صنعت دارویی جهان، حرکت بسیار سریع صنعت دارویی به سمت فراورده های بیولوژیک بوده به نحوی که تخمین زده میشود در سالهای بعدی نسبت داروهای بیولوژیک به داروهای شیمیایی از میزان فعلی خود نیز بالاتر رفته و در سالهای آینده عمده فراورده های دارویی جهان، فراورده های بیولوژیک باشند.

یکی از تفاوت های مهم داروهای بیولوژیک با داروهای شیمیایی، وجود مولکول های بزرگ و پیچیده در این ترکیبات بوده و این ترکیبات به نحوی با سلول، بافت و یا ترکیبی از بدن موجودات زنده در ارتباط است. در این زمینه سازمان غذا و دارو و یا آزمایشگاه همکار غذا و دارو بایستی در حوزه داروهای بیولوژیک دقت بسیار زیادی را داشته باشند.

شرکت سیناسل به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات سلول درمانی در ایران و یکی از فعالین حوزه داروهای بیولوژیک اهتمام ویژه ای بر فرایند کنترل کیفی فراورده های تولیدی خود داشته و محصولات تولیدی این شرکت تحت دقیق ترین سیستم کنترل کیفی به بازار دارویی کشور عرضه میشوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.