آشنایی با انواع آنتی هیستامین ها؛ نقل و نبات دارویی فصل بهار

10

سیامک افاضلی داروساز در گفت وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ گفت: آنتی هیستامین ها به دسته ای از دارو ها می گویند که تاثیر هیستامین در بدن را خنثی می کند. هیستامین هورمون موضعی است که آزاد سازی آن عوارض دارد. برای آنتی هیستامین ها چهار نوع گیرنده در بدن داریم که گیرنده ی اول؛ H1 مسئول علائم آلرژی در بدن است.
وی ادامه داد: آنتی هیستامین ها تاثیرات مختلفی روی بدن می گذارند.برای مثال در ریه ها از بروز آسم، در عروق از گشادی آن ها و در افت های محیطی بدن از درد و خارش جلوگیری می کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

افاضلی افزود: گیرنده های مختلفی از جمله H2،H3و  H4 در قلب ،معده و سیستم عصبی موجود هستند.آنتی هیستامین ها به عنوان ضد آلرژی به دو دسته تقسیم می شوند.نسل اول شامل داروهای رایج از جمله کلرفنیرال،هیدروکسیزین و پیریلامین بوده که موجب خواب آلودگی می شوند و نسل دوم شامل تکسوفنادین،لوراتادین و سیتریزین بوده که عوامل خواب الودگی کمتری دارند و در کل بدن بیشتر برای سه مورد استفاده می شوند.

داروساز موارد استفاده از آنتی هیستامین های نسل دوم را اینگونه عنوان کرد: حساسیت های مختلف، جلوگیری از تهوع و کاهش علائم پارکینسون از موارد مصرف نسل دوم این داروها هستند.

وی یادآور شد: آنتی هیستامین ها در بیماری مسافرت یا دریا زدگی نیز مورد استفاده قرار می گیرند که در عموم مردم از داروی دیمن هیدرینات استفاده می شود و که باعث بروز اثرات آنتی کلینرژیک شده و مسئول عمده عوارض جانبی آنتی هیستامین ها است. از اثرات آنها می توان به تاری دید،خشکی دهان و یبوست اشاره کرد.

 

انتهی پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.