زنگ خطر تربیت فرزندان/ دیدگاه غلط: «بچه است دیگر!»

19

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ یکی از رایج‌ترین شرایطی که هر پدر و مادری تقریبا با آن روبرو می‌شود، مقابله با رفتار تند فرزندانشان است؛ با رعایت پنج نکته می‌توان از این اتفاقات جلوگیری کرد. سایت FHFN در مطلبی نوشت پرهیز از پنج رفتار در تربیت فرزندان نقش کلیدی ایفا کرده به طوری که رعایت نکردن آنها آثار جبران‌ناپذیری را بر پیکره زندگی فرزندان وارد می‌کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

گرچه مواردی که در ادامه تشریح می‌شود، ممکن است شرایط را برای فرزندان سخت کند، اما در نهایت باعث می‌شوند آنان قوی بار بیایند.

این پنج رفتار به شرح زیر است:

نگرانی بیش از حد برای فرزند

اگر فرزندتان می‌خواهد با یک ظرف متفاوت غذا بخورد و دیگر رغبتی برای استفاده از ظروف همیشگی را ندارد، به جای اینکه سریعا به دنبال ظرف جدید باشید، نسبت به این درخواست فرزندتان بی‌اعتنایی کنید. از اینکه با گریه، واکنش تند یا اعتصاب غذا از طرف او مواجه شوید، هراسی نداشته باشید.

البته قرار نیست فرزندتان را از تک تک لذت های زندگی محروم کنید. والدین نباید تابع امیال و اهداف فرزندانشان باشند. فقط تصور کنید با هر بار گریه فرزندتان، آنچه می‌طلبد سریعا فراهم شود؛ در چنین شرایطی وی همه چیز را در دسترس و قابل وصول و شما را خادم بی چون و چرای خود تلقی می‌کند!

توجیه عجیب رفتار فرزندان: «بچه است!»

یکی از مهلک‌ترین اشتباهات والدین توجیه رفتارهای زشت فرزندانشان با بکارگیری جملاتی چون «بچه است خب!»، «از بچه جماعت چه انتظاری می‌رود؟» و جملاتی از این دست است.

با این کار تنها به رفتارهای زشت فرزندتان دامن می‌زنید و حس مسئولیت‌پذیری را در سنین پایین از او می‌گیرید!

در واقع کودکان بیش از آنچه والدینشان تصور می‌کنند، از پس انجام وظایف خاص برمی‌آیند؛ از جمله این مسئولیت‌ها می‌توان به احترام گذاشتن به مردم، کنترل رفتار، انجام وظایف خانه و اعمال شایسته‌ای مثل دست و دلبازی اشاره کرد.

وکیل مدافع تمام عیار برای فرزندتان نباشید!

قرار نیست فرزندتان در مدرسه و دانشگاه مرتکب رفتار ناشایستی شود و به راحتی قسر در رود! این روزها والدین به معلم فرزندشان اجازه نمی‌دهند از مکانیسم‌های تنبیهی در جهت آموزش استفاده کنند و حتی در شرایطی که خطایی از کودک سر می‌زند، پدر و مادر بدون قضاوت رفتار فرزند خود، «معلم» را سرزنش می‌کنند!

چنین شرایطی دست کودک را در انجام رفتارهای ناشایست و غیر اصولی بازتر می‌کند.

فرزندم در اولویت قرار دارد

بعضی از والدین بیش از حد از فرزندشان مراقبت می‌کنند. مراقبت از کودک به خودی خود کار اشتباهی نیست و برای تکامل شخصیت فرزند لازم است، اما در صورت نبود چارچوب زمانی خاص مراقبتی متناسب با نیاز کودک، ثمره‌ای جز بی‌مسئولیت شدن وی در پی ندارد.

برای تک تک نیازهای فرزندتان از قبیل فراهم‌آوری لباس، پوشاک و امکانات آموزشی و غیره به طور قاعده‌مند عمل کنید.

یکی از مهم‌ترین اشتباهات والدین، قربانی کردن نیازهایشان برای آسودگی و تسلی خاطر فرزندشان است. به توصیه روانشناسان، والدین نباید به طور کامل زمان و انرژی خود را وقف فرزندانشان کنند و گاهی «نه» گفتن به کودک (در صورتی که منافاتی با احقاق حقوق اولیه‌شان نداشته باشد) به سود پدر و مادر بوده و زمینه رشد و تربیت موثر فرزندان را فراهم می‌کند.

میانبرهای تفریحی ممنوع!

والدین امروزه برای سرگرم کردن فرزندان خود و کنترل رفتارهای تندشان، به میانبرهایی متوسل می‌شوند که زمینه‌ساز رفتارهای فورانی در آینده است. برای مثال ممکن است برای اینکه حوصله فرزندشان در سالن انتظار یک مطب سر نرود، وسایل الکترونیکی از قبیل تبلت یا گوشی‌های هوشمند در اختیارشان قرار دهند.

از طرفی برخی از والدین برای جلوگیری از معطل شدن فرزندانشان به جای اتوبوس از تاکسی استفاده می‌کنند یا برای آسایش بیشتر آنان کارهای خانه را تنهایی انجام می‌دهند و همان غذای مورد علاقه فرزندشان را فراهم می‌کنند. غافل از اینکه کودک از همان سنین پایین باید یاد بگیرند که همه امور زندگی بر وفق مرادشان نیست و نحوه سرگرم کردن خود را در شرایط مختلف بیاموزند.

فراموش نکنید نه تنها فرزندانتان غذای خانه را تعیین نمی‌کنند، بلکه برای تهیه غذا به طور مثال شستن ظرف‌ها نیز باید به شما کمک کنند.

منبع: FHFN

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.