100 سال تجربه در عطاری حاجی طاهری + عکس

645

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ پس از چندی جست و جو و پرسش در مورد سابقه عطاری های موجود در شهرستان بابل به آدرسی دست یافتم.”عطاری طاهری” به گواه اکثر کسبه قدیمی و مردم بابل به قدمت و صداقت شهره است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

شهرستان بابل که به “شهر بهارنارنج”معروف بوده، در قسمت مرکزی استان مازندران واقع شده است. در یک غروب دل انگیز به قصد گرفتن مصاحبه با صاحب عطاری طاهری وارد کوچه پس کوچه های پشت بازارچه قدیمی شهر بابل شدم. عطاری در قسمت جلویی بازارچه که به پنج شنبه بازار معروف است، واقع شده و فضایی سنتی و حجره مانند دارد.

پس از سلام و احوال پرسی متوجه میشوم که حاجی سید حسن طاهری؛ صاحب عطاری، چندی است که به علت کهولت سن کمتر به مغازه میاید و چند وقتی است که گرداندگان عطاری، پسران ایشان به نام های سید جعفر و سید مرتضی هستند. با خوشرویی و حوصله تصمیم به مصاحبه را می پذیرند. البته بیشتر هنگام مصاحبه آقا سید مرتضی سوالات را جواب میداد و آقا سید جعفر کار مشتریان را راه مینداخت که انصافا سرش خیلی شلوغ بود. گفت‌وگویمان را آغاز کردیم:

خبرنگار طبیب من: در ابتدا خیلی ممنون که قبول زحمت کرده و به سوالات بنده جواب می دهید. اول از همه از پیشینه این عطاری برایمان بگویید؟

با سلام خدمت شما، پدربزرگ ما عطار بودند و اسمشان سید مرتضی بود. سابقه کاری ایشان به بیش از 90 سال قبل برمی گردد. بعد از فوت ایشان، کسب و کارشان را به دو پسرش، سید حسین و سید حسن میرسد و ایشان کسب و کار و فنون عطاری را نزد پدرشان فرا میگیرند. متعاقبا ما نیز نزد پدرمان با شاگردی و کسب تجربه، کار را یاد گرفتیم و همچنان شغل آبا اجدادیمان را ادامه می دهیم.

خبرنگار طبیب من: از سختی های شغل خود برایمان بگویید؟ بالاخره هر شغلی سختی های خاص خودش را دارد.

این روزها تنوع اجناس و تهیه بعضی اجناس در بعضی از فصول سخت است. بسیاری از گیاهان دارویی را باید از نقاط مختلفی مثل تهران، مشهد، شیراز و اصفهان تهیه کرد و این از سختی های شغل عطاری است.

خبرنگار طبیب من: علت استقبال مردم و شلوغی مغازه شما چیست؟

خب یکیش به علت قدمت و حسن شهرت مرحوم پدربزرگم و کلا نام خانوادگی طاهری است و دیگری به علت اینکه مردم بیشتر دنبال چیزهای طبیعی و سنتی که به آن عادت پیدا کرده اند میایند.

خبرنگار طبیب من: با توجه به اینکه بیشتر از 50 سال از عمرتان را در عطاری مشغول به کار هستید، چه تغییراتی به مرور زمان در این حرفه ایجاد شده است؟

خب در قدیم معمولا عرقیجات بصورت دستی تهیه می شد ولی به دلیل بعضی از مسائل بهداشتی، امروزه عرقیات گیاهی با نظارت وزارت بهداشت با معیارها و استانداردهای صحیح و لازم تهیه و بسته بندی می شود. امروزه هم مثل قدیم، داروهای گیاهی بصورت مستقیم و بصورت گل و گیاه چیده شده و خشک شده و از طریق عطاری ها بدست مشتری می رسد.

خبرنگار طبیب من: وضعیت اقتصادی روی قیمت اقلام عطاری ها تاثیر بسزایی دارد؟

خب البته قیمت اقلام بستگی به نوع محصول و خشکسالی و شرایط تورمی بستگی دارد اما آنطور که قیمت بعضی از اقلام دارویی مدرن در سالهای گذشته چندین برابر شد، قیمت اجناس طب سنتی با شیب ملایم تری گران شد. پیش آمده که بنا به دلایل خاصی در یک دوره ای از سال قیمت یک گیاه بسیار بالا رفته اما دوباره تعادل قیمت برقرار شده است.

خبرنگار طبیب من: نظر شما در مورد ورود بعضی از افراد به شغل عطاری و اصولا افول شغل عطاری چیست؟

در گذشته،شغل عطاری معمولا از پدر به پسر منتقل می شد. فرد به شاگردی کنار پدر می پرداخت و فنون کار را یاد میگرفت. اکنون به دلیل کمبود شغل، افرادی حتی با وجود تحصیلات دانشگاهی در رشته دیگر اقدام به باز کردن مغازه عطاری می کنند، در حالیکه نه دانش این رشته را دارند و نه تجربه ای در این زمینه دارند. بالطبع وقتی شما دانش و تجربه را ندارید پس علاقه چندانی هم در شما ایجاد نمی شود و نمی توانید کارتان را درست انجام دهید. به نظرم بهتر است که افراد برای ورود به این رشته 2 کار را انجام دهند. اول اینکه بصورت تئوری و آکادمیک طب سنتی را آموزش ببینند وسپس در ضمن آموزش به عنوان کارآموز در عطاری به کسب تجربه بپردازند. در هنگام این 2 کار، عشق و علاقه هم کم کم ایجاد می شود و اساسا فرد این شغل را ادامه می دهد.

خبرنگار طبیب من: نظر شخص شما راجع به عطاری های غیر مجاز و جدید که بعضا بصورت مدرن و قارچ گونه در سطح شهر ایجاد شده اند چیست؟

این موضوع به نظرم دو عامل دارد. اول اینکه بعضی افراد صرفا بدلیل بیکاری رو به این شغل آورده اند و دوم اینکه فکر می کنند درآمد شغل عطاری بسیار بالاست و زحمتی هم ندارد.

خبرنگار طبیب من: نظر شخص شما راجع به فروش بعضی از داروهای غیرمجاز مثل ترامادول و متادون توسط برخی عطاری های غیرمجاز چیست؟

اصولا اینجور عطاری ها به دو صورت خیانت می کنند.اول اینکه چون بدون تخصص و تجربه کافی وارد این شغل شده اند و می خواهند خیلی زود به پول برسند ناچار شروع به فروش قرص های غیرمجاز مثل متادون و اینها می کنند که این خود خیانت به جوانان و سلامتی مردم است. دومین خیانت اینجور افراد،خراب کردن نام نیک عطارهای باسابقه و عطاری های قدیمی است.

خبرنگار طبیب من: راهکاری برای ساماندهی این حرفه قدیمی دارید؟

خوشبختانه الان چند وقتی است که به همت وزرات بهداشت اقدامات خوب و موثری در این باب انجام شده است. راه اندازی درمانگاه های طب سنتی و رشته پزشکی در طب سنتی و آموزش تخصصی افراد کارهای خوبی در این زمینه است. عطاری های جدید به صورت سرخود اقدام به طبابت می کنند که این کار درستی نیست. همانطور که داروساز و داروخانه بدون نسخه پزشک، دارو به بیمار نمی دهد،عطاری ها هم نباید بدون تجویز پزشک طب سنتی که درس این رشته را خواندند اقدام به تجویز دارو کنند.

خبرنگار طبیب من: اکنون موضوع لاغری و استفاده از داروهای گیاهی در باب رژیم های لاغری و چاقی مخصوصا در میان بانوان خیلی باب شده است. نظر شخص شما راجع به تبلیغات داروهای ترکیبی که بعضا با نام هایی مثل پودر معجزه و این ها در بعضی عطاری ها به قیمت گزاف فروخته می شود، چیست؟

ببینید اساسا ترکیب معجزه آسایی برای لاغری یا چاقی وجود ندارد. درسته که بعضی از گیاهان به عنوان مثال زیره به عنوان کم کننده اشتها تاثیر دارد ولی اینکه چند گیاه رو ترکیب کنند و بصورت کپسول یا پودر به مردم بفروشند، غلط است. وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باید نظارت بیشتری کنند. متاسفانه بعضا خودمان هم دیدیم یا شنیدیم که فرد برای یک داروی گیاهی یا یک قلم جنس، چندین برابر قیمت معمول را پرداخته است و این به ضعف آگاهی عموم مردم از قیمت اقلام طب سنتی برمی گردد که دست سودجویان رو در این مورد باز گذاشته است.

خبرنگار طبیب من: آیا تا به حال فردی برای درمان بیماری خودش به شما مراجعه کرده و از راهکارهای پزشکی متداول نتیجه رضایت بخش نگرفته و بصورت طب سنتی برایش مفید بوده؟

بسیار زیاد. خیلی پیش اومده که فرد به انواع و اقسام پزشک ها مراجعه کرده و نتیجه رضایتبخش نگرفته است. حالا یا تشخیص ها بعضا جورواجور بوده و یا داروهای شیمیایی تاثیر نداشته است. اتفاقا خانمی چند وقت پیش به اینجا آمد و از سرفه شکایت داشت. راه های درمان زیادی هم بهش پیشنهاد شده بود. حتی پزشکان به بیماری آسم مشکوک بودند. بر اساس تجربه خودمون دم کرده و جوشانده گیاهی را پیشنهاد کردیم که اتفاقا موثر واقع شد. شاید برایتان جالب باشد بدانید چندین پزشک و طبیب شخصا مشتری عطاری ما هستند و حتی برای بیمارهایشان نسخه گیاهی و طب سنتی را پیشنهاد می دهند.

خبرنگار طبیب من: نظر شما درباره کشت و ترویج گیاهان دارویی چیست؟

به عقیده بنده کشت گیاه دارویی در هر اقلیمی جواب نمی دهد. نه اینکه رشد نکند بلکه آن خواص تاثیرگذارش را از دست می دهد. به نوع خاک و آب و هوای آن منطقه باید سازگار باشد. درست مانند میوه. میوه محصول یک اقلیم که خاستگاه طبیعی آن باشد با میوه گلخانه ای، زمین تا آسمان در عطر و طعمش تفاوت دارد. گیاهان دارویی بیشتر با مناطق خشک و گرم میانه خوبی دارند. بهتر است در جهت کشت این گیاهان روی مناطق بومی خودشان سرمایه گذاری شود تا خاصیت و تاثیر بیشتری داشته باشند.

خبرنگار طبیب من: خود شما اگر دچار یک سرماخوردگی ساده بشوید به طب سنتی رو میاورید یا قرص و آمپول؟

به نظر من داروهای شیمیایی با وجود اثرات مثبتی که دارند، عوارض جانبی سنگین تری دارند. گیاهان دارویی اگر به روش درست و با شناخت بالا مصرف شوند اثرات سو کمتری متوجه بدن می کنند. بنده برای بیماری های ساده مثل سرماخوردگی از گیاهان و داروهای طب سنتی استفاده می کنم. درسته که تاثیر داروهای شیمیایی در بازه زمانی کمتری خود را نشان می دهد و تاثیر داروی گیاهی و طبیعی شاید بیشتر طول بکشد اما داروی گیاهی مطمئن تر و سالم تر بوده و از دل طبیعت بدست آمده است.

خبرنگار طبیب من: چه بیمارانی به عطاری شما برای درمان مراجعه میکنند؟

کسانی که معمولا برای درمان بیماری به ما مراجعه می کنند دو دسته اند و بیماریهاشان هم دو دسته هستند. اولین دسته که خب حالت عادی دارند و دسته دوم که حالات خاصی دارند مثلا سابقه بیماری قلبی یا بستری شدن و یا در مورد بانوان در هنگام حاملگی که در این موارد ما توصیه می کنیم که به پزشک مراجعه کنند و مشورت کنند چرا که ممکن است نه تنها داروی گیاهی برایشان مفید نباشد بلکه در اثر استفاده از دارو دچار فشار خون یا آسیب های دیگر شوند. اما در ارتباط با حالت عادی باز دو دسته بیماری وجود دارد. بیماریهای ساده نظیر سرماخوردگی و از قبیل اینها که خودمان بر اساس تجربه نیازشان را برطرف می کنیم و بیماریهای خاص که باز هم ایشان را به مشاوره با پزشکان طب سنتی ترغیب می کنیم.

خبرنگار طبیب من: سخن آخری اگر دارید بفرمایید.

در آخر توصیه ای به عطاران جدید که اطلاعات کمی دارند می کنم و این که سرخود مبادرت به درمان بیماری ها نکنند. بخاطر اینکه داروهای گیاهی؛ آلکالوئیدهایی دارند که درست مثل یک دارو اثرات مثبت و منفی در هنگام مصرف در بیماری ها داشته و بصورت سرخود نباید مصرف شود و امیدوارم با همت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو،هرچه بیشتر شاهد رشد و تحصیل پزشکان طب سنتی باشیم و در آینده بر اساس داده های آنها و مطالعه خواص گیاهان دارویی شاهد یک مرجع بزرگ و کامل از اثرات مثبت و منفی گیاهان دارویی روی هر بیماری باشیم.

 

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.