سوژه مکالمات خود باشید/ آقایان پرحرف‌ترند یا خانم‌ها؟

24

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ دانشمندان در تحقیقات جدید خود از دلایل تمایل انسان برای صحبت کردن درباره خود پرده برداشته و ویژگی پرحرفی را بین آقایان و خانم‌ها مقایسه کردند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

کمتر کسی را می‌توان یافت که علاقه‌ای به صحبت کردن نداشته باشد. یک فرد عادی تقریبا تمام طول روز در حال مکالمه است؛ از صحبت‌های حضوری گرفته تا مکالمات تلفنی، ارسال پیامک و ایمیل و گفتمان‌های اینترنتی.

زبان نوعی وسیله ارتباطی است که ما را قادر می‌سازد تا ایده‌های خود را منتقل و بهتر یکدیگر را درک کنیم. به طور کلی ما موجودات اجتماعی هستیم که با حرف زدن به روابطمان عمق می‌بخشیم.

اما نکته جالب که توجه محققان را به خود جلب کرده سوژه و موضوع مکالمه در بین اکثریت مردم است. بررسی ها نشان می‌دهد موضوع مکالمات از یک الگوی ثابت پیروی می‌کند به طوری که اغلب مردم تمایل دارند راجع به خودشان صحبت کنند.

نشریه Scientific American در مطلبی این سوال را مطرح کرد: «چرا در جهانی که مملو از ایده برای بحث و گفتمان است، بیشتر صحبت‌های رد و بدل شده مردم پیرامون خودشان می‌چرخد؟»

دانشمندان پاسخ ساده‌ای به این سوال داده‌اند؛ مکالمه درباره خود حس بهتری به افراد منتقل می‌کند.

نتایج یک تحقیق نشان داد زمانی که فرد درباره خودش صحبت می‌کند قسمت‌هایی از مغزش فعال می‌شود. این قسمت‌ها دقیقا هنگام خوردن یک غذای لذیذ یا مصرف مواد مخدر و حتی مهرورزی فعال می‌شوند.

پرچانگی بین مردها بیشتر است یا زنان؟

اغلب مردم معتقدند خانم‌ها بیشتر از آقایان صحبت می‌کنند. از طرفی محققان جزئیات بیشتر این مسئله را مورد کنکاش قرار داده و به این نتیجه رسیدند که عوامل مختلفی باعث می‌شوند یک فرد پرحرف یا کم‌حرف تلقی شود.

آنان دریافتند تنها زمانی که تعداد افراد مشارکت‌کننده در یک بحث و گفتمان کاری یا تفریحی کم‌تر از شش نفر باشد، زنان کمی بیشتر از آقایان صحبت می‌کنند. این در حالی است که در جمع‌های بزرگ‌تر آقایان چیرگی بیشتری نسبت به مکالمات دارند.

منبع: Psychologytoday

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.