علائم لوسمی را بشناسید

17

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ باور داشته باشید یا نه، بیشتر سلول‌های جدید خونی بدن شما در مغزاستخوان (ماده چربی مانندی که در سر بزرگ استخوان‌ها وجود دارد) ساخته می‌شوند. در کسانی که از لوسمی رنج می‌برند، یکی از این سلول‌های خونی جدید تغییر یافته و سرطانی شده است. این تک سلول شروع به ایجاد یک کلنی می‌کند؛ در واقع کپی‌های زیادی مانند خودش درست کرده و به این ترتیب بیماری پیشرفت می‌کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

دکتر «مارتا وادلی» مدیر بالینی برنامه لوسمی بزرگسالان در انستیتو سرطان «دانا-فاربر» عنوان می‌کند: سن معمول شروع لوسمی در بزرگسالان در همه جای دنیا بین 50 تا 70 سال است.

خانم «مردیت بارنهارت» متخصص اطلاعات در انجمن لوسمی و لنفوما در مرکز منابع اطلاعاتی این چنین توضیح می‌دهد: چندین زیر گروه برای لوسمی وجود دارد که بر اساس نوع سلولی که تغییر پیدا کرده و محلی که اولین بار فرآیند تغییر و جهش رخ داده، تعریف می‌شوند.

«بارنهارت» و «وادلی» به روشنی توضیح می‌دهند، هنگامی این سلول‌های تغییر یافته به لوسمی تبدیل می‌شوند هیچ نشانه واحدی ندارند.

«بارنهارت» بیان می‌کند که علائم بستگی به زیرگروه لوسمی دارد. اما در اینجا بعضی از علائمی که بین افرادی که از لوسمی‌ بزرگسالان رنج می‌برند، شایع‌تر بوده، آورده شده است.

مواردی که باید مراقب آن‌ها باشید:

پوست رنگ پریده

«بارنهارت» توضیح می‌دهد: وقتی لوسمی گسترش می‌یابد، سلول‌های خونی جدیدی که سرطانی شده‌اند می‌توانند از مغز استخوان عبور کرده و بنابراین رشد برای سلول‌های سالم دشوار می‌شود. به علت وجود سلول‌های سالم کمتر، ممکن است کم‌خونی شما شدت پیدا کند که منجر به رنگ‌ پریدگی پوست می‌شود. متخصصان معتقدند کم‌خونی می‌تواند منجر به این شود که همیشه در دستانتان احساس سرما کنید.

خستگی

«وادلی» می‌گوید: همانند بسیاری از بیماری‌ها دیگر، خستگی یکی از علائم رایج لوسمی است.

اگر در اکثر اوقات روز احساس خستگی می‌کنید و به ویژه اگر فقدان انرژی تغییر قابل توجهی در نحوه احساس کردن شما ایجاد کرده است، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. همچنین آنمی(کم خونی) نیز می‌تواند علت خستگی باشد.

عفونت‌ها یا تب‌ها

«وادلی» اظهار می‌کند: سلول‌های خونی از اجزای مهم سیستم ایمنی هستند. بنابراین اگر آنها سالم نباشند، مثل اتفاقی که در لوسمی می‌افتد، شما می‌توانید انتظار داشته باشید که بیشتر مریض شوید.

او همچنین می‌افزاید: عفونت‌ها و تب‌ها یکی از علائم رایجی هستند که ما می‌بینیم.

تنگی نفس

«بارنهارت» می‌گوید: همراه با کاهش سطح انرژی، تنگی نفس هم یکی از موارد هشدار دهنده است. مخصوصا در طول فعالیت بدنی، اگر متوجه شدید که از نفس می‌افتید و نفس تنگی شما مانند چیزی که به آن عادت کرده باشید به نظر می‌رسد(به طور مداوم و تکراری رخ می‌دهد)، شما باید پزشک خود را در جریان قرار دهید.

بهبود آهسته زخم‌ها

«بارنهارت» بیان می‌کند: اگر زمان زیادی طول می‌کشد تا زخم‌ها و بریدگی‌های شما خوب شوند یا اینکه به راحتی احساس می‌کنید قسمتی از بدنتان کبود شده است، این‌ علائم می‌توانند نشان دهنده انواعی از تغییرات سلول‌های خونی مرتبط با لوسمی باشند. وی همچنین می‌افزاید: نقاط قرمز بر روی پوست؛ حالتی که به عنوان «petechiae» شناخته می‌شود، هم می‌تواند نتیجه لوسمی باشد. «وادلی» در ادامه عنوان می‌کند: Petechiae بیشتر در اندام‌های تحتانی ظاهر می‌شود.

سایر علائم

«بارنهارت» می گوید:تعریق شبانه و مفاصل دردناک در حالی که به عنوان یکی از پنج نشانه مشترک بالا نیست اما با لوسمی در ارتباط است.
«وادلی» اضافه می‌کند: کاهش وزن بسته به زیرگروه لوسمی می‌تواند نشانه هایی برای این بیماری باشد یا نباشد.

وی همچنین یادآور می‌شود: خون دماغ، تورم و آماس، گره‌های لنفی بزرگ و تب کردن یا یخ کردن می‌توانند از نشانه‌های این بیماری باشند.

تشخیص قطعی چگونه صورت می‌گیرد؟

«بارنهارت» توضیح می‌دهد که اگر پزشک شما بر اساس علائم شما به لوسمی مظنون شد، دستور آزمایش خون را برای شمارش تعداد گلبولبولهای سفید و قرمز خون مانند پلاکت می‌دهد.

او بیان می‌کند: اگر نتایج نگرانی‌ها را افزایش داد شما باید به یک هماتولوژیست؛ متخصص بیماری‌های خونی یا سرطان‌ها، مراجعه کنید. تست‌های تخصصی بیشترمی‌تواند منجر به تشخیص دقیق‌تری شود.

اگر شما هنوز هم مطمئن نیستید آنچه تجربه می‌کنید نیاز به مراجعه به پزشک دارد یا نه، انجمن لوسمی و لنفوما منابع بسیار خوبی هستند.

«petechiae» نوعی هماتوم است. به طور معمول وجود اختلالات و نارسایی‌های انعقاد خون (هموستاز) به صورت خونریزی زیرپوستی و کبودشدگی مخاطی بروز می‌یابد به خصوص اگر دلیل اختلال انعقاد خون کاهش تعداد پلاکتهای خون (ترومبوسیتوپنی) یا عدم عملکرد صحیح پلاکتها باشد. این لکه‌های خونریزی زیرپوستی (وگاه زیر مخاطی) که با فشار موضعی از بین نمی‌روند، بر اساس اندازه به نامهای پتشی، پورپورا و اکیموز نام گذاری می‌شوند. لکه‌های کوچکتر از ۲ میلی متر قطر را پتشی (به انگلیسی: Petechiae) می‌نامند.

هماتوم نیز به جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ‌های خونی گفته می‌شود.

منبع: prevention 

انتهای پیام/

 

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.