تخم کدام پرنده کامل‌ترین منبع پروتئین است؟

660

ندا صبوری متخصص تغذیه در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بیان کرد: امروزه در مغازه‌های عرضه مواد پروتئینی شاهد انواع تخم پرندگان در اندازه و اشکال متفاوت هستیم.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی در خصوص ارزش غذایی تخم مرغ گفت: یک عدد تخم مرغ متوسط حدود هفتاد کالری انرژی دارد، دارای پروتئین کامل و سفیده‌ آن حاوی ماده‌ای با خاصیت ضد میکروبی به نام «آویدین» است.

صبوری زرده تخم مرغ را حاوی ماده‌ای به نام «گزانتوفیل» خواند و ادامه داد: این ماده خاصیت ضد سرطانی دارد. زرده آن نیز حاوی اسید فولیک، آهن، کلسیم و ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین A و D است.

متخصص تغذیه بیان کرد: علاوه بر موارد گفته شده تخم مرغ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن بوده و میزان پروتئین آن با گوشت و حبوبات برابر است.

وی در خصوص بزرگترین تخم پرنده به وزن یک تا 2 کیلوگرم که همان تخم شترمرغ است، عنوان کرد: هر کدام از آن معادل بیست عدد تخم مرغ و سرشار از کلسیم است.

به بیان این متخصص تغذیه تخم بوقلمون تقریبا نیمی از نیاز روزانه بدن به عناصری از جمله آهن، سلنیوم و منیزم را تامین می‌کند. تخم بوقلمون علاوه بر موارد ذکر شده حاوی مقادیر بسیاری ویتامین B12 بوده که در تولید گلبول قرمز و بهبود عملکرد اعصاب موثر است. همچنین به دلیل وجود ویتامین E، خاصیت ضد پیری نیز دارد.

وی مشخصه ظاهری تخم بلدرچین را رنگ قهوه‌ای یا صورتی و خالدار آن خواند و افزود: هر پنج عدد از آن معادل یک عدد تخم مرغ بوده اما میزان کلسترول آن کمتر از تخم مرغ است و افزایش رشد و ضریب هوشی کودکان را به دنبال دارد. تنظیم کننده سیستم عصبی، قلب و گوارش بوده و در درمان کم‌خونی، آسم، بیماری‌های التهابی و استرس موثر است.

متخصص تغذیه در خصوص نشانه‌ها و خواص تخم اردک ادامه داد: تخم اردک کمی بزرگتر از تخم مرغ است و در مقابل چربی و کلسترول بیشتری دارد. دارای پوسته بسیار ضخیمی است و به همین دلیل ماندگاری طولانی‌تری نسبت به تخم سایر پرندگان دارد. همچنین حاوی آلبومین و امگا 3 فراوان است.

این متخصص تغذیه ضمن مفید دانستن همه انواع تخم پرندگان برای بدن به طور کلی تخم مرغ را نسبت به سایر آن‌ها بهترین و کامل‌ترین منبع پروتئین معرفی کرد.

صبوری به خریداران انواع تخم پرندگان توصیه کرد: این مواد غذایی را در بسته‌بندی‌ها بهداشتی تحت نظارت سازمان دامپزشکی که دارای تاریخ تولید و انقضا است، خریداری کنید.

 

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.