طبیب من

کد خبر: 2063
تاریخ انتشار: ۲۱ام اسفند ۱۳۹۵ , ۱۴:۲۲
نشست خبری جشنواره ملی طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی؛
در نطنز 600 نوع گونه گیاهی ثبت شده که با کشت آنها حرکتی عظیم در توسعه شهر اتفاق می افتد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ مرتضی صفاری نطنزی ریس شورای سیاست گذاری و نماینده شهرستان نطنز در نشست خبری جشنواره گیاهان دارویی که ظهر امروز در این شهرستان برگزار شد، گفت: در نطنز ۶۰۰ نوع گونه گیاهی ثبت شده که اگر به صورت علمی روی آنها وقت گذاشته شود می تواند با کشت آنها حرکتی در توسعه شهر باشد. جشنواره ملی طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی نطنز با این پیش زمینه شهر را معرفی کرده که به صنعت گردشگری و گیاهان دارویی کمک کند .

وی عنوان کرد: با پیگیری های انجام شده قصد بر ایجاد دانشکده طب سنتی در این شهر داریم که باید با کمک مسئولان و مردم این پروژه را به سر انجام برسانیم. امیدواریم ظرف دو سال آینده زیر ساخت بالایی برای منطقه ایجاد کنیم زیرا پتانسیل خوب برای کشت گیاهان دارویی و آموزش عالی در حوزه گیاهان دارویی وجود دارد. البته این حرکت باید با حمایت کل مردم شهرستان همراه باشد.

در ادامه محمود رضا فقیهی دبیر جشنواره طبیعت گردی، گیاهان دارویی و طب سنتی در پاسخ به خبرنگار رسانه طبیب من بیان کرد: ما سیزده اقلیم کشت گیاهان دارویی در دنیا داریم که یازده اقلیم آن در کشور خودمان و از این یازده اقلیم، پنج اقلیم در شهرستان نطنز است.

به گفته فقیهی به دلیل بالا بود اقلیم های آب و هوایی، ۶۰۰ گونه گیاهی در آبریز کرکس موجود بوده که در صنعت رنگرزی ، عطر سازی و خود داروسازی وارد شده است.

وی ادامه داد: ۲ هزار هکتار زمین آماده کشت گیاهان دارویی و بیست هزار تا پنجاه هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی که آمادگی کشت انواع گونه های گیاهی را دارند، در دست کشاورزان است.

فقیهی عنوان کرد: در سه دهه اخیر حجم تجارت جهانی گیاهان دارویی از پنج میلیارد دلار به صد میلیارد دلار رسیده که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ به پنج هزار میلیارد دلار میرسد. که ۴  درصد از سهم این بازار جهانی برای ایران است.

وی یادآور شد: در طول جشنواره سلامتکده های طب سنتی با متخصصان طب سنتی دایر می شود که به صورت رایگان است. البته قصد ما این است که سلامتکده ها دائمی خدمت رسانی کنند.

 

انتهای پیام/