چرا زنان به دوز بالای مورفین برای تسکین درد نیاز دارند؟

14

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ یکی از داروهای اصلی برای درمان تسکین دردهای مزمن یا شدید،مورفین است. نتایج یک مطالعه جدید توضیح می دهد که چرا زنان در یک شرایط مشابه، برای تسکین دردهایشان، اغلب نیاز به دوزهای بالاتری از مورفین نسبت به مردان دارند. به نظر می رسد که یک نوع از سلول های ایمنی به نام «میکروگلیا»در مناطق پردازش درد در مغز زنان فعال تر هست.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

یافته های محققان در دانشگاه ایالتی «جورجیا» در آتلانتا که به تازگی در مجله «علوم اعصاب آمریکا» به چاپ رسید، توضیح می دهد که چگونه پس از مسدود کردن میکروگلیا در مغز موش ها، پاسخ آنها به داروهای ضد درد در زنان و مردان همسان بود.

درد مزمن،شایع ترین مشکل سلامت انسان در جهان است که از هر یک نفر از چهار نفر در سراسر جهان به این درد گرفتارند و در جمعیت های مسن تر بیشتر شایع است. درد مزمن،روی زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارد. یکی از منطقی ترین دلایل ممکن این است که تعداد عوامل درد مزمن، مانند اندومتریوز و درد قاعدگی، تنها می تواند در زنان رخ دهد. با این حال،حتی در دردهای یکسان که در هر دو جنس رخ می دهد، مثل سردرد، میگرن، درد زانو و آرتروز، فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می گیرند.

بیماران زن اغلب 2 برابر مردان برای تسکین دردشان باید مورفین مصرف کنند

در مطالعات بالینی،محققان به این نتیجه رسیدند که زنان، نیاز به مورفین بیشتری برای تسکین دردشان نسبت به مردان برای دردهای مشابه دارند. تیم تحقیقاتی یک توضیح احتمالی برای این پدیده را مورد بررسی قرار داد. تفاوت جنسی در میکروگلیای مغز عامل این تفاوت است.

“میکروگلیا”سلول های ایمنی هستند که وظیفه محافظت از مغز و بقیه سیستم عصبی مرکزی در برابر انواع پاتوژن و یا بیماری ها را به عهده دارند. دانشمندان اکنون می دانند که میکروگلیا به شکل یک سیستم اسکن پیشرفته و سریع است که بلافاصله، درد را تشخیص داده و به آسیب پاسخ می دهد.

مطالعات قبلی نشان داده اند که مورفین نه تنها به یک گیرنده در نورون یا سلول های عصبی متصل می شود، بلکه به یک گیرنده در درجه اول در میکروگلیا متصل می شود. این گیرنده ذاتی،گیرنده ایمنی تیالار 4 یا TLR4 نامیده می شود.

“میکروگلیا” در مغز زنان فعالتر است

محققان توجه داشتند که مورفین متصل به TLR4،به طور مستقیم پاسخی در مخالفت خاصیت ضد دردی مورفین می دهد.بنابراین آنها تصمیم گرفتند، روند این پروسه را در مغز زنان و مردان آزمایش کنند تا یک توضیح برای تفاوتهای جنسیتی در باب تاثیرات ضد درد مورفین ارائه کنند.

با این حال،میکروگلیا در مغز زنان فعال تر به نظر می رسید و به طور قابل توجهی، پیش بینی مقدار بیشتری مورفین را برای تسکین درد مورد نیاز، داشت. علاوه بر این،تیم تحقیقاتی قادر به نشان دادن این بود که “گیرنده ایمنی تیالار 4″،در این فرایند بسیار گسترده عمل می کرد.

هنگامی که محققان،عملکرد TLR4 را در موشهای نر مسدود کردند،تفاوت های جنسی در پاسخ به مورفین ناپدید شد.در حال حاضر محققان می گویند که یافته های آنها نشان می دهد که مسدود کردن TLR4 در میکروگلیا ممکن است یک راه برای بهبود مدیریت درد مبتنی بر مورفین را ارائه دهد و ضرورت پژوهش و درمان برای بهبود استراتژی خاص برای تسکین درد در مردان و زنان را حائز اهمیت می کند.

منبع: MedicalNewsToday

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.