همه چیز درباره آلرژی های فصلی

8

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در روز های پایانی سال هستیم و هر روز به نوروز و فصل بهار نزدیک تر می شویم. با رسیدن بهار هوا گرم تر شده، درختان سرسبز و پوشیده از شکوفه های رنگارنگ می شوند، اما برای بعضی این فصل برابر با بروز علائم و نشانه های آلرژی های فصلی مانند عطسه، خس خس سینه و آبریزش بینی و چشم است که می تواند این فصل از سال را به یکی از سخت ترین زمان ها برای این افراد تبدیل کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

شما می توانید با رعایت موارد زیر آلرزی های فصلی خود را تحت کنترل قرار دهید.

آلرژی چیست؟

آلرزی یک واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد معمولا بی ضرر مانند گرده گیاهان، موی گربه یا بادام زمینی است. زمانی که در معرض ماده ای که ایجاد آلرژی می کند(آلرژن) قرار می گیرید سیستم ایمنی بدن پروتئینی به نام آنتی بادی ایمونوگلوبین E تولید می کند. این آنتی بادی با ایجاد سیگنال هایی باعث ترشح مواد شیمیایی به نام هیستامین می شود. هیستامین مسئول بروز پاسخ های آلرژیک است.

بر اساس یافته های کالج «آمریکایی ایمنولوژی، آسم و آلرژی» بیش از پنجاه میلیون نفر آمریکایی هر ساله علائم آلرژی را تجربه می کنند. همچنین آلرژی در ارتباط نزدیک با آسم قرار دارد. شرایطی که طی آن راه های هوایی فرد، ملتهب و تنگ شده و می تواند سبب بروز علائمی مانند تنگی قفسه سینه، خس خس سینه، مشکل در تنفس شود.

در برخی افراد، موادی که باعث بروز آلرژی می شوند می توانند علائم آسم را نیز نمایان کنند.

همه چیز در مورد آلرژی های فصلی

فصل خاصی برای بروز آلرژی وجود ندارد. بروز نشانه های آلرژی ممکن است در طول سال بسته به مکان زندگی و نوع ماده آلرژن متفاوت باشد. با این حال در بسیاری اشخاص آلرژی در فصل بهار که زمان تولید گرده های گیاهی است، با بروز علائمی مانند التهاب مخاط بینی و تب یونجه تشدید می شود.

بر اسا س یافته های این کالج علائم آلرژی فصل بهار می تواند از اوایل اسفند ماه تا اواخر فصل تابستان ادامه داشته باشد. گرچه این علائم در افرادی که به موادی مانند گرد و غبار، موی حیوانات خانگی و یا کپک ها آلرژی داشته باشند، می تواند در هر زمانی از سال بروز کند.

 

در ادامه به بیان برخی نکات احتمال بروز آلرژی می پردازیم.

تست های حساسیت آلرژی انجام دهید

قبل از اینکه درمان آلرژی را آاز کنید، آشنایی با عواملی که باعث بروز این عارضه می شود از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مرحله آزمایشات تشخیص حساسیت اتجام می شود. تست های حساسیت شامل مواردی مثل تست حساسیت پوست، غذا و تست خون می باشد.

در آزمایش بررسی حساسیت پوستی، پوست حدود 20 دقیقه پس از تماس با ماده آلرژن علائمی مانند برآمدگی های پوستی را نشان می دهد. این آزمایش برای تشخیص نوع واکنش آلرژی فرد مانند آسم آلرژیک، اگزما و موارد دیگر انجام می شود.

کمتر در معرض ماد آلرژن قرار بگیرید

زمانی که بدانید به چه ماده ایی حساسیت دارید، می توانید خود را کمتر در معرض این مواد قرار دهید. برای مثال اگر به گرده گیاهان حساسیت دارید سعی کنید روز هایی که وزش باد زیاد است و صبح ها زمانی که گرده گیاهان در بالاترین سطح خود در هوا قرار دارند، از منزل حارج نشوید.

همچنین می توانید از فیلتر های کاهش ذرات معلق هوا در منزلتان استفاده کنید تا سطح گرده ها، موی حیوانات خانگی و سایر مواد آلرژیک کاهش یابد.

مناسب ترین داروی آلرژی را مصرف کنید

برای کاهش علائم آلرژی ها، می توانید از برخی دارو ها مانند قرص ها، اسپری های بینی و قطره های چشمی استفاده کنید. نوع داردویی که استفاده می کنید به علائم و شدت آلرژی بستگی دارد. بنابراین می توانید با پزشک خود در خصوص اینکه چه دارویی برای شما مناسب تر است مشورت کنید.

منیع: livescience

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.