طبیب من

کد خبر: 2145
تاریخ انتشار: ۲۴ام اسفند ۱۳۹۵ , ۱۰:۴۷
یکی از مراکز بهداشت فرانسه پوشک‌های برند «پمپرز» را برای سلامت نوزادان به شدت مضر خواند و اعلام کرد که این محصولات دارای مواد کارسینوژن هستند!

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ به نقل از سایت FHFN، تحقیقات جدید یکی از مراکز بهداشت فرانسه از حضور تعدادی از عوامل کارسینوژن (مواد سرطان‌زا) در برند مشهور پمپرز (Pampers) خبر می‌دهد.

سایت FHFN در مطلبی نوشت: در پوشک‌های برند پمپرز موادی از قبیل هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای و مواد نفتی مشاهده شده است که برای نوزادان به شدت خطرناک است.

در ادامه این گزارش آمده است: چنین ترکیباتی می تواند منجر به بروز برخی انواع سرطان ها مثل سرطان معده، کبد، مثانه، ریه و پوست شود.

«لودوین فرر» رئیس مرکز بهداشت فرانسوی ASEF در این خصوص گفت: افراد بسیاری از بحرانی بودن این شرایط بی‌خبرند. این ترکیبات تمام روز در تماس مستقیم با پوست نوزادانشان بوده و ریسک ابتلا به سرطان را در آنان بالا می‌برد.

وی ادامه داد: از آنجا که قوانین آمریکا شرکت‌های تولید کننده پوشک را ملزم به درج تمام مواد بکار رفته در محصولاتشان بر روی بسته‌بندی‌ها نمی‌کند، شرکت سازنده پمپرز فقط نام مواد نفتی را در محصولات خود افشا کرده است، در حالیکه در واقعیت تعداد زیادی از مواد شیمیایی مضر در این پوشک ها وجود دارد.

تعدادی از محققان در سال ۱۹۹۹ تاثیر مواد شیمیایی نشت یافته از پوشک‌های بچه را بر روی موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که سیستم تنفسی موش ها در مواجهه با این مواد بیماری‌های شبیه آسم از خود بروز می‌دهد.

استیرن ترکیب شیمیایی کارسینوژن همانند ترکیبی مثل اتیل بنزن است که یک ماده اخلال گر غدد درون ریز، مخرب برای اعصاب و سیستم تنفسی در پوشک ها محسوب می‌شود. از طرفی برخی تحقیقات نشان می دهد این پوشک ها حاوی ترکیب مخرب برای نورون های عصبی به نام ایزوپوپیلن هستند که می تواند باعث آسیب به کبد و کلیه و در نهایت بروز سرطان شود.

اگرچه تاکنون تلاش های زیادی برای توقف استفاده از این مواد خطرناک در پوشک ها شده اما در نهایت این تلاش ها بی‌فایده بوده است.

یکی از خبرنگاران شبکه خبری CBC در این رابطه اظهار داشت: «کسب و کار پوشک یک صنعت خودگردان محسوب می‌شود به این معنی که استفاده از مواد مناسب مطابق با مقررات ایمنی کاملا وابسته به تصمیم شرکت‌های تولیدی است.

منبع: FHFN

انتهای پیام/