چهارشنبه سوری، از خونریزی تا خونگیری

17

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ سه شنبه هایی که بعد از گذشت سیصد و اندی روز شب شده و با «آتش» آتش بازی ها روشن می شود__شب هایی که فرارسیدن آخرین چهارشنبه سال را جشن می گیرند__ سالیان سال است با اخبار ناگوار به پایان می رسد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در سالهای اخیر با حوادثی از جمله مرگ و مصدومیت چند صد نفر، قطع عضو، سوختگی و نابینایی در شب چهارشنبه سوری به استقبال بهار می رویم و با وجود اینکه هر ساله ارگان ها و مسئولان مربوطه حلقه فروش مواد محترقه را تنگ تر و برخوردها را افزایش می دهند، اما همچنان آمار تلفات سال به سال رو به افزایش است.

به گفته صابری نیا رییس اورژانس وقت، آمار فوت‌شدگان حوادث چهارشنبه سوری در سال 94 با سال گذشته تفاوتی نداشته اما نسبت‌ به سال‌های 91 و 92 کاهش زیادی داشته است چراکه در سال 92، 9 تن و در سال 91 ،19 تن جان خود را از دست داده‌اند.

صابری‌نیا با بیان اینکه در میان حادثه‌دیدگان بیش از 10 مورد قطع عضو دیده شده است، عنوان کرد: مقایسه آمار مصدومان اورژانس پیش‌بیمارستانی سال 94 با سال گذشته از کاهش 50 درصدی تعداد این افراد حکایت داشت به طوری که سال 94 بیش از 500 تن توسط عوامل اورژانس به بیمارستان انتقال داده شدند و این آمار در سال 94 به 259 مورد رسید.

این در حالی است که به نظر می‌رسد این مراسم کمی متفاوت تر از سال های گذشته برگزار شود. دی ماه بود که ساختمانی با قدمت بالغ بر چهار دهه، دچار آتش سوزی شد و آتش نشانان و مردم بسیاری را با خود به زیر میلیون ها تن آوار کشید.

غم شهادت آتش نشانان این حادثه یک کمپین مردمی را کلید زد که بانی آن دانش آموزان بودند. نیمه اسفندماه بیش از ۴۰ هزار دانش آموز از حدود صد مدرسه در محدوده غرب استان تهران طوماری را امضا کرده و تعهد دادند که در مراسم چهارشنبه سوری از مواد محترقه استفاده نمی کنند. علاوه بر این  دانش آموزان مدارس مختلف در سطح شهر تهران نیز طومار مشابهی را امضا و به ایستگاه های آتش نشانی یا اماکن دیگر منتقل کردند؛ به طوری که تاکنون ده ها هزار تن از دانش آموزان در سراسر کشور به «کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک» با شعار چهارشنبه سوری بدون ترقه پیوسته و البته همه روزه بر تعداد اعضای آن افزوده می شود.

جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، درباره تشکیل این کمپین اظهار داشت: کمپین‌های متعددی در این خصوص تشکیل شده است که برخی از آنها را سازمان آتش‌نشانی نظارت می‌کند ولی غالب این اقدامات مردمی است و هنرمندان و ورزشکاران زیادی نیز عضو این کمپین‌ها شده‌اند و حمایت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هدف ما این است که مردم این جشن را سالم برگزار کنند، گفت: این اقدام به معنای نفی کردن جشن چهارشنبه‌سوری به عنوان یکی از آیین‌های کشور ما نیست بلکه چهارشنبه‌سوری را یکی از رسم‌های باستانی می‌دانیم و اگر فرصت کنیم با اصول ایمنی در خانواده‌های خود نیز این جشن را برگزار می کنیم.

اما خوشبختانه با وجود همه گیر شدن این کمپین و اعلام همراهی اکثریت مردم برای داشتن چهارشنبه سوری بی خطر، همچنان وزارت بهداشت و ارگان های ذیربط آمادگی لازم را برای مواجهه با هرگونه اتفاق داشته و ماموران و پرسنل خود را به حالت آماده باش قرار داده‌اند.

حسن عباسی مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران در این رابطه تصریح کرد: بر همین اساس از ساعت 12 ظهر سه‌شنبه، 24 اسفندماه، 110 دستگاه آمبولانس به همراه 20 دستگاه موتور آمبولانس در سطح شهر تهران به خصوص میادین اصلی و پرتردد مستقر می شوند.

وی اضافه کرد: از طرفی تمامی پایگاه های ثابت اورژانس تهران نیز در آماده باش کامل بوده و استقرار تیم های اورژانس تا بامداد روز چهارشنبه، 25 اسفندماه ادامه دارد.

به گفته عباسی، دراین مدت بیش از 200 تکنسین مرکز فوریت های پزشکی، پزشک و پرستار اورژانس به همراه آمبولانس ها در میادین اصلی و پرتردد پایتخت حضور دارند.

مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس تهران از شهروندان درخواست کرد با رعایت نکات ایمنی و عدم استفاده از مواد محترقه از وقوع هرگونه حادثه ناگوار در آستانه سال جدید جلوگیری کرده و در صورت بروز هر گونه حادثه ضمن حفظ خونسردی، مراتب را به سامانه 115 اورژانس تهران اطلاع دهند.

البته همراهی با سازمان انتقال خون در روز چهارشنبه آخر سال می تواند گام مثبت «نه به چهارشنبه سوری خطرناک» را تکمیل کرده و درد کمبود خون در مراکز انتقال خون را التیام بخشد.

علی اکبر  پورفتح‌الله مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به کمپین «پویش اهدای خون از یلدا تا نوروز» اظهار داشت: فاز اول این پویش در شب یلدا آغاز و بخش دوم آن هم در دهه فجر انجام شد. بخش سوم آن هم در چهارشنبه آخر سال برگزار می‌شود و به هموطنان توصیه می‌کنیم تا با شعار «سرخی تو از من» در مراکز اهدای خون حضور یابند و با پویش «نه به ترقه» حرکت مثبتی را در کشور انجام دهند.

پورفتح‌الله با بیان اینکه همه مراکز انتقال خون در چهارشنبه آخر سال فعال هستند، تاکید کرد: از مردم دعوت می‌کنیم تا به صورت خانوادگی به مراکز اهدای خون مراجعه کنند تا اهدای خون به فرهنگی خانوادگی تبدیل شود. بنابراین مراکز اهدای خون تا زمانی که مراجعه کننده‌ای باشد، فعال هستند.

گزارش از یاسمن قاسمی

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.