خطرات استفاده نادرست از محصولات آرایشی

3

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ به نقل از ایفدانا، مصطفی اسماعیلی رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هر محصولی که برای پاک کردن، جذب کردن یا تغییر دادن ظاهر بوسیله مالیدن، ریختن، پاشیدن یا اسپری کردن روی بدن انسان به کار می رود به عنوان فرآورده های آرایشی و بهداشتی شناخته می شود، اظهار داشت: باتوجه به فراوانی و افزایش روز افزون مصرف انواع این گونه فرآورده ها چنانچه بصورت صحیح استفاده یا در شرایط مناسب نگهداری نشود، می تواند به مصرف کننده آسیب برساند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی آسیب های مذکور را ناشی از فعالیت میکرواورگانیسم ها و یا تخریب فیزیکی و شیمیایی فرآورده که سبب صدمه به مصرف کننده و همچنین افت کارایی آن می شود، عنوان کرد.

اسماعیلی به مصرف کنندگان توصیه کرد:برای حفظ سلامت خود و فرآورده علاوه بر استفاده شخصی این فرآورده های آرایشی، به غیر از زمان مصرف درب آنها را کاملا بسته نگه داشته و دور از نور آفتاب نگه داری کنند زیرا نور سبب تجزیه مواد نگهدارنده موجود (عامل حفظ فرآورده از آلودگی) و کاهش اثر آن می شود.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: تاحد امکان از بسته بندی کوچک این فرآورده ها  استفاده شود زیرا بسته بندی کوچک فرآورده را محافظت کرده و از خشکی، آلودگی و ناپایداری آن تاحدی ممانعت می کند.

وی همچنین از افرادی که به فرآورده های آرایشی حساسیت دارند در خواست کرد فرآورده های ضد آلرژی استفاده کنند.

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در توصیه ای دیگر در مورد فرآورده های آرایشی چشم عنوان کرد: این فرآورده ها نسبت به دیگر فرآورده ها عمر مفید کمتری دارند و این موضوع به دلیل ایجاد آلودگی توسط استفاده مکرر مصرف کننده است لذا توصیه می شود محصولات سه ماه پس از باز شدن تعویض شود.

اسماعیلی افزود: درصورت خشک شدن از افزایش آب به فرآورده ها خودداری کنید؛ زیرا آب سبب تخریب مواد نگهدارنده آنها می شود.

 وی گفت: چنانچه رنگ، بو و شکل ظاهری فرآورده تغییر کرد دیگر قابلیت مصرف ندارد.

وی با اشاره به اینکه استفاده مکرر از فرآورده های فوق در مجاورت هوا و آلودگی ناشی از انگشت جهت کاربرد، امکان آلودگی را افزایش می دهد، یادآور شد: این اقدامات بسیاری از فرآورده ها را قبل از تاریخ انقضا غیر قابل مصرف می کند کما اینکه عمر مفید فرآورده های آرایشی بهداشتی بستگی به فرمولاسیون، طریقه نگهداری و چگونگی مصرف دارد.

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.