مسکنی با هزاران سال قدمت/ ماساژ؛ قدیمی‌ترین روش درمان درد

18

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «افعال طب سنتی»؛ لمس کردن بدن در طب، از روزهای اوليه مراقبت های پزشکی (درمان) همواره مورد استفاده قرار می‌گرفته است. بهبودی با استفاده از لمس کردن براساس ايده‌ايست که بيماری يا صدمه در يک بخش از بدن، می‌تواند بر بخش های ديگر از بدن نيز تاثير بگذارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

اگر با اعمال فشار به کمک دست، بخشی از بدن به بهترين حالت سلامتی برگردانده شود، می‌توان به بدن ياری رساند تا به طور کامل بر بهبود مکان صدمه يا بيماری تمرکز کند. تکنيک‌های کار با بدن همواره همراه با روش‌های ذهنی و بصورت هم افزا بر افراد اثر می‌کنند؛ يکي از متداول ترين روش‌هاي مبتنی بر لمس دست، روش ماساژ است.

ماساژ شامل کار کردن بر بدن همراه با فشار، به صورت ثابت و يا در حال حرکت، همراه با تنش حرکتی يا لرزشی است که در حالت صحيح و دقيق آن به صورت دستی صورت می‌گيرد. ماساژ می تواند به کمک انگشتان، کف دست، آرنج، ساعد، زانو و پا صورت پذيرد.

ماساژ؛ قدیمی ترین شکل درمان

ماساژ‌ یا همان هنر شفا بخش باستانی به 2700 سال قبل از میلاد باز‌می‌گردد و در طول تاریخ همیشه همراه مردم بوده است و همۀ تمدن‌ها از این روش برای درمان و حتی تمدید قوا، کاهش اضطراب و رفع استفاده می‌کردند.

ماساژ بر اساس اسناد تاریخی قدیمی ترین شکل درمان است که بشر به آن دست یافته و امروزه به عنوان یک طب درمانی محسوب می شود که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. از این روش می توان به عنوان یکی از موثرترین و متفاوت ترین راه ها برای پیشگیری از بسیاری بیماری ها و همچنین درمان دردها و مشکلات جسمی و روانی نام برد.

به طور معمول انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می گذارد. دستیابی به نتایج مطلوب، مستلزم بکارگیری مهارت های روانی و ادراکی بوده و فقط حرکات مکانیکی دست ها کافی نمی باشد.

ماساژ می‌تواند خون جدید، تمیز و سرشار از اکسیژن را به نواحی مختلف بدن هدایت کند. ماساژ علاوه بر این باعث افزایش اندورفین ها ( نابودکننده های درد ) و افزایش ترشح هورمون سروتونین ( تعدیل کنندۀ خلق و خوی ) می شود و اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آن ها بر اثر استرس تضعیف شده، توصیه می شود.

در مجموع می توان ماساژ را برای تمامی دستگاه های بدن مفید دانست. فواید ماساژ بر روی دستگاه های مختلف بدن به شرح زیر می باشد:

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه اعصاب

نوازش های شفا دهنده راهی بسیار مفید در جهت تقویت دستگاه عصبی، افزایش انرژی ذهنی و رسیدن به آرامشی مطلوب است. اختلالاتی مثل بی خوابی، تنش، سردردها، میگرن و ساير بيماری های ناشی از فشارهای روانی تحت تاثير قدرت شفابخش دست ها از بین می روند.

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه عضلاني

ماساژ برای كشش، نيرو بخشيدن، تقويت و استحكام عضلات مورد استفاده قرار می گيرد. همچنین اسپاسم، گرفتگی، کوفتگی و خستگی عضلات با این عمل رو به زوال می رود.

عضلات با انجام یک ماساژ خوب، دارای گردش خون بهتری می شوند، در پی آن رشد بهتری پیدا کرده و فرم زیبا تری می گیرند.

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه اسكلتی و مفاصل

انعطاف پذیری مفاصل باعث دوام جوانی و پایداری سلامتی فرد می شود. فنون ماساژ و تمرينات بدنی بر آزاد سازی مفاصل توجه زیادی دارد که به حفظ ايستادگی قامت و چابكی مفاصل كمك قابل توجهی مي كند. افزایش جریان خون در اطراف مفاصل سبب بهبود دردها در ناحیه گردن، کمر و سایر مفاصل می شود.

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه لنفاوی

دستگاه لنفاوی نیز توسط ماساژ تحريك می شود و جريان لنف در بدن سرعت می يابد. این عمل، تركيبات سمی و مضری كه به علت فشارهای جسمی و روانی بيش از حد، در بدن انباشته شده است را به سرعت از بين می برد.

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه تنفسي و گوارش

ريتم تنفس توسط ماساژ آرام و عميق می شود. همچنین ماساژ از بروز يبوست جلوگيری و ماهيچه های جداره روده ها و شكم را تقويت می كند که این عمل سبب هضم بهتر غذا در معده و روده ها می شود. گذشته از این، ماساژ علاوه بر اينكه به هضم غذا و دفع مواد زايد بدن كمك می كند، جذب مواد غذايی هضم شده را نیز افزايش می دهد.

تاثیر ماساژ بر روی پوست و بافت هاي سلول زير پوست

ماساژ باعث فعالیت بیشتر سلول های پوستی شده و به بازسازی پوست کمک می کند. سلول های مرده پوست با ماساژ به راحتی از پوست جدا شده و دفع می شوند. این عمل همچنین باعث افزایش تنفس، نرمی و كشش پوست می شود. به همین علت کسانی که بطور مداوم ماساژ می گیرند دارای پوست شفافتری هستند و نسبت به گذشته جوان تر و شاداب تر به نظر می رسند.

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه تناسلی و دفع ادرار

ماساژ شكم و پشت، فعاليت كليه ها را افزايش می دهد و بدين ترتيب دفع مواد زائد از بدن افزایش می یابد. دستگاه تولید مثل نیز با ماساژ تقویت می شود. ماساژ شکم و پشت، به کاهش و از بین رفتن ناراحتی های قاعدگی مثل قاعدگی دردناک، نامنظم و نشانه های مربوط به یائسگی کمک بسیاری می کند.

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه گردش خون

عامل اغلب بیماری ها استرس است و شاید مهم ترین دلیل از کار افتادگی و پیر شدن اندام ها استرس باشد. انجام مداوم ماساژ باعث تولید گلبول سفید خون و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود که این امر در کاهش و از بین رفتن آثار استرس در بدن انسان موثر می باشد.

همچنین نقش ماساژ در پاکسازی بدن بسیار مهم است. حرکات سطحی یا عمقی و انواع حرکات ماساژ، عروق بدن را تحریک کرده و باعث افزایش جریان خون در رگ ها می شود که این عمل کندی جریان خون عروق در اثر استرس را به جریان انداخته و باعث اکسیژن دار شدن خون و در نتیجه، تازگی بدن می شود.

بطور خلاصه ماساژ روشی بسیار مناسب جهت ایجاد حس خوب آرامش، نشاط، شادابی و سبکی جسم است که در جهت اجرا و بهبود سبک زندگی در مسیر حقیقت سزاوار توجه است.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.