مراقب این رژیم غذایی خطرناک باشید!

17

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بر اساس یافته های دانشمندان هیچ گونه شواهدی مبنی بر تاثیر مثبت رژیم فاقد گلوتن برای افراد سالم و کسانی که مبتلا به بیماری سلیاک نیستند وجود ندارد. سلیاک نوعی بیماری خود ایمنی روده باریک است که طی آن جذب مواد غذایی دچار اختلال می شود. پروتئین گلوتن موجود در برخی غلات مانند گندم، جو و گاه جو دو سر می تواند سبب بروز بیماری های خود ایمنی در این افراد شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

رژیم های غذایی فاقد گلوتن در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. بسیاری از افراد مشهور و طرفداران غذای سالم رژیم های بدون گلوتن را انتخاب کرده که در نهایت باعث کاهش وزن، کاهش نفخ معده و افزایش سطح انرژی بدن می شود.

در حالیکه «دکتر نورل رایلی» متخصص بیماری روده و معده از دانشگاه پزشکی کلمبیا در خصوص رژیم بدون گلوتن هشدار داد و گفت: گرچه این رژیم برای افراد مبتلا به سیلاک مفید است اما نمی توان این اثر را برای افراد سالم نیز تضمین کرد. هیچ یافته ای مبنی بر مضر بودن ترکیبات غذایی دارای گلوتن برای کودکان و بزرگسالان سالم وجود ندارد.

غذاهای بسته بندی شده فاقد گلوتن حاوی مقادیر بیشتری چربی و قند در مقایسه با مواد دارای گلوتن است. اختلالاتی مانند چاقی، افزایش وزن، مقاومت به انسولین سندرم متابولیک بعد از شروع رژیم های فاقد گلوتن در افراد مشاهده شده است. همچنین به دلیل کاهش مواد مغذی در محصولات فاقد گلوتن، عوارضی مانند کمبود ویتامین B، آهن و فولات (فولیک اسید) در افراد دیده می شود.

منبع: independent

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.