چم و خم تهیه یک کباب سالم

30

گلنوش کرمی متخصص تغذیه در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص غذاهای کبابی مانند جوجه کباب گفت: در ایام تعطیل بخصوص نوروز و سیزده بدر از غذاهای کبابی مانند جوجه کباب استفاده می‌شود که ضمن دارا بودن فواید بسیار، به دلیل شیوه‌ طبخ آن مضراتی را نیز به همراه دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی عنوان کرد: کباب کردن غذاها با ذغال در خارج از منزل از سرخ کردن آنها ساده‌تر است، اما هنگامی‌که روغن گوشت بر روی آتش می‌چکد از آن دود بلند شده و مجدد بر روی گوشت قرار می‌گیرد و سلامتی غذا را به خطر می‌اندازد که نشان‌دهنده نامناسب بودن این شیوه طبخ است. انجام این عمل به نحوی که روغن بر آتش نچکد مطلوب‌تر است.

به گفته کرمی تهیه و مصرف غذاها کبابی یک یا 2 بار در ماه مشکلی ندارد.

متخصص تغذیه ادامه داد: ذغال به هنگام سوختن دارای هیدروکربن‌های حلقوی است و دودی که از آن بلند می شود، سوختگی‌هایی را بر روی کباب ایجاد می‌کند. این سوختگی ها که روی برخی نان‌ها مانند سنگک، بربری و لواش نیز دیده می‌شود؛ دارای ماده ای به نام آکرولین بوده که از نظر علمی سرطان‌زاست.

وی گفت: به هنگام طبخ جوجه کباب باید از سوختن آن‌ها جلوگیری کرد و در صورت بروز این اتفاق، سوختگی‌ها را از آن جدا کرد.

این متخصص تغذیه راهکار کاهش و رفع مواد سرطان‌زا را استفاده از سیر، پیاز، فلفل و زردچوبه در جوجه کباب معرفی کرد و ادامه داد: چون این مواد آنتی اکسیدان هستند و آنتی اکسیدان‌ها ضد سرطان‌اند.

کرمی در خصوص بهداشت شیوه طبخ غذاهای کبابی عنوان کرد: حرارت متغیر آتش توسط باد باعث می‌شود قسمتی از گوشت کامل پخته و حتی سوخته شود در حالی‌که قسمت دیگر آن خام است. گوشت خام نیز حامل میکروب بسیاری است. به همین دلیل نیاز است ذغال‌ها سرخ شده و سپس کباب‌ها را بر روی آتش گذاشت. در طی مدت پخت نیز باید میزان حرارت را کنترل کرد و فاصله مناسب را بین گوشت و آتش حفظ کرد تا گوشت ملایم پخت شده و از سوختن آن جلوگیری شود.

وی یاد آور شد: باید گوشت‌ مرغ را به قطعات کوچک تقسیم کرد تا به طور کامل پخته شده و حد امکان از سوختن آن جلوگیری شود.

 

انتهای پیام/

 

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.