این بیماری در کمین مسافران نوروزی است!

17

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ هیچ چیز مانند مسمومیت غذایی نمی تواند یک سفر در ایام تعطیلات را به کام مسافران تلخ کند. خوردن یا نوشیدن یک ماده ناسالم می تواند به این منجر شود که شما در طول سفرتان، نه تنها لذت نبرید بلکه در اتاق هتل حبس شوید. این موضوع می تواند خاطره ای بسیار تلخ برای شما ایجاد کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

مسمومیت غذایی، به عنوان یک بیماری ناشی از خوردن غذای آلوده تعریف شده است. شایع ترین علل مسمومیت غذایی ناشی از باکتری ها، ویروس ها، انگل ها یا سموم ناشی از ماندگی هستند. این عوامل می تواند مواد غذایی را در هر نقطه ای در طول مصرف یا تولید آلوده کند.

علائم مسمومیت غذایی

تهوع، استفراغ یا اسهال می تواند در عرض چند ساعت بعد از خوردن غذای آلوده در فرد ایجاد شود. اسهال مسافرتی، از شایع ترین علائم مسمویت غذایی است. با توجه به آمار مراکز کنترل بیماری، اسهال مسافرتی، روی 30 تا 70 درصد از مسافران، بسته به مقصدشان تاثیر می گذارد.

در حالی که مسافران برخی مقصدهای دورتر در معرض خطر بالاتری هستند، اما مسمومیت غذایی می تواند در هر نقطه دور و نزدیکی با توجه به شیوه بهداشت ضعیف در رستوران های سر راهی رخ دهد. متاسفانه شما نمی توانید به طور کامل از مسمومیت غذایی جلوگیری کنید، زیرا که در کنترل مواد غذایی از لحظه ای که آن را تولید می کنند تا زمانی که بدست شما می رسد، مانند غذای خانه نظارتی ندارید، اما می توانید ریسک مسمومیت را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید.

چند نکته برای کاهش مسمویت غذایی

از گرم کردن غذاها در بشقاب ها و ظروف غیر بهداشتی اجتناب کنید. سعی کنید از غذاهای تازه پخته شده در ظروف تمیز استفاده کنید و از رها کردن غذاها در دمای طبیعی اتاق مخصوصا انواع سس ها اجتناب کنید.

همچنین باید از شیر و فرآورده های لبنی غیرپاستوریزه از جمله بستنی های خیابانی و محلی اجتناب کنید. در مورد میوه ها بهتر است از میوه هایی که خودتان پوستشان را میکنید، همچون موز و پرتقال استفاده کنید و از میوه هایی مثل انگور و شاه توت تا حد ممکن پرهیز کنید. حتما این میوه ها را با آب بهداشتی و تمیز دوباره بشویید.

امن ترین گزینه برای نوشیدن، آب بسته بندی و پلمپ شده است. در حالیکه به آب لوله کشی آن منطقه اطمینان کافی ندارید، حتی برای مسواک زدن از آب بطری استفاده کنید یا حداقل آب را به مدت سه دقیقه بجوشانید. از تکه های یخ سر راهی دوری کنید و از آشامیدن قوطی های نوشیدنی کج شده و شکسته و غیر پلمپ به شدت پرهیز کنید.

اگر سفارش یک نوشیدنی گرم مانند چای یا قهوه را می دهید،مطمئن شوید به حدی داغ است که بخار گرم از آن بلند می شود. به یاد داشته باشید،همیشه دست های خود را قبل از غذا خوردن،با ضد عفونی کننده دست یا با آب و صابون به خوبی بشویید.

از شناکردن در آب هایی که ممکن است آلوده باشد تا حد امکان بپرهیزید و دهان خود را در حمام بسته نگه دارید. برخی از پزشکان توصیه می کنند که قرص های جویدنی ضد انگل و ضد اسهال را به همراه داشته باشید.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف دو قرص جویدنی در هر روز می تواند بروز اسهال مسافرتی را از 40 درصد به 14 درصد کاهش دهد.

حفظ کردن همه این بایدها و نبایدها در نوشته بالا ممکن است کمی سخت باشد و شما را از لذت تعطیلات محروم کند. در یک جمله خلاصه؛ این قاعده ساده را فراموش نکنید: خوردنی را یا بجوشان، یا خوب بپز، یا خوب پوست کن و اگر هیچکدام این اقدامات ممکن نیست، به طور کلی قید آن را بزن!

منبع: HealthyTravel

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.