طبیب من

کد خبر: 2271
تاریخ انتشار: ۱۱ام فروردین ۱۳۹۶ , ۱۱:۰۲
مریم گلی از سالهای گذشته به علت خواص درمانی، بسیار مورد توجه بوده، از خانواده‌ گیاه نعناع است و برخلاف اسم زیبایش مزه‌ کمی تلخ دارد.

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مریم گلی گیاهی دارویی با ساقه و برگ نازک و به رنگ سبز است که در مناطق معتدله رویش دارد اما امروزه به راحتی می توان آن را در همه جا پیدا کرد. در زمان های گذشته مردم این گیاه را به دلیل خواص بی شمار درمانی آن را مقدس می شمردند. مریم گلی منبع غنی روغن های مفید و مواد معدنی ضروری مانند پتاسیم، استروژن گیاهی(می‌تواند مانع افت شدید استروژن در خانم‌ها شود و در نتیجه حالت گرگرفتگی را کاهش می‌دهد)، ساپونین ها(یک ماده گلیکوزیدی است که از گیاهان مختلف به‌دست آمده و در اثر حرکت دادن آن با آب کف تولید می‌کند) و ویتامین های Bو C است.

همانطور که گفته شد این گیاه مفید، خواص بی شماری دارد که در ادامه به معرفی برخی از این خواص مهم می پردازیم.

 1. خستگی را رفع می کند.
 2. علائم قاعدگی را تسکین می دهد.
 3. کم خونی را درمان می کند.
 4. سیستم عصبی را متعادل می کند.
 5. گردش خون را افزایش می دهد.
 6. خواص ضد التهابی قوی دارد.
 7. زخم معده و دیگر زخم ها را بهبود می بخشد.
 8. سطح قندخون را تنظیم می کند.
 9. پمشکلات گوارشی را درمان می کند.
 10. مشکلات دهان و دندان را رفع می کند.
 11. برای پوست‌های چرب از بخور مریم گلی استفاده شود.
 12. آرام‌كننده اعصاب و تقویت‌كننده عضلات است.
 13. سوخته مریم گلی ضد عفونی‌كننده هوا است.

گياه مريم گلی گياهی با قدمت بسيار طولانی است و در حدود هزار سال پيش به وجود اين گياه پی برده و از آن استفاده می كرده اند. ابوعلی سينا نیز در كتابهای خود به اين گياه اشاره كرده، خواص آن را برشمرده و تأكيد بر مصرف آن داشته است. از این گیاه می توان به عنوان یک معجون خانگی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کرد.

درمان بیماری لثوی و التهابات گلو با مریم گلی

به منظور درمان بیماری های لثوی و گلو می توانید از دمنوش مریم گلی استفاده کنید. این دمنوش مانند دمنوش های دیگر تهیه می شود. پس از آماده شدن اجازه دهید سرد شود سپس روزی سه مرتبه به صورت غر غره کردن از آن استفاده کنید. این کار بیماری های لثوی و التهابات گلوی شما را تسکین می دهد.

این عفونت با مریم گلی رفع می شود

نقطه قوت مریم گلی خاصیت ضد عفونت و التهاب آن است که نابود کننده باکتری و قارچ‌های موذی است. برای این کار باید مریم گلی را در آب خیس کنید سپس در حمام از آن ۲ یا ۳ بار در هفته استفاده کنید.

درمان روماتیسم با این گیاه همه فن حریف

برای درمان روماتیسم یا فلج باید وان حمام را با آب گرم پر کنید، دو مشت برگ مریم گلی را به آب اضافه کنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه خیس بخورد. این کار را ۲ بار در هفته تکرار کنید. به نتایج مطلوبی برای درمان رماتیسم می رسید.

آتروز و مریم گلی

آرتروز یکی از مشکلاتی است که امروزه پیر و جوان نمی شناسد و همه ممکن است از این مشکل رنج ببرند. برای درمان آن از روغن گیاه مریم گلی کمک بگیرید.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که اگر در سه ماهه اول بارداری هستید استفاده از مریم گلی توصیه نمی شود. همچنین برای مادران شیرده و بیماران کلیوی مریم گلی مناسب نیست.

منبع: FHFN

انتهای پیام/