سبزی پلو با ماهی شب عید را دست کم نگیرید!

21

گلنوش کرمی متخصص تغذیه در گفت‌و گو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص رسم خوردن سبزی پلو با ماهی در شب عید گفت: یکی از سنت‌های غذایی دیرینه ما در شب عید، مصرف سبزی پلو با ماهی است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

وی افزود: طبق نظریه کارشناسان تغذیه، غذایی که سه گروه از مواد هرم غذایی را دارا باشد، غذا کامل است. در قاعده هرم غذایی غلات و پس از آن به ترتیب، سبزیجات، میوه‌ها و سپس گوشت‌ها، لبنیات و در نوک هرم نیز چربی‌ها قرار دارند.

متخصص تغذیه ادامه داد: سبزی پلو با ماهی نیز به دلیل دارا بودن برنج از گروه غلات، سبزی و ماهی از گروه پروتئین‌ها غذای کامل محسوب می‌شود. میزان استفاده ما از گروه غلات‌ها شش تا یازده سهم بوده و برنج نیز در این دسته قرار دارد و یکی از منابع کامل ویتامین ب است. افرادی که برنج را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند دچار ریزش مو می‌شوند. بنابراین حذف برنج از رژیم غذایی نادرست است.

به گفته کرمی برنج قهوه‌ای به دلیل سبوس بیشتر آن برای افراد دارای چربی خون بالا و دیابتی بهترین نوع برنج است، اما متاسفانه در کشور ما از آن کمتر استفاده می‌شود.

وی در خصوص مصرف سبزی‌ها نیز گفت: میزان مناسب مصرف روزانه سبزیجات نیز سه تا پنج واحد است، اما میزان استفاده از برخی سبزی‌ها مانند سبزی داخل سبزی پلو آزاد است. البته باید به خاطر داشت هنگام شستشو و طبخ سبزی مقداری از ویتامین‌ها آن کاسته می‌شود، بنابراین نباید آن‌ها را زیاد سرخ کرد.

این متخصص تغذیه افزود: ماهی‌ها نیز در گروه پروتئین‌ها قرار دارند. سهم مناسب پروتئین در هرم غذایی 2 تا چهار واحد در روز است. برای مثال مصرف ماهی به اندازه 2 کف دست تقریبا 2 واحد است. مصرف 2 واحد پروتئین در شب نیز بسیار مناسب است و پروتئین کامل را به بدن می‌رساند. مهم‌ترین ماده موجود در ماهی نیز امگا3  از اسیدهای چرب است. امگا3 به سختی در مواد غذایی پیدا می‌شود. مقدار کمی از آن را در گردو نیز می‌توان یافت.

وی در همین خصوص ادامه داد: مهم‌ترین فایده امگا3 دارا بودن آنتی اکسیدان و توانایی مقابله آن در برابر سرطان است. علاوه بر آن نیز ضد افسردگی و پیشگیری کننده آلزایمر بوده و بطور کلی عملکرد مغز و حافظه را بیشتر می‌کند.

به گفته این متخصص تغذیه امگا3 به دلیل داشتن چربی خوب به شرط طبخ درست آن برای مثال بخارپز یا فرپز، کلسترول بالایی ندارد و از بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری می‌کند، اما اگر ماهی را به صورت سرخ کرده مصرف کنیم از ویتامین‌ها موجود در آن کاسته می‌شود.

کرمی بهترین شیوه طبخ ماهی را پخت آن درون فر خواند و ادامه داد: در این شیوه به بافت‌ ماهی آسیب نمی‌رسد. مصرف ماهی کبابی نیز به دلیل تولید هیدروکربن‌ها حلقوی بر اثر دود ذغال و نشستن دود برخاسته از ذغال بر ماهی و ایجاد سوختگی بر روی آن که موجب سرطان‌ می‌شود، مناسب نیست.

وی افزود: امگا3 در کاهش ورم و درد مفاصل مفید است و می‌توان ماهی‌ها را جایگزین مکمل‌های امگا3 کرد.

متخصص تغذیه در پایان مصرف  این غذا را به طور هفتگی به دلیل مفید بودن آن توصیه کرد و یادآور شد: ماهی‌ها از معدود مواد غذایی دارای ویتامین D هستند.علاوه بر آن نیز ویتامین‌های گروه A و B را نیز داراست. تا حد ممکن به جای استفاده از ماهی‌های پرورشی از ماهی‌های دریایی استفاده کنید و در هنگام خرید و استفاده نیز از فاسد نبودن آن مطمئن شوید.

 

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.