رد پای ویروس HIV در نوعی پروتئین ساده

26

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بیماری ایدز یک بیماری مهلک و کشنده محسوب می شود که در جهان سالانه قربانیان زیادی را به کام مرگ می کشاند.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

دانشمندان سالهاست که برای پیشگیری و درمان این بیماری خطرناک و عفونی در حال تلاش هستند و در این راه، تحقیقات بسیاری را انجام داده اند و بعضا نیز تا حدودی موفق بوده اند، اما همچنان نتوانستند راه حل قطعی برای ریشه کن کردن این ویروس پیدا کنند.

مخفی ماندن بیماری؛ چالش اصلی

درمان قطعی برای ویروس HIV همچنان بی نتیجه باقی مانده است؛ مسئله‌ای که از توانایی این ویروس برای پنهان ماندن در «سلولهای مخزنی» یا «سلول های ذخیره ای» ناشی می‌شود. با این حال، در یک مطالعه تازه انجام شده، دانشمندان فرانسوی راه حلی برای شناسایی این ویروس در بدن پیدا کردند که گامی بزرگ و رو به جلو برای از بین بردن این ویروس محسوب شده و به طور بالقوه راه درمان بیماری ایدز است.

بر اساس این مطالعه که در حال حاضر به صورت آنلاین در مجله نیچر (Nature) موجود است، دانشمندان توانستند به وسیله یک نشانگر بیولوژیکی، مجموعه سلول های سالم بدن را از سلول های مخزنی آلوده شخیص دهند. سلول های خفته آلوده به ویروس HIV و سلول های سالم شبیه یکدیگر هستند. این نشانگر بیولوژیکی در واقع نوعی پروتئین است که تنها بر روی سطح سلول های آلوده به HIV پیدا می‌شود؛ به عبارت دیگر در صورت شناسایی این پروتئین بر روی سلولها، پزشکان می توانند HIV پنهان را تشخیص دهند.

این یافته جدید،می تواند به پزشکان در رفع این بیماری کمک کرده و منجر به درمان قطعی بیمار شود.

شناسایی سلولهای آلوده پنهان؛کلید قطعی درمان ایدز

این تیم تحقیقاتی حدس زدند که ویروس HIV یک علامت بر روی سطح سلول های آلوده بر جای می‌گذارد که البته تشخیص دقیق این علامت در ابتدا غیر ممکن به نظر می‌رسید.

برای پیدا کردن این علامت، آنها ژن‌هایی از سلول های آلوده به HIV و سلول های سالم را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه یک تفاوت کوچک بین آنها شدند؛ سلولهای آلوده به HIV یک پروتئین به نام CD32a را بر روی سطح خود داشتند که اثری از آن بر روی سلول های سالم نبود.

سپس تیم تحقیقاتی روی سطوح سلولی از بیماران HIV مثبت، به مطالعه و آزمایش پرداختند و حضور همان پروتئین را روی سطح سلول مشاهده کردند. بر اساس این نتایج می‌توان پروتئین CD32a را یک شاخص تشخیص برای سلول های نهفته آلوده به ویروس HIV دانست.

ویروس HIV پس از عفونت اولیه همچنان به تکثیر در داخل بدن ادامه می‌دهد و با از بین بردن سیستم ایمنی بدن و ساخت سلولهای آلوده بیشتر، زمینه را برای عفونت های دیگر فراهم می‌کند.

گفتنی است؛ درمان های حال حاضر برای بیماری ایدز به تکثیر کمتر ویروس HIV و کاهش آسیب های عفونی منجر می‌شود، اما این داروها نمی تواند به طور کامل بیماری را از بین ببرد. دلیلش این است که این ویروس می تواند در برخی از سلولها به صورت پنهان و طولانی و غیر قابل تشخیص به حیات خود ادامه دهد. از طرفی هنگامی که روند درمان متوقف شد، با تکثیر و تکرار بیشتر و بصورت مرگبارتر، حملاتش را آغاز می‌کند.

درمان ضد ویروسی برای عفونت HIV در طول زندگی فرد بیمار، همیشه و به صورت مداوم مورد نیاز است. به طور ساده هرچه زودتر از رشد و تکثیر این ویروس پنهان در سلولها جلوگیری به عمل آید، به درمان قطعی این بیماری نیز بیشتر می‌توان امیدوار بود.

منبع: Medical Daily

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.