این سین سفره «هفت سین» را در باغچه خود بکارید

5

به گزارش خبرنگار خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ سماق،درختچه‌ای است به ارتفاع ۴- ۳ متر که شاخه‌های جوان و برگ‌های آن را موهای ریزی پوشانده است. گل‌های آن، حنایی رنگ است، در حدود ۱۰ سانتی‌متر طول دارد و دارای میوه‌های خوشه‌ای شکل به رنگ قرمز و قهوه‌ای است که ابتدا طعم آن گس بوده و پس از رسیدن ترش می‌شوند. سماق بصورت بومی در بخش هایی از دریای مدیترانه مانند جنوب ایتالیا و در شرق میانه و شمال امریکا رشد می کند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

رومیان باستان از آب و پودر سماق استفاده می کردند. بومیان آمریکا، میوه های سماق را جمع آوری کرده و آنها را خشک می کردند و در طول فصل زمستان به عنوان غذا از آنها مصرف می کردند. از نظر طب سنتی ایرانی، طبع سماق، سرد و خشک است. در جنوب اروپا، افغانستان و ایران بسیار زیاد استفاده می شود و اگر با پیاز مخلوط شود، یک اشتها آور فوق العاده خوشمزه است. از دیرباز، ایرانیان برای طبخ و طمع دادن به غذا مخصوصا برنج و گوشت از سماق استفاده می کردند، چراکه اگر همراه گوشت خورده شود از مسمومیت گوشت جلوگیری می‌کند.

خواص سماق در سلامتی

در سراسر جهان از سماق برای خواص درمانی استفاده می شود. سماق خواص ضد پیری، ضد قارچی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد میکروبی دارد. ترکیبات زیستی فعال در آن، استفاده بی حد و حصری برای هر دو صنعت مواد غذایی و دارویی دارد. سماق مملو از ویتامین C و اسیدهای چرب امگا 3 است و از بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی جلوگیری می‌کند. سماق به بدن کمک می‌کند تا از شر رادیکال‌های آزاد، به ویژه در دستگاه گوارش خلاص شود.

سماق جزو 10 آنتی اکسیدان گیاهی برتر محسوب می‌شود. یک مطالعه نشان می دهد که آنتی اکسیدان موجود در سماق، می تواند برای درمان پوکی استخوان استفاده شود و همچنین مطالعه ای در کشور ایران نشان داده که مزایای ضد باکتری و ضد میکروبی این گیاه فوق العاده است و می تواند در بخش های فقیرتر جهان برای افزایش درآمد و سلامت جامعه کشت شود.

خواص دارویی سماق در انواع بیماری ها

یکی از عوامل به وجود آمدن بیماری دیابت، ترکیب شدن گلوکز با پروتئین های حیاتی بدن است که منجر به تغییر عملکرد ساختار شیمیایی این پروتئین ها می شود و سماق تا ۸۱ درصد این امر را کاهش می دهد و مصرفش در افراد مبتلا به دیابت از تشکیل هموگلوبین اضافی جلوگیری می کند. مالیدن سماق به دندان برای تقویت و استحکام لثه ها مفید است و ضماد خیس کرده سماق در آب نیز برای درمان زخم دهان و تقویت لثه ها موثر است. این گیاه در قدیم برای درمان سوزاک بکار می رفته است و از ترشح زیاد ادرار جلوگیری می‌کند.

سماق،ترک پوست را از بین می‌برد و باعث درخشان شدن مو می‌شود. به طور سنتی خوردن چای سماق به عنوان درمانی برای اختلالات زنانه توصیه می شود. سماق به افزایش شیر مادر کمک می کند. برای تعادل هورمون استروژن و درمان اختلالات و گرفتگی های قاعدگی نیز موثر است.

همچنین این گیاه برای درمان تهوع های بارداری در زنان نیز توصیه شده، در درمان بیماریهای پوستی و خارش از جمله در درمان اگزما بسیار موثر بوده و در کاهش وزن و رژیم های لاغری روی مصرف سماق تاکید شده است. از طرفی در درمان اسهال و خونروریزی بواسیر موثر است، باعث کاهش کلسترول می‌شود و به واسطه خاصیت ضد میکروبی، از سرماخوردگی جلوگیری می‌کند.

منع مصرف و نکات بهداشتی

از سماق سفید، که شبیه به پیچک سمی است دوری کنید، چراکه می تواند پوست را تحریک کند. میوه های تازه سماق را نجوشانید زیرا که اسید تانیک آزاد می کنند. بهتر است که اول در آب سرد خیسانده و از طریق یک فیلتر با لایه دو پارچه محلول را بگذرانید و سپس خشک کنید. خوردن سماق تازه باعث مسمومیت می شود و فقط باید نوع خشک آن را مصرف نمود.  مصرف بیش از حد سماق می ‌تواند مسمومیت زا باشد. سماق را باید به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری نمایید.

منبع: cook’s info

NaturalSociety

Emaxhealth

Valuefood

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.