دوز مجاز و بی‌خطر ویتامین D چقدر است؟

519

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ محققان بر اساس یک عقیده رایج، ویتامین D می‌تواند برای درمان بسیاری از امراض بکار رود؛ اما همین عقیده که هنوز مورد تایید محققان قرار نگرفته است، مردم را به مصرف خودسرانه این ویتامین سوق می‌دهد و بعضا موجب اوردوز (واکنش به مصرف مقداری از یک دارو) می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

صدها نفر در انگلستان به صورت منظم مقادیر بالایی از ویتامین D را در مکمل های مختلف به صورت آنلاین خریداری می کنند که این به معنای مشاهده 2 تا سه مورد اوردوز در هفته در میان مردم انگلیس است.

مقدار ویتامین D موجود در این قرص ها حدود 2.25 برابر بیشتر از دوز استاندارد مصرف روزانه گزارش شده است که چنین مقادیری افراد را در معرض نارسایی‌های قلب و کلیه قرار می‌دهد.

ویتامین D که بعد از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به طور طبیعی در بدن ساخته می شود، مسئول سلامت استخوان ها است.

تصور می شود یک نفر از هر پنج نفر در بریتانیا به واسطه آب و هوای غالبا ابری آن، به کمبود ویتامین D دچار می‌شوند که علائم مختلف، از درد استخوان و خستگی گرفته تا افسردگی های بالینی را به همراه دارد.

اخیرا به شهروندان در بریتانیا مصرف مکمل های ویتامین D پیشنهاد شده بود تا در فصل های بارانی از میزان ابتلای آنها به سرماخوردگی و آنفلوآنزا کاسته شود. این در حالی است که نتایج یک آزمایشگاه در شهر بیرمنگام نشان داد بسیاری از افراد به مصرف دوزهای بالای این ویتامین پاسخ منفی نشان می دهند.

دکتر «جاناتان برگ» مدیر یک کلینیک درمانی-پژوهشی در گفت‌وگو با روزنامه تایمز اظهار داشت: آزمایش نمونه خون تعداد زیادی از شهروندان نشان داد که سطح ویتامین D در برخی از آنها بسیار بالا است.

بر اساس نتایج پژوهش انجام شده از سوی دکتر برگ و همکارانش که در مجله سالانه بیوشیمی پزشکی منتشر شد، سطح ویتامین D در خون 372 نفر از افرادی که بدون تجویز پزشک و سرخود مقادیر بالایی از این ویتامین را مصرف می کردند، بیش از پنج برابر سطح اوردوز و حدود 20 برابر سطح عادی گزارش شد.

از طرفی یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی «اسپکتور» استاد ژنتیک اپیدمیولوژی دانشگاه «کینگ» لندن اعلام کرد: پیش از این نگرانی در خصوص تجویز و اجازه مصرف بیش از حد ویتامین D چندان مشاهده نمی‌شد، اما مطالعات اخیر نشان داده است که دوز بالای این ویتامین نه تنها سلامت افراد را تضمین نمی‌کند بلکه به بدن لطمه نیز وارد می‌کند.

یک مطالعه در فنلاند روی افراد میانسال نشان داد ویتامین D مازاد در بدن در مقایسه با ورزش تاثیر درمانی کمتری داشته و همچنین درصد شکستگی های استخوانی در این افراد کمی بیشتر است.

دکتر «اسپکتور» در پایان به مقدار مصرف مجاز روزانه ویتامین D اشاره کرد و گفت: مرز بین دوز تجویز دارویی این ویتامین و دوز خطرناک و سمی آن بسیار باریک است. دوز نرمال ویتامین D در بسیاری از کشورها 800 تا هزار واحد در روز (24 هزار الی 30 هزار واحد در ماه) است این در حالی است که مصرف مقدار 40 تا 60 هزار واحد در ماه، این ویتامین را به ماده ای مخرب بدل می‌کند.

منبع: independent

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.