حادثه هیچگاه خبر نمی کند/ توصیه های سرپرست اورژانس کشور در آستانه تحویل سال

40

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «خبرکده»؛ پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور اظهار داشت: در ساعت های پایانی سال 95 هستیم و بدون شک همه عزیزانی که قدم در راه سفر می گذارند به امید سپری کردن سفری خوش هستند، پس چه عاقلانه است که در راه و سفر نکات ایمنی را رعایت کرده تا با مشکل و حادثه مواجه نشوند.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

وی با نثار گرمترين سلام ها و صميمانه ترين شادباش ها به مردم عزیز ایران اسلامی در آستانه سال جديد،افزود: همانطور كه همه ما می دانيم بيماري و حادثه هيچگاه خبر نمی كند و در شرايط غيرمنتظره رخ می دهد. اما با بكارگيري پاره ای نكات می توانيم از وقوع آنها جلوگيري كرده و يا شدت آنرا كاهش دهيم. از طرفی در صورت بروز چنين مشكلاتی عدم رسيدگي فوری و يا نا آگاهي از نحوه مقابله صحيح و فني با آنها می تواند خطرات بيشتری در بر داشته باشد.

سرپرست اورژانس کشور با اشاره به راه های پيشگيری بيماری ها و حوادث شايع در اين ايام و روش های برخورد با آنها، تاکید کرد: مانند سال های گذشته همكاران ما در اورژانس پيش بيمارستانی در ايام تعطيلات نوروز، علاوه بر انجام وظايف عادی و ماموريت های سطح شهر، با استقرار در مبادی شهر ها و همچنین در پايگاه سيار امداد نوروزی در خدمت مسافران نوروزي هستند که امید است مردم عزیز ايامی خوش و به دور از هرگونه سانحه را داشته باشند.

وی با بیان اینکه در هر نقطه از داخل شهر تهران يا جاده های اطراف و با هر وسيله ارتباطی، حتی بدون قرار دادن كارت در تلفن های كارتي، 115 قابل شماره گيری و پرسنل زحمتكش اورژانس در كنار شما هستند، خاطرنشان کرد: با رعایت نکات ایمنی حتی قبل از حرکت در رانندگی می توان تا حد زیادی از وقوع حوادث جلوگیری کرد.

کولیوند گفت: لازم است که تومبیل را از نظر نقص فنی ارزیابی کنید، از شرایط اقلیمی مسیر و مقصد از طریق رسانه ها آگاه شوید و تجهیزات ایمنی، پوشاک و خوراک مناسب به همراه داشته باشید.

وی تصریح کرد: بارهای داخل صندوق عقب و روی باربند را کاملا محکم بسته، مهار کرده و از حمل بارهای سنگین و حجیم، خارج از حدود ابعاد اتومبیل و بیش از حد مجاز خودداری کنید.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در طرح سلامت نوروزی با بیان اینکه از حمل بارهای خطرناک نظیر کپسول گاز، بنزین، نفت، مواد سوختی، شیمیایی در خودرو باید خودداری شود، اذعان داشت: عزیزان توجه کنند که از قرار دادن و روشن کردن وسایل حرارتی مانند گاز پیک نیک و روشنایی در درون اتومبیل، به دلیل احتمال گازگرفتگی و آتش سوزی خودداری کنند.

وی افزود: جعبه کمک های اولیه، کپسول آتش نشانی، تجهیزات ایمنی ترافیکی مانند مثلث احتیاط، چراغ قوه و را حتما به همراه داشته باشید همچنین به همراه داشتن دفترچه بیمه و داروهای مورد نیاز بیماران نیز بسیار مهم است.

سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه مرگ های ناگهانی ناشی از ضربه به سر با استفاده از کمربند ایمنی تا حدود 25 درصد کاهش پیدا می کند، تصریح کرد: باید در طول مسیر همواره کمربند ایمنی را بسته نگه دارید. صندلی عقب، ایمن ترین محل برای کودکان است، از قرار دادن آنان در آغوش خود، در صندلی جلو، پشت شیشه اتومبیل و صندلی عقب بیرون از صندلی مخصوص کودکان باید دوری کرد.

وی افزود: کشیدن سیگار، صحبت کردن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن، مشاجره، شوخی به دلیل کاهش تمرکز در حین رانندگی بسیار خطرناک است و لازم است این حرکات انجام نشود

کولیوند عنوان کرد: پرخاشگری، لجبازی و غرور از عوامل اصلی در بروز حادثه هستند، رانندگان عزیز دقت کنند که علاوه بر دوری از این رفتار با چنین رانندگانی نیز با احتیاط برخورد کنند.

در صورت مصرف داروهایی که بر هوشیاری و سرعت واکنش شما در رانندگی، تاثیر منفی دارند، از رانندگی خودداری کنید.

وی با تاکید بر این موضوع که در زمان بروز خستگی و کم خوابی، از رانندگی باید خودداری کرد، خاطرنشان کرد: به کودکان خود آموزش دهید که در حین حرکت، از بازی کردن با دستیگره های اتومبیل، باز کردن در و قرار دادن دست و سر خود خارج از پنجره اتومبیل خودداری کنند.

سرپرست اورژانس کشور تاکید کرد:به محض مشاهده هر گونه تصادف منجر به جرح بلافصله با اورژانس 115 تماس بگیرید و با تلفن همراه، بدون گرفتن کد، در تمام نقاط ایران می توانید با 115 تماس بگیرید چرا که اورژانس 115 کشور بابیش از دو هزار و 200 پایگاه در سراسر کشور آماده پاسخگویی به مردم عزیز و انجام خدمت در کوتاه ترین زمان ممکن است.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در طرح سلامت نوروزی خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده صحنه تصادف از ازدحام در محل دوری کنید و به سرعت برای کمک تماس بگیرد؛ تماس برای کمک کار بسیار مهمی است که حتی کودکان هم در مواقع اورژانسی می توانند انجام دهند.

وی افزود: در هنگام تماس با تلفن فوریت های پزشکی باید خونسردیخود را حفظ کنید، نفس عمیق بکشید تا کمی آرام تر شوید، شماره 115 را بگیرید و با پرستاری که تلفن را جواب می دهد صحبت کنید، خود را معرفی کنید و آدرس دقیق محل حادثه را اعلام کنید.

کولیوند با تاکید بر این موضوع که لازم است حتما راه برای عبور آمبولانس ها در زمان وقوع حادثه باز شود، خاطرنشان کرد: از مردم عزیز می خواهیم که با نیروهای امدادی نهایت همکاری را داشته باشند و تا حد امکان از حرکت دادن مصدومان جلوگیری شود.

سرپرست اورژانس کشور عنوان کرد: تروما به عنوان علت عمده مرگ در محدوده سنی 14 تا 40 سال شناخته شده است که پس از بیماری های قلبی عروقی و سرطان سومین علت عمده مرگ برای تمامی رده های سنی است.

وی افزود: از ابتدای طرح سلامت نوروزی توسط اورژانس بیش از 32 هزار و 454 ماموریت انجام شده است که بیش از پنج هزار مصدوم ترافیکی به بیمارستان ها اعزام شده اند.
کولیوند تصریح کرد: هدف ما این است که با ارایه آموزش های ابتدایی از میزان حوادث بکاهیم.

وی افزود: چنانچه مصدوم دچار آسیب شدید، صدمات متعدد، خونریزی شدید، شک به آسیب ستون فقرات ویا کاهش سطح هوشیاری باید به سرعت با مرکز اورژانس 115 تماس بگیرید و در صورتی که بیمار بيهوش بود و تنفس نداشت و شما قادر به انجام عملیات احیاء قلبی –ریوی هستید، فورا عملیات احیاء را شروع کنید.

کولیوند خاطرنشان کرد: بعنوان نخستین اصل در مراقبت های پزشکی، به منظور حفظ سلامت خود از دستکش استفاده کنید و از تماس مستقیم با خون یا ترشحات بدن مصدوم پرهیز کنید زخم های باز را بایک پانسمان تمیز و استریل و در صورت عدم وجود با یک پارچه تمیز بدون کرک بپوشانید و با استفاده از فشار مستقیم روی محل زخم، خونریزی را کنترل کنید.با استفاده از یک آتل مناسب، عضو را بی حرکت کنید و اندام آتل گرفته را بالا نگهدارید درصورت امکان، مختصری بالاتر از سطح قلب. در مورد شکستگی اندام تحتانی، مصدوم را بصورت خوابیده به پشت نگهدارید و پاهای او را بعد از آتل گرفتن تا حدود 15سانتیمتر بالاتر نگهدارید تا تورم کاهش یابد. البته در صورتی که شک به آسیب ستون مهره ها دارید بیمار را حرکت ندهید.

وی خاطرنشان کرد: از بسته های یخ جهت کاهش تورم و خونریزی در صورت وجود استفاده کنید .البته آنها را مستقیماً روی پوست و یا سایر بافتهای درونی که نمایان شده اند، نگذارید. بیمار را به مرکز درمانی منتقل کنید و تامی اقداماتی را که در مورد پانسمان و آتل گیری عضو انجام داده اید، بصورت کامل به اطلاع کادر پزشکی برسانید.

سرپرست اورژانس کشور تریح کرد: آسیب های بافت نرم به دو دسته”باز” و”بسته” تقسیم می شود که تفاوت آنها مربوط به صدمه یا فقدان صدمه در لایه محافظ “پوست” است که انواع آسیب باز عبارتند از خراشیدگی، بریدگی، کنده شدگی لایه های مختلف بافت نرم از یکدیگر.

وی افزود: چنانچه بیمار دچار آسیب های متعدد، خونریزی شدید، آسیب احتمالی ستون فقرات و یا کاهش سطح هوشیاری می باشد بلافاصله با مرکز اورژانس 115 تماس بگیرید. چنانچه بیمار تنفس و ضربان قلب ندارد و شما قادر به انجام عملیات احیای قلبی-ریوی هستید، فورا شروع به انجام آن کنید.
از آلوده شدن بدن خود با خون یا سایر ترشحات بیمار جلوگیری بعمل آورید.  سراسر زخم را با یک پانسمان خشک و استریل بپوشانید و همراه با اعمال فشار روی پانسمان، دور آن را با بانداژ کنید.

وی گفت: در زمان خونریزی از بینی که می تواند ناشی از صدمه یا بیماری باشد بهتر است از یک تکه گاز استریل برای جمع آوری خون خارج شده و محدود کردن رویارویی با منابع عفونت استفاده کرد برای جلوگیری از خونریزی بینی، بیمار را در وضعیت نشسته قرارداده و به سمت جلو خم کنید و قسمت گوشتی سوراخ های بینی را محکم گرفته و فشار مستقیم وارد کنید.تا حد امکان بیمار را ساکت و آرام نگاهدارید و از بسته یخ روی پل بینی استفاده کنید.

نماینده تام الاختیار وزیر بهداشت در طرح سلامت نوروزی سال 96 اظهار داشت: صدمات سر می توانند بافت نرم روی جمجمه، خود جمجمه، مغز ویا تمام اینها را درگیر کنند. پوست سر می تواند مانند سایر بافت های نرم دچار آسیب یعنی بریدگی، خراشیدگی ویا کنده شدگی شود. جمجمه بدلیل دارا بودن شکل کروی و ضخامت زیاد، تنها درصورت وسیع بودن صدمه دچار تغییر شکل می شود و آنچه که در مورد آن مهم است، ایجاد آسیب مغز است.

وی افزود: همچنین تظاهرات صدمه به سر افت هوشیاری، اختلال در حس یا حرکت، پاسخ بی هدف به محرک دردناک است که نشانه های واضح صدمه روی سر یا جمجمه، درد، تورم ویا حساسیت در لمس محل صدمه،کبودی اطراف چشم ها، کبودی پشت گوش،نشت خون یا مایع شفاف مایع مغزی – نخاعی از گوش یا بینی، نابرابر بودن اندازه مردمک ها همراه با افت هوشیاری و تشنج احتمالی و افزایش فشار خون وکاهش تعداد نبض و تهوع و استفراغ است.

وی خاطرنشان کرد: در صورت کاهش هوشیاری، آسیب های متعدد، خونریزی شدید، تشنج و یا شک به آسیب ستون فقرات، بلافاصله با مرکز اورژانس 115 تماس بگیرید و در صورتی که مصدوم تنفس و ضربان قلب ندارد و شما قادر به انجام عملیات احیاء قلبی _ ریوی هستید، هر چه سریعتر آنرا شروع کنید و اگر مصدوم تنفس خوبی دارد و آسیب ستون فقرات به ویژهً ستون فقرات گردنی برای وی مطرح نیست، او را به پشت بخوابانید، بطوری که سر و شانه های وی بالاتر قرار گیرد.چنانچه ناحیه ای از استخوان جمجمه دچار شکستگی شده، یک پانسمان “شل” در اطراف آن قرار دهید.

کولیوند عنوان کرد: در صورتیکه فقط پوست سر دچار زخم شده و خونریزی دارد با فشار مستقیم روی زخم، خونریزی را کنترل کنید.برای انتقال بیمار به بیمارستان، از برانکارد استفاده نمایید.

سرپرست اورژانس تصریح کرد: در صورت “فقدان”تظاهرات ذکر شده”بلافاصله” بعد از وارد شدن ضربه به سر، به معنی “عدم ایجاد اختلال” نمی باشد. چرا که تظاهرات یاد شده، می توانند تا مدتی بعد ایجاد شوند.

وی افزود: مسمومیت غذایی یکی از شایعترین فوریتهای پزشکی در همه سنین است پس مثل هر فوریت پزشکی دیگر، زمان شروع اقدامات کمکی در آن بسیار مهم بوده و نقش تعیین کننده ای دارد.

کولیوند یادآور شد: امیدواریم که مردم عزیز از نکات گفته شده نهایت استفاده را داشته باشند و ما نیز در انجام وظیفه خود هیچ گونه کوتاهی نمی کنیم.

وی افزود: تلاش ما در راستای انجام خدمتی خالصانه، صادقانه و بشردوستانه و تخصصی است و به همین منظور اورژانس هوایی نیز در سطح کشور در حالت آماده باش است که تا کنون بیش از 25 مورد ماموریت را انجام داده است.

 

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.