15 روش برای ریشه کن کردن بوی بد دهان

51

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ بوی بد دهان مشکلی است که بعضی از افراد معمولا دچار آن می شوند، تا جایی که حتی اعتماد به نفس را از آنها می‌گیرد و باعث ایجاد مشکلاتی در کار روزانه، رفتارهای اجتماعی و حتی مشکلات زناشویی می‌شود.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در اینجا به نکاتی که باعث ایجاد بوی بد دهان و رفع آن می‌شود، می‌پردازیم.

 1.  خوردن هر چه بیشتر میوه ها و سبزیجات تازه تر ممکن است بوی بد دهان را کاهش دهد. میوه ها و سبزیجات حاوی مقدار زیادی آب است که می تواند به مرطوب نگه داشتن دهان کمک کند. ایجاد بزاق تازه، راه طبیعی داشتن نفس خوشبو است.
 2.  اگر شما یک مشکل مزمن با بوی بد دهان خود دارید، نگران نباشید. تنفس بدبو یک بیماری است که امروزه با مراجعه به دندانپزشک قابل درمان است.
 3.  خوردن سیر می تواند تنفس را حتی پس از مسواک دندان ها وشستشوی دهان، بدبو کند. سیر پس از هضم در بدن، باعث جذب یک ماده بد بو در جریان خون می‌شود و پس از آن به ریه ها می‌رسد که در آنجا به صورت یک گاز به خارج از بدن منتقل شده، بدین ترتیب مسواک زدن دندان ها و شستشو با دهانشویه تنها به طور موقت جلوی بوی بد دهان را می‌گیرد.
 4.  شواهد روشنی حاکی از این است که پلی فنول موجود در چای سبز می‌تواند بوی بد دهان را از بین ببرد. پلی فنول موجود در چای سبز از خواص آنتی اکسیدانی این چای نشات می‌گیرد.
 5.  برای داشتن دندانهایی سالم و بوی خوش دهان، کشیدن نخ دندان امری ضروری است. انجمن دندانپزشکان آمریکا توصیه کرده که از نخ دندانی به طول 18 اینچ استفاده شود.
 6.  هیچ ارتباطی میان بوی بد دهان کودکان و بوی بد دهان مادرانشان وجود ندارد، با توجه به مطالعه ای در مجله آمریکایی دندانپزشکی کودکان، یک ارتباط روشن بین مسواک زدن مرتب و کاهش سطح گازهای بد بو به نام ترکیبات فرار گوگرد در دهان وجود دارد.
 7.  بوی بد دهان می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی از جمله عفونت تنفسی، دیابت، کبد و یا بیماری کلیوی باشد. اگر با مراجعه به دندانپزشک از سالم بودن دندان و لثه های خود مطمئن شدید، بهتر است در مورد یکی از شرایط پزشکی بالا به پزشک مراجعه کنید.
 8.  خوردن گوشت قرمز می تواند نفس را بدبو کند؛ مصرف کمتر گوشت ممکن است بوی بد نفس را بهبود ببخشد. فروپاشی باقی مانده از پروتئین در گوشت و پنیر می تواند بوهای بدی در تنفس ایجاد کند. بهتر است از خوردن همبرگر و استیک بیش از حد بپرهیزید.
 9.  به طور معمول، بزاق دهان وظیفه شستشو ذرات غذا را در دهان به عهده دارد، بعضی افراد، خشکی دهان دارند که باعث بوی بد دهان می‌شود چرا که هنوز ذرات غذا در دهانشان گیر کرده است.
 10.  بیش از 400 مورد از برخی داروها باعث خشکی دهان می‌شود. مقدار پایین تر بزاق در دهان به رشد بیش از حد باکتری ها کمک می‌کند که این امر می‌تواند باعث ایجاد بوی ناخوشایند در تنفس شود.
 11.  بوی بد دهان، گلو درد، بلع مشکل و تب همه از علائم التهاب لوزه هستند، لوزه ها به برآمدگی بیضی شکل از بافت صورتی در هر طرف از پشت گلو گفته می‌شود. غرغره کردن ممکن است به کاهش این مشکل کمک کند.
 12.  شستشوی دهان با دهانشویه بعد از کشیدن نخ دندان، به ضد عفونی دهان برای از بین بردن باکتری ها که باعث بوی بد دهان می‌شود، کمک می‌کند.
 13.  حتی کسانی که “دندان واقعی” ندارند از باکتری ها و ذرات مواد غذایی لا به لای دندانهایشان در امان نیستند، اگر شما دندان مصنوعی دارید بهتر است آنها را یکبار در شبانه روز با ضد عفونی کننده شستشو دهید.
 14.  بیماری لثه خفیف و یا التهاب لثه، می تواند باعث نفس بد بو شود. برای رفع این شرایط مراجعه دندانپزشک و مراقبت روزانه از دندان ها ضروری است.
 15.  مراقب خوردنی هایی که در طول روز مصرف می‌کنید باشید و با دندانپزشک خود مشورت کنید. مثلا بعضی مواقع خوردن یک پنیر خاص که خیلی دوستش دارید منجر به بوی بد دهان می‌شود.

منبع: WebMD

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.