طبیب من

کد خبر: 242
تاریخ انتشار: ۱۲ام بهمن ۱۳۹۵ , ۰۸:۳۰
دکترای روانشناس بالینی با اشاره به اینکه هنوز راهکار علمی برای رشد مغز وجود ندارد، گفت:بالاترین ضریب هوشی ثبت شده در ایران 140 است.

زهرا عالمی دکترای روانشناسی بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص راه های تقویت ضریب هوشی گفت: افراد از نظر ضریب هوشی به پنج طبقه؛ عقب مانده با ضریب هوشی زیر ۵۰ ، کند ذهن با ضریب هوشی بین ۵۰ تا ۷۰ ، نه عقب مانده و نه نرمال با ضریب هوشی بین ۷۰ تا ۹۰ ، نرمال با ضریب هوشی بین ۹۰ تا ۱۱۰  ،  با هوش متوسط دارای ضریب هوشی بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ و گروه ممتاز با هوش ، دارای ضریب هوشی بالاتر از ۱۲۰ تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: بالاترین ضریب هوشی ثبت شده در ایران ۱۴۰ است.

دکترای روانشناس بالینی عنوان کرد:هنوز راهکار علمی برای رشد مغز نداریم و ضریب هوشی ، یک ویژگی وابسته به مغز است. امکان رشد به کمک آموزش تنها در یک طبقه هوشی وجود دارد و امکان ارتقا هوش از یک طبقه مثل نرمال به طبقه هوشی دیگر مثل هوش متوسط وجود ندارد.

عالم اظهار داشت: افراد نرمال با  ضریب هوشی بین ۹۰ تا ۱۱۰ با آموزش  و عوامل دیگر به فردی با هوش متوسط که دارای ضریب هوشی بین ۱۱۰ تا ۱۲۰،  ارتقا نمی یابند.

وی افزود : ضریب هوشی افراد نرمال از طریق آموزش تنها در رنج افراد با هوش نرمال قابل ارتقا است . بطور مثال ضریب هوش فرد نرمال با شاخص ۹۵  به شاخص ۱۰۰  قابل ارتقا بوده ولی به ضریب هوشی بالاتر از ۱۱۰، مربوط به طبقه هوش متوسط  قابل ارتقا نیست.

وی با اشاره به وضعیت افراد عقب مانده نیز گفت: این افراد با ضریب هوشی ۵۰ تا ۷۰  به کمک آموزش و سایر عوامل به افراد نرمال ذهنی تبدیل نمی شوند، بلکه این گروه با آموزش های خاص قادرند حداکثر مقطع ابتدایی را در طول حدود ۱۲ سال به پایان رسانند.

دکترای روانشناس بالینی بیان کرد: در گروه مربوط به افراد نه عقب مانده و نه نرمال با ضریب هوشی بین ۷۰ تا ۹۰ ، در مدارس عادی قادر به تحصیل هستند.

وی عنوان کرد : افراد برای تعیین ضریب هوشی باید به مراکز روانشناسی مراجعه و تست های استاندارد را انجام دهند.

عالم یادآور شد: که روش های جادویی برای این که افراد عادی را به افراد با هوش عالی مبدل سازند وجود ندارد.

 

انتهای پیام/