آیا می‌توان ضریب هوشی کودک را ارتقا داد؟

32

درمان میگرن در کلینیک آرامش

زهرا عالمی دکترای روانشناسی بالینی در گفت‌وگو با خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ در خصوص راه های تقویت ضریب هوشی گفت: افراد از نظر ضریب هوشی به پنج طبقه؛ عقب مانده با ضریب هوشی زیر 50 ، کند ذهن با ضریب هوشی بین 50 تا 70 ، نه عقب مانده و نه نرمال با ضریب هوشی بین 70 تا 90 ، نرمال با ضریب هوشی بین 90 تا 110  ،  با هوش متوسط دارای ضریب هوشی بین 110 تا 120 و گروه ممتاز با هوش ، دارای ضریب هوشی بالاتر از 120 تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: بالاترین ضریب هوشی ثبت شده در ایران 140 است.

دکترای روانشناس بالینی عنوان کرد:هنوز راهکار علمی برای رشد مغز نداریم و ضریب هوشی ، یک ویژگی وابسته به مغز است. امکان رشد به کمک آموزش تنها در یک طبقه هوشی وجود دارد و امکان ارتقا هوش از یک طبقه مثل نرمال به طبقه هوشی دیگر مثل هوش متوسط وجود ندارد.

عالم اظهار داشت: افراد نرمال با  ضریب هوشی بین 90 تا 110 با آموزش  و عوامل دیگر به فردی با هوش متوسط که دارای ضریب هوشی بین 110 تا 120،  ارتقا نمی یابند.

وی افزود : ضریب هوشی افراد نرمال از طریق آموزش تنها در رنج افراد با هوش نرمال قابل ارتقا است . بطور مثال ضریب هوش فرد نرمال با شاخص 95  به شاخص 100  قابل ارتقا بوده ولی به ضریب هوشی بالاتر از 110، مربوط به طبقه هوش متوسط  قابل ارتقا نیست.

وی با اشاره به وضعیت افراد عقب مانده نیز گفت: این افراد با ضریب هوشی 50 تا 70  به کمک آموزش و سایر عوامل به افراد نرمال ذهنی تبدیل نمی شوند، بلکه این گروه با آموزش های خاص قادرند حداکثر مقطع ابتدایی را در طول حدود 12 سال به پایان رسانند.

دکترای روانشناس بالینی بیان کرد: در گروه مربوط به افراد نه عقب مانده و نه نرمال با ضریب هوشی بین 70 تا 90 ، در مدارس عادی قادر به تحصیل هستند.

وی عنوان کرد : افراد برای تعیین ضریب هوشی باید به مراکز روانشناسی مراجعه و تست های استاندارد را انجام دهند.

عالم یادآور شد: که روش های جادویی برای این که افراد عادی را به افراد با هوش عالی مبدل سازند وجود ندارد.

 

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.