چگونه کسب و کارتان را در سال جدید رونق دهید؟

16

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ هیچ‌کس کسب و کار شما را بهتر از شما نمی‌شناسد، هنگامی‌که شما شخصا به توسعه طرح رهبری در سازمان یا شرکت خود می‌پردازید، مطمئن شوید که در جای درست سرمایه گذاری می‌کنید. اولین قدم در این راه، تعریف درست رهبری مؤثر در کسب و کار شماست. با دانستن این نکته شما نیمی از راه را پیموده‌اید.

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

برای اینکه در ادامه افراد را متناسب با آن پارامترها سوق دهید؛ به 5 سؤال زیر پاسخ دهید تا راه برای شما روشن شود:

رهبری در شرکت شما شبیه به چیست؟

نگاهی دقیق به اطراف خود بیندازید، چه چیزی در رهبران موفق شرکت شما، مشترک است؟ از تعاریف کلیشه‌ای از قبیل: کار گروهی و یا کار سخت دوری کنید، پا را کمی فراتر گذاشته و به دنبال صفت اصلی بگردید، که از این افراد رهبر ساخته است و به آن‌ها و افراد گروهشان کمک می‌کند به اهداف خود برسند.

دوست دارید چه تغییراتی را ببینید؟                              

اگر هدف از طراحی یک برنامه توسعه رهبری، افزایش تعداد صفحات رزومه است، فقط وقت خود را تلف می‌کنید. هدف اصلی، انتقال مهارت‌های رهبری به کارکنان و افزایش و بهبود بهره‌وری است. درواقع نکته مهم این است که، در راستای فرهنگ جاری در شرکت  تغییراتی ایجاد شود که شما مایل به دیدن آن هستید و پاسخ مثبت از آن می‌گیرید.

ایجاد یک سیستم برای کسب‌وکار شما می‌تواند شما را برای واگذار کردن کار به دیگران و ایجاد تیمی که به نظارت شما نیازی نداشته باشد، آماده کند. سیستم و نظام کاری می‌تواند به ایجاد انسجام و ثبات، در دنیای تجارت خارج از کنترل شما منجر شود. به مرور زمان همین استحکام و پایداری آن چیزی است که شما را در رقابت به پیروزی می‌رساند.

چه کسانی شرکت خواهند کرد؟

اگرچه جایگزینی کارکنان کارکشته برای پر کردن شکاف‌های رهبری، کاری منطقی به نظر می‌آید، ولی باید توجه داشت که بهترین رویکرد، استفاده از راهکاری پیشگیرانه و توسعه استعدادهای تمامی اعضا است. نتایج این برنامه شامل حال تمامی کارمندان از پایین رتبه ترین تا عالی مرتبه ترین آن‌ها می‌شود. با پیش گرفتن این استراتژی تمامی کارمندان، درگیر خواهند شد و به نوعی افراد؛ هم برای کار فعلی خود آماده می‌شوند.

این تغییرات به معنی ایجاد یا تفویض پست یا عنوان جدید نیست، حتی کسانی که کاری با مدیرت ندارند، هنوز باید خودشان، اطرافیان و مراجعین خود را به سمت موفقیت رهبری کنند. برای افرادی هم که با سودای مدیریت وارد سیستم می‌شوند، رسیدن به موقعیت خاص به خودی‌خود آن‌ها را رهبرانی بزرگ نخواهد کرد. مهارت رهبری قبل از دست‌یابی به عنوان مدیریت، باید کسب شود.

زمانی که تنها بر روی فعالیتی که می‌توانید به دنبال آن بیشترین ارزش را به همراه بیاورید، تمرکز کنید، به دنبال آن از قدرت بیشتری برخوردار خواهید شد. شما به دستیابی به پروژه‌های موفقیت‌آمیز و مشتریان خوشحال ادامه می‌دهید.

برنامه شما چیست؟

برنامه می‌تواند در قالب یک سفر آخر هفته، یا به شکل یک کارگاه هفتگی برگزار شود؟ با توجه به شرایط کاری شرکت و کارمندان کدام روش منطقی‌تر است؟ به زمان، بودجه و تکرار پذیر بودن برنامه‌تان هم دقت کنید. سفرهای آخر هفته‌ای می‌توانند بسیار جذاب و سرگرم کننده و در عین حال گاهی پرهزینه و به سختی قابل اجرا، باشند. بنابراین، برگزاری کارگاه‌ هم می‌توانند با هزینه‌ای کمتر و به همان اندازه جذاب باشد.

برای رسیدن به هدف خود به چه چیزهایی نیاز دارید؟ شاید به مهمانان سخنران، متون از قبل آماده شده، تصاویر و فیلم‌های الهام بخش در سیستم یادگیری مدیریت یا ترکیبی از موارد فوق نیاز داشته باشید. هرچیزی که کارآمد باشد، حتما در بودجه بندی مالی و زمانی خود این موارد کمکی را در نظر بگیرید تا به مشکل برنخورید. اگر از پاورپوینت در برنامه استفاده می‌کنید؛ قالب های عمومی بکرگیرید، تا در آینده بتوانید دوباره قابل استفاده باشند به این ترتیب در وقت صرفه جویی کنید.      

گاهی اوقات کار عملی چندین برابر مؤثرتر از ساعت ها آموزش تئوری است. این احتمال وجود دارد که کارمندان شما مجبور به شرکت در چند کارگاه باشند. با فراق بالی به خلاقیت خود میدان دهید! برنامه ما این فرصت را به شرکت کنندگان می‌دهد که گروهی از داوطلبین را رهبری کنند. این تجربه واقعی تأثیری ماندگار بر رشد یک رهبر خواهد داشت.

اگر می‌خواهید موفق باشید، باید به خواندن کتاب‌های واقعی در مورد کسب‌وکار و تجارت در زمینه‌ی صنعت مورد نظر خود بپردازید و فرصتی را فراهم آورید که کارمندانتان زمان کافی برای مطالعه را داشته باشند.

برنامه به چه اندازه نتیجه بخش بود؟

 پس‌از پایان هر برنامه‌ای، باید یک ارزیابی صورت گیرد. درواقع بررسی شرکت‌کنندگان و میزان سازندگی تجارب و آموخته‌های آن‌ها. توجه داشته باشید که توسعه رهبری یک فرآیند است، پس بعداز 6 هفته میزان تأثیرگذری آموزش‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا از روند تأثیرات، مطلع شوید. برنامه توسعه رهبری داخلی یک بلیط طلایی نیست، اما ابزاری ارزشمند برای تقویت مهارت‌های مدیریتی کارمندان است. بنابراین، در بودجه بندی بعدی هزینه‌های مربوط به توسعه و رهبری را نیز مدنظر قرار دهید؛ تا به وقت نیاز استعدادهای پرورش‌یافته برای شکاف های ایجاد شده، داشته باشید.

منبع:prevention

انتهای پیام/

درمان سینوزیت در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.