چگونه بفهمیم ماهی تازه است یا کهنه؟

74

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ مطالعات جدید محققان نشان می دهد 2 بار در هفته، پروتئین دریافتی باید از آب شیرین یا شور تأمین شود و از آنجاییکه ماهی هر منطقه ویژگی‌ها و خواص منحصربه فردی دارد و برخی ماهی‌ها راه درازی را طی کرده اند و مطمئنا خیلی تازه نخواهند بود با توجه به نکات زیر تازه ترین، خوشمزه ترین و سالم‌ترین ماهی را به خانه بیاورید.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ماهی را با پوست بخرید

ماهی‌هایی مثل ماهی آزاد، ماهی خال خالی، قزل‌آلای دریاچه دز سالم و مناسبی از امگا3 را در اختیار ما می‌گذارند. رابرت لازینارو متخصص آمریکایی سلامت آبزیان می‌گوید: “در مصرف ماهی با پوست، چربی مفید ماهی حفظ می‌شود”. سرآشپز R.D.، در نیوارلئان برای طبخ پوست ماهی به شکل ترد و چیپسی راهی را پیشنهاد می‌کند: در حرارت متوسط کره را داخل یک ماهی تابه آب کنید، پولک‌ها را جدا و خطوطی موازی در پوست ایجاد کرده و ماهی را از قسمت پوست داخل ماهی‌تابه قرار دهید و برای سه تا چهار دقیقه هر طرف را بپزید.

با حس بویایی خود خرید کنید

ابتدا، نگاهی اجمالی به ماهی بیندازید. آثاری از خشکی در ماهی دیده می‌شود؟ چشم‌ها تیره یا مه‌آلود است؟ حال ماهی را ببویید، بوی تعفن از بوی دریا و آب قابل تشخیص است و اگر ماهی بوی نامناسبی داشت از خرید آن اجتناب کنید.

گاهی از مزارع خرید کنید

بهترین محصولات، دریایی هستند، اما گاهی نمونه های پرورشی مواد مغذی مناسبی را وارد رژیم غذایی شما می‌کند. هنگامی که قصد خرید محصولات دریایی را دارید، بسته‌های یخ همراه خود داشته باشید، این مواد غذایی بسیار به گرما حساس هستند. اگر می‌خواهید همان ‌روز بپزید، پس در خانه، در فریزر قرارش ندهید، بلکه در کاسه ای یخ در یخچال نگهدارید تا وقت پختن فرا برسد. با نگهداری نامناسب، به ازای هر  10 درجه بالای 32 درجه فارنهایت، عمر مفید ماهی نصف می‌شود. به هرحال بهترین کار این است که همان روز ماهی را مصرف کنید.

گفتنی است؛ مسمومیت غذایی موسوم به «بوتولیسم» ناشی از نوعی باکتری است که سمی تولید می‌کند و از طریق غذاهای دریایی مثل ماهی منتقل می‌شود که خیلی خطرناک است و در عرض چند ساعت موجب فلج شدن عضلات صورت می‌شود. البته این سم به حرارت حساس است بنابراین قبل از مصرف ماهی یا کنسرو ماهی ماده غذایی باید به طور کامل حرارت ببیند تا این سم از بین برود این سم از طریق گرد و غبار وارد ماده غذایی می‌شود.

منبع: prevention

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.