خرید این 6 نوشیدنی را از امروز متوقف کنید!

29

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ امروزه استفاده از نوشیدنی های مختلف با طعم و مواد ترکیبی متفاوت و متعدد طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما پیش از اینکه نوشیدنی انرژی زای جدید یا نوشابه رژیمی به ظاهر مفید را امتحان کنید، مطمئن شوید که این نوشیدنی ها در لیست نوشیدنی های ممنوعه زیر نباشد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

قهوه های طعم دار شده

اگر قهوه شما حاوی چاشنی هایی مانند وانیل فندق یا چاشنی ادویه جات باشد، نشان می دهد جوشانده اول صبح شما حاوی مخلوطی از ترکیبات طبیعی و صنعتی است.

بر اساس مطالعات گروه تحقیقات محیطی، مردم اغلب تمایل دارند نام طعم دهنده های طبیعی را بر روی بر چسب مواد غذایی مشاهده کنند. این نام بسیار اطمینان بخش تر از نام ترکیبات صنعتی بر روی بسته ها است؛ حتی اگر از لحاظ ترکیبات تشکیل دهنده کاملا شبیه هم باشند. علت این تفاوت این است که مواد طبیعی از گیاهان گرفته می شود در حالیکه مواد صنعتی به صورت مصنوعی در آزمایشگاه ها ساخته می شوند.

این مواد خوراکی طعم دار شده حاوی این دو ترکیب هستند. برخی از این مواد حاوی صدها نوع از ترکیبات امولسیون کننده و نگهدارنده و همچنین گاه حاوی برخی موادی سرطان زا مانند BHT و BHA می باشند که نام آنها در برچسب مواد غذایی دیده نمی شوند.

بنابراین مصرف این ترکیبات طعم دار را متوقف کرده و خودتان از ادویه جات خانگی موجود در کابینت آشپزخانه مانند دارچین و عصاره های خالص وانیل برای ایجاد طعم های مختلف به چای، قهوه یا دمنوش استفاده کنید.

 نوشابه های رژیمی

به طور کامل اثبات شده که مقدار بسیار زیاد شکر در نوشابه ها برای سلامتی مضر است. تصور نکنید با استفاده از نوشابه های رژیمی می توانید اثرات جانبی آن را کاهش دهید.

بر اساس تحقیقات اخیر منتشر شده در ژورنال آمریکایی «جامعه میانسالی»، بر اساس پیگیری 10 ساله این مطالعه با در نظر گرفتن عواملی مانند سن، ورزش و سیگار؛ سایز شکم افرادی که نوشابه رژیمی مصرف می کنند سه برابر افرادی است که نوشابه معمولی مصرف می کنند. از طرفی سایز شکم در ارتباط نزدیک با بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع 2، سندرم متابولیک و افزایش احتمال مرگ و میر است.

بر اساس مطالعه منتشر شده در نشریه سلامت هاروارد، شیرین کننده های مصنوعی که در نوشابه های رژیمی استفاده می شوند می توانند طعم غذا را برای مصرف کننده های این نوشیدنی تغییر دهد. شیرین کننده های مصنوعی بسیار شیرین تر از قند معمولی و شربت های حاوی فروکتوز بالا هستند. بنابراین زمانی که فردی به استفاده از این نوشیدنی عادت کند دیگر برایش مواد خوراکی سالم با شیرینی کمتر مثل میوه و سبزجات طعم دلچسبی ندارد و در نتیجه مصرف این مواد کاهش پیدا می کند.

این به این معنا است که افرادی که به صورت مداوم نوشیدنی های رژیمی مصرف می کنند با احتمال زیاد تمایل به مصرف ترکیبات با قند بالا و غذاهای فرآوری شده به جای مواد غذایی طبیعی دارند.

آبمیوه های تغلیظ شده و اسموتی ها

زمانی که گفته می شود آبمیوه صد درصد خالص است به این معنی نیست که این نوشیدنی ترکیبی، سالم است.

بر اساس گزارش «گاردین»، این نگرانی در بین دانشمندان تغذیه وجود دارد که آیا اسموتی ها و آبمیوه ها بر اساس میزان بالای قندشان اثراتی همانند نوشابه ها دارند؟

بسیاری عقیده دارند چون قند این نوشیدنی ها از میوه ها تامین می شود مصرف آنها بدون ضرر است، در حالیکه این موضوع حقیقت ندارد. آبمیوه های تغلیظ شده به عنوان شیرین کننده در نوشیدنی های سبک استفاده می شوند و اثری همانند سایر قندها دارد.

زمانی که میوه مصرف می کنیم علاوه بر قند ترکیباتی مانند فیبر ها وارد بدن می شوند که می تواند به متابولیسم قند و ایجاد احساس سیری کمک کند.

اگرچه این فیبر ها در نوشیدنی های اسموتی وجود دارد اما تحقیقات نشان می دهد نوشیدن آب میوه به اندازه خوردن خود میوه احساس سیری ایجاد نمی کند.

آب های طعم دار

آب های طعم دار معمولا از نوشابه ها سالم تر به نظر می رسند، پراکه این نوشیدنی ها حاوی آب هستند. از اینکه از آنها استفاده می کنید و یا آن را برای کودکانتان می خرید خیلی احساس بدی ندارید؟

این اشتباه را نکنید!

آب های طعم دار از موادی مانند قندها، شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام، طعم دهنده های سنتزی و برخی اوقات رنگ های خوراکی پر شده اند که هیچ کدام از این ترکیبات در هیچ رژیم غذایی توصیه نمی شوند.

پس اگر دوست دارید آب سردی که می نوشید خوش طعم باشد مقداری از آب میوه های تازه به آن اضافه کنید و از طعم دلچسب آن لذت ببرید.

آب معدنی موجود در بطری های پلاستیکی

آب معدنی های موجود در بطری های پلاستیکی دشمن شماره یک محیط زیست است. باور نمی کنید؟ پس ادامه مطلب را بخوانید.

17 میلیون بشکه نفت برای تولید بطری های پلاستیکی در آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. ایالات متحده سالانه حجم زیادی پلاستیک که بطری های آب معدنی را نیز شامل می شود، تولید می کند که از این مقدار یک سوم آن دوباره بازیافت شده و بسیاری از آن در اقیانوس ها رها می شود که می تواند خطرات زیادی را برای حیات و اکوسیستم ما داشته باشد.

مطالعات نشان می دهد آب موجود در بطری ها تمیز تر و یا سالم تر از شیر آب منزلتان نیست، مگر اینکه آب محل زندگیتان واقعا آلوده باشد. همچنین نیمی از آب موجود در بطری ها از شبکه آب شهری پر می شود. بنابراین چرا برای این مقدار آب و بطری های پلاستیکی که می تواند آسیب های جبران ناپذیر به محیط زیست بزند هزینه کنیم؟

شیر های شیرین و طعم دار شده با مغز های خوراکی

اگر جز افرادی هستید که برای سلامتی خود روزانه از لبنیات استفاده می کنید، شیر هایی که با مغز ها یا ترکیباتی از ریشه گیاه بنشن مانند سویا ترکیب شده اند و مملو از مواد قندی و طعم دهنده ها هستند، مصرف نکنید. برای مثال شیر هایی که حاوی شیرین کننده ها و طعم دهنده های وانیل هستند حدود سیزده گرم قند در هر لیوان دارد در حالیکه شیر های معمولی بدون طعم دهنده نصف این مقدار قند دارد.

برای تصور این حجم از قند مصرفی، جالب است بدانید بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت مقدار قند مصرفی هر شخص در شبانه روز بیست و پنج گرم است. بنابراین سعی کنید از شیر های فاقد شیرین کننده و طعم دهنده استفاده کنید.

 

منبع: womenshealthmag

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.