واژه ای جادویی که افراد موفق در گفتگو از آن زیاد استفاده می‌کنند!

126

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ یافته‌های جدید منتشر شده در مجله science، دیدگاه جدیدی را در رابطه با کلمه ساده “شما” و توانایی آن در کمک به درک تجارب منفی و معقول‌تر شدن این تجارب، در اختیار ما قرار می‌دهد. کلمه شما از کلمات رایج و برای صحبت با فردی خاص است؛ به عنوان مثال: حال شما چطور است؟ ولی دراصل معانی وسیع‌تری دارد.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

“شما” می‌تواند در کل به مردم اشاره داشته باشد، برای مثال در جمله: “شما چیزی از دست می‌دهید و در مقابل چیزی بدست می‌آورید” درباره افراد
به طور جمعی صحبت می‌شود نه انفرادی.

اگرچه استفاده از این کلمه بسیار رایج است، اما مطالعات کمی درباره اینکه چرا ما از انواع “شما” استفاده می‌کنیم و نوع استفاده آن از نظر روانشناسی چه تأثیری بر ما می‌گذارد، انجام شده است.

گروهی از محققان به سرپرستی آریانا اورول، از دپارتمان روانشناسی دانشگاه میشیگان، طیف وسیعی از آزمایش‌ها را برای بررسی استفاده کلی از “شما” در موقیت‌های مختلف طراحی کردند؛ هدف آن‌ها درک بهتر از زمان استفاده و طیف معنایی “شما” می‌باشد.

استفاده از “شما” در مفهوم عمومی، یک مکانیسم زبانی است، که مردم برای معنادار کردن تجربیات انسانی از آن استفاده می‌کنند؛ تا بینشی فراتر از خود را با بیان هنجارها نشان دهند. این مفهوم با قرار گرفتن در روند آزمایش ساده‌تر خواهد شد.

در شرایط کلی، بیشتر مردم، با استفاده از مفهوم عمومی شما، به بحث در مورد موضوعات شخصی پرداختند. بنابراین؛ وقتی در این قالب پرسیده می‌شود که:”کی شما تی‌شرت می‌پوشید؟” در مقایسه با این سوال که:”کی دوست دارید تی‌شرت بپوشید؟”، “شما” در مفهوم عمومی، بیشتر استفاده شد.

اغلب افراد طوری درخواست خود را مطرح می‌کنند که تمام منافع آن متوجه خودشان خواهد بود. اینگونه افراد برای بیان درخواست خود از عباراتی همچون: «من اینو می‌خوام چون بهش نیاز دارم.» استفاده می‌کنند که بیان‌کننده‌ی انگیزه‌ی شخصی یا دلیل منطقی آنها از طرح درخواست است. به جای این رویکرد شخصی، تلاش کنید از منظر مخاطب خود به چارچوب گفتگو شکل دهید.

پیش از هر چیز از خود بپرسید که درخواست شما چه تاثیری بر آنها خواهد گذاشت. به عنوان مثال اگر درخواست خود را به این شکل بیان کنید: «به نظر من اگر این نکته رو لحاظ کنی میزان فروشت افزایش پیدا می‌کنه»، شنونده در مرکز گفتگو قرار گرفته و برای پذیرش درخواست شما تمایل بیشتری نشان می‌دهد.

تجارب منفی و شما”

تنها 6 درصد از افراد، هنگام صحبت از تجارب خنثی از “شما” در مفهوم عمومی استفاده می‌کنند؛ درحالیکه 56 درصد از افراد، در صحبت درباره تجربیات منفی از شما در مفهوم عمومی استفاده می کنند بنابراین می‌توان گفت، این ساختار ابزاری است، تا فاصله فرد را با تجربیات منفی حفظ کند. درواقع با استفاده از مفهوم عمومی “شما”، فرد خود را جزئی از جامعه می‌دانند.

نتایج مطالعات محققان نشان می دهد مفهوم عمومی واژه شما، یک راه اصلی برای ورود تجربیات احساسی فرد به زندگی روزانه باشد. درکل این پژوهش نشان داد که زبان چگونه در راستای معنا بخشیدن به تجارب فرد شکل گرفته است.

گفتنی است؛ واژه‌ی «شما» موجب می‌شود که محور گفتگو تنها به خواسته‌های شخصی شما متمرکز نشود. در درجه‌ی اول اهمیت استفاده از این واژه سبب می‌شود تا شما در نظر دیگران نه به عنوان یک فرد خودمحور، بلکه به عنوان یک شخص مردم‌دار و نوع‌دوست جلوه کنید. در وهله‌ی دوم، شما این پیام را به مخاطب خود انتقال می‌دهید که هر دو در یک تیم قرار دارید و هر منفعتی که برای شما حاصل شود تبعا شامل او نیز خواهد شد.

 

منبع: science

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.