این دوتایی‌ها را با هم نخورید/ عادت‌های بدی که باعث نفخ می‌شوند

87

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «چی و چجوری»؛ وقتی خیلی احساس گرسنگی می‌کنید هر خوراکی از نظر شما خوشمزه به نظر می آید و مایل هستید همه غذاها را باهم بخورید اما همیشه خوردن غذاهای مختلف با یکدیگر به نفع معده شما نیست.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

در این مطلب به غذاهایی اشاره می‌کنیم که اگر با یکدیگر مصرف شوند باعث بزرگ شدن شکم و نفخ می‌شوند.

1-شیر و پرتقال

همه محصولات لبنی حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند اما وقتی با میوه های اسیدی چون پرتقال ترکیب می شوند در معده سفت می شوند و منجر به سوءهاضمه، نفخ و مانع جذب مواد مغذی به بدن می شوند.

طبق توصیه پزشکان اگر مایل هستید که میوه میل کنید، سعی کنید همیشه 30 دقیقه قبل از وعده غذایی یا 1 الی 2 ساعت بعد از وعده غذایی مصرف کنید تا تمام ویتامین ها و مواد معدنی جذب بدنتان شوند.

2-لوبیا و پنیر

پنیر یک محصول لبنی است که وقتی با لوبیا ترکیب می شود چون ماده غذایی پروتئینی است ممکن است بعد از خوردن آن احساس نفخ کنید. لوبیا حاوی قند پیچیده ای به نام رافینوز است که در هنگام وارد شدن به سیستم گوارشی شروع به تولید گاز می کند. پنیر شامل قندی به نام لوکتوز است که خیلی از افراد قادر به تحمل آن نیستند و ترکیب این دو ماده غذایی باهم باعث ایجاد نفخ می‌شود.

3-پاستا با گوجه فرنگی و پنیر

گوجه فرنگی جزو غذاهای اسیدی است و پاستا دارای نشاسته است.طبق نظریه غذاهای ترکیبی، غذاهای اسیدی همراه نشاسته یا دیگر پروتئین ها به دلیل اینکه این دسته بندی های مختلف غذاها در نواحی مختلف بدن هضم می‌شوند به خوبی ترکیب نمی‌شوند.

اسیدی بودن گوجه فرنگی و پروتئینی بودن پنیر، زمانی که با غذاهایی دیگر مخلوط می‌شوند منجر به بروز سوءهاضمه و نفخ معده می‌شوند.

4-گریپ فروت و داروها

هنگامی که در حال درمان بیماری‌تان هستید بهتر است از خوردن گریپ فروت با دارو پرهیز کنید.گریپ فروت شامل مواد شیمیایی است که وقتی با داروهای خاصی مانند آسپرین ترکیب می شود می تواند تاثیر آن دارو را بیش از حد کند. این میوه مسیر آنزیم هایی که اثر سمی داروها را از بین می برند را مسدود می کند و دارو را برای مدت طولانی در جریان گردش خون نگه می دارد.

5-ماست و میوه

افراد میوه های ترش را با لبنیات مخلوط نکنند و از مصرف همزمان آنها با یکدیگر خودداری کنند زیرا خوردن مخلوط این دو ماده غذایی موجب پایین آمدن قدرت هضم غذا در بدن و همچنین به هم خوردن میزان باکتری های نرمال درون روده می شود. می‌توانید به جای مخلوط کردن ماست با میوه های ترش، آنها را با کشمش، دارچین، گل سرخ  یا مقداری عسل ترکیب کنید زیرا این خوراکی ها می توانند از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنند.

منبع: msn

انتهای پیام/

 

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.