چرا قلب مردمان قبیله تیسمانی سالم است؟

95

به گزارش خبرنگار طبیب من در بخش «سبک زندگی»؛ در یک گزارش جدید، محققان بر روی یک گروه بومی شکارچی که در جنوب آمریکا زندگی می کردند مطالعاتی انجام دادند که دریافتند خطر ابتلا به  بیماری کرونر آترواسکلروزیس (نام یک بیماری در رگ‌ها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول بر روی دیواره داخلی سرخ‌رگ‌های با قطر متوسط و بزرگ٬ مشخص می‌گردد) در ساکنان این قبیله به مراتب 5 برابر کمتر از ساکنان ایالات متحده است.

درمان میگرن در کلینیک آرامش

این گزارش که در یک هفته نامه مشهوری به نام لنست منتشر شده، نشان می دهد که تیم تحقیق از مردم 85 روستا بازدید کردند و بر روی 705 بزرگسال آزمایشاتی از قبیل سی تی اسکن انجام دادند و میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیگر فاکتورها مانند فشار خون،ضربان و التهاب قلب را در آن ها اندازه گیری کردند.

طبق سی تی اسکنی که از مردم این قبیله گرفته شد، 85 درصد مردم این قبیله هیچ نوع بیماری قلبی نداشتند و 13 درصد آن ها  خطر ابتلا به بیماری قلبی در آن ها بسیار کم بود. هنگامی که محققان یافته های خود را با 6814 آمریکایی مقایسه کردند، آن ها پی بردند که 14 درصد آمریکایی ها طبق آزمایش سی تی اسکن هیچگونه بیماری قلبی نداشتند ودر نیمی از آنها خطر ابتلا به حمله قلبی مشاهده می شد، در صورتیکه مردم قبیله تیسمانی سطح پایین فشار خون، کلسترول و قندخون را داشتند و جالب توجه است که اگرچه این مردم سطح التهابات بالایی داشتند اما تحت تاثیر حمله های قلبی نبودند.

محققان قادر نبودند که به طور کامل به این پرسش پاسخ بدهند که چرا مردم قبیله تیسمانی سالم ترین سرخرگ ها و میزان پیری عروقی کمتری دارند و این احتمال را دادند که سبک زندگی مردم این قبیله نقش مهمی را ایفا می کند.

مردم قبیله تیسمانی تنها 10 درصد روز را برای استراحت غیرفعال هستند. آن ها بقیه روز را به شکار و جمع کردن آذوقه می پردازند.میزان فیبر و کربوهیدرات غیر فرآوری شده مانند ذرت،خشکبار و برنج  بالایی مصرف می کنند و تقریبا 15 درصد رژیم غذاییشان از گوشت و ماهی است. رژیم غذاییشان چربی پایینی دارد و مردم این قبیله به ندرت سیگار می کشند.

در مقابل مردم ایالات متحده در بیشتر روز خیلی بی تحرک و غیر فعال هستند. غذاهای فرآوری شده بخشی از رژیم غذایی شان است و بسیار سیگار می کشند.

گفتنی است؛ این یافته ها حاکی از آن نیست که همه افراد لزوما باید سبک زندگیشان مانند مردم قبیله تیسمانی باشد. مردم این قبیله در بسیاری از جهات مانند شهرنشین ها هستند اما تحت شرایط بسیار متفاوت زندگی می کنند ولی باید سعی کنیم سبک زندگی خود را برای داشتن زندگی سالم و قلبی سالم تغییر دهیم.

منبع: msn

انتهای پیام/

درمان میگرن در کلینیک آرامش

درمان میگرن در کلینیک آرامش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.